Feed and Speeds

parametry skrawania i nie tylko ;)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
fofik2009
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2015, 19:17
Lokalizacja: NET

Feed and Speeds

#1

Post napisał: fofik2009 » 13 sie 2018, 22:22

Witam mam już jako takie doświadczenie w CNC pracowałem jako operator, ustawiacz a teraz od niedawna zaczołem pracę jako programista CAM. Nigdy jak jednak nie czułem się zbyt dobrze jeśli chodzi o parametry skawania a teraz muszę bo jako programista by wypadało...
W związku z tym proszę o poradę doświadczonych programistów a takrze operatorów o jakieś wskazówki, praktyczne porady itp.
Pwiedzmy że znam wzory i wiem że można odczytać Vc i Fz z katalogów ale nie o to mi teraz głównie chodzi chciałbym jakoś się w tym wszystkim ogólnie orientować tak żeby móc z głowy dla danego materiału i średnicy freza mógł powiedzieć przybliżone obroty i posówy...(wiedzieć jaki to mniejwięcej zakres wartości) Bo przecież nie będe patrzył do katalogu z każdym jednym narzędziem, a po drugie mamy różne narzedzia różnych producentów i nie wiem które narzędzie będzie dokładnie użyte a znowu do innych nie mam katalogów... wiem wiem że można znaleść w internecie itp ale nie chodzi mi tu o takie rady wszystki prześmiewcom z góry dziękuje.

a więc do rzeczy chodzi mi o takie uogólnienie na początek dla trzech gróp materiałów Aluminium, stali i tytanu

Aluminium
Vc=300-600

Stal
Vc=100-250

Tytan
Vc=40-60

Zgadzacie się ? jeśli nie to prosze napisac może ktoś mam jakąś fajną tabelkę czy coś ?

No i teraz posów na ostrz Fz może najpierw dla aluminium dla tych podstawowych nabardziej używanych średnic taki orientacyjny niezależnie od producenta

Fz=?
Φ 6mm fz=?
Φ 8mm fz=?
Φ 10mm fz=?
Φ 12mm fz=?
Φ 16mm fz=?
Φ 20mm fz=?

z góry dziękuję za pomoc :)


ATB fofik


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Feed and Speeds

#2

Post napisał: capt.d. » 14 sie 2018, 07:40

Aloha

Nigdy nie rozumiałem potrzeby posiadania tych cyferek w głowie. Jest kalkulator, są suwaki i jeśli operator/sterowanie/CAM nie wie co to jest Vc/Fz/Fu to trzeba przeliczać. Najważniejsze to wiedzieć jaki zakres Vc dla danych materiałów I narzędzi. Po to są te wszystkie narzędzia (w tym katalogi) by nie zaśmiecać sobie głowy i ułatwiać sobie życie.

Pozdrawiam
Live long and prosper.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Feed and Speeds

#3

Post napisał: Petroholic » 14 sie 2018, 08:51

Od biedy jako jakis wstepny wyznacznik masz aplikacje na smarta gdzie tylko wybierasz rodzaj materialu i srednice freza oraz Ap i Ae, a aplikacja sama wypluje ci cyferki :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
fofik2009
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2015, 19:17
Lokalizacja: NET

Re: Feed and Speeds

#4

Post napisał: fofik2009 » 14 sie 2018, 18:26

capt.d. pisze:
14 sie 2018, 07:40

Nigdy nie rozumiałem potrzeby posiadania tych cyferek w głowie. Jest kalkulator, są suwaki i jeśli operator/sterowanie/CAM nie wie co to jest Vc/Fz/Fu to trzeba przeliczać. Najważniejsze to wiedzieć jaki zakres Vc dla danych materiałów I narzędzi. Po to są te wszystkie narzędzia (w tym katalogi) by nie zaśmiecać sobie głowy i ułatwiać sobie życie.

To może pochwalisz się tą znajomościa Vc dla różnych materiałów ;)
Możesz podesłać jakiś link do dobrego suwaka co bym mógł kupić ?
nawet jak znasz Vc a nie masz pojęcia jaki posów na ząb dla danego frez to nic nie policzysz...(a jeśli nie masz akurat dostępu do katalogu)
przydałoby sie znac jakiś zakres wartości :)

Dodane 1 minuta 53 sekundy:
Petroholic pisze:
14 sie 2018, 08:51
Od biedy jako jakis wstepny wyznacznik masz aplikacje na smarta gdzie tylko wybierasz rodzaj materialu i srednice freza oraz Ap i Ae, a aplikacja sama wypluje ci cyferki :)

Jaka to aplikacja? i nie trzeba podawać fz?
ATB fofik


kuba1im
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2011, 15:48
Lokalizacja: Tychy/Bieruń

Re: Feed and Speeds

#5

Post napisał: kuba1im » 14 sie 2018, 19:46

Chyba kolega jednak ma słabe doświadczenie jako operator. Zazwyczaj to CAMowcy bez doświadczenia warsztatowego mają takie problemy. W CAMie masz możliwość definiowania narzędzia więc jak już raz policzysz to już będziesz miał. No i ilość narzędzi na warsztacie też jest skończona. Mogę jedynie podpowiedzieć, że zazwyczaj starałem się dać mniej bezpieczne parametry. Jeśli obróbka idzie źle operator je zmniejszy, ale nie licz, że je podkręci żeby przyspieszyć.

Awatar użytkownika

Autor tematu
fofik2009
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2015, 19:17
Lokalizacja: NET

Re: Feed and Speeds

#6

Post napisał: fofik2009 » 14 sie 2018, 23:20

no właśnie jako operator co najwyżej zaniżałem ;) głównie posuw i było ok :) a teraz sytuacja wygląda tak że tam gdzie pracuję jest jeszcze dwóch programistów ale żaden nigdy nie pracował na maszynie... Korzystam z ich bazy narzędzi ale na oko widać że niektóre narzędzia są źle policzone!! Chyba faktycznie będe musiał zrobić sobie swoja bazę narzędzi i policzyć wszystko z katalogu tak czy inaczj dzięki za radę ;)
ATB fofik


kuba1im
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2011, 15:48
Lokalizacja: Tychy/Bieruń

Re: Feed and Speeds

#7

Post napisał: kuba1im » 15 sie 2018, 00:49

Często producenci narzędzi mają na swoich stronach fajne kalkulatory. Oczywiście do swoich narzędzi i płytek.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Feed and Speeds

#8

Post napisał: WZÓR » 15 sie 2018, 13:56

fofik2009 pisze:
13 sie 2018, 22:22
.....
No i teraz posów na ostrz Fz może najpierw dla aluminium dla tych podstawowych nabardziej używanych średnic taki orientacyjny niezależnie od producenta

Fz=?
Φ 6mm fz=?
Φ 8mm fz=?
Φ 10mm fz=?
Φ 12mm fz=?
Φ 16mm fz=?
Φ 20mm fz=?

z góry dziękuję za pomoc :)
Poczytaj

http://artykulytechniczne.pl/blog/frezy ... skrawania/

..... , i (może) kapniesz się , że Twoje zapytanie nie ma sensu.

P.s.
Są różne strategie obróbki i takie parametry jak fz , ap , ae , itd. są ruchome.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Autor tematu
fofik2009
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2015, 19:17
Lokalizacja: NET

Re: Feed and Speeds

#9

Post napisał: fofik2009 » 21 sie 2018, 00:14

a ja znalazłem coś takiego :)
http://schnittdaten.meusburger.com/calculator/milling/

wszystko fajnie tylko jak wybieram materiał to co dokładnie znaczą te cyferki np. 1.1730 - 640 N/mm ² ?
ATB fofik


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4137
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Feed and Speeds

#10

Post napisał: Steryd » 21 sie 2018, 00:42

1.1730, to oznaczenie materiału wg ISO
640N/mm2 (MPa) to średnia wytrzymałość na rozciąganie tego gatunku materiału... w każdym katalogu to masz, tylko w niektórych do tego piszą stal 1.1730 (ZTCP to zwykła 45)
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”