Organizacja narzedzi na wydziale maszyn CNC

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
pawpolSP
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 01 cze 2018, 18:58

Organizacja narzedzi na wydziale maszyn CNC

#1

Post napisał: pawpolSP » 05 sie 2018, 09:15

Witam.
Jak w Waszych firmach produkcyjnych wygląda przezbrojenie maszyn? Czy macie systemy optymalizacji typu Zero Point , stale presety, zamrożone narzędzia z oprawkami pod robotę, czy może macie maszynę zewnętrzna do mierzenia narzędzi lub narzędziowca który wszystko przygotowuje? W mojej obecnie przezbrojenie roboty (stałej na stałą) trwa dobre 60-120 minut w górę w zależności kto to robi i jaka robota. Nie mówiąc już o 5 osiowkach.. Czyli wyciągnięcie starych narzędzi, Skręcenie, włożenie i zmierzenie nowych , zabudowa mocowania, bazowane, Dogranie. Detali roznych jest bardzo duzo od wielkich serii po male. Wydaje mi się ze jak na dzisiejsze czasy to jest dlugo. Podsuniecie jakieś pomysły optymalizacji?

Pozdrawiam




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Organizacja narzedzi na wydziale maszyn CNC

#2

Post napisał: jasiu... » 05 sie 2018, 09:30

Oczywiście, że jest wypożyczalnia narzędzi, gdzie wykwalifikowany pracownik ocenia narzędzia (ostre-tępe, do ostrzenia, na złom), a także zajmuje się np. wymianą płytek, wymianą narzędzi pod konkretną robotę i ich opisem po zmierzeniu na maszynie pomiarowej.

Oczywiście dodatkowo cała procedura uzupełniania narzędzi, zamówienia w celu uzupełnienia zapasów, czy sprowadzenia nowych narzędzi. Dodatkowo opieka nad narzędziami pomiarowymi, kontrola np. mikrometrów, sprawdzianów itp. Pracownicy tam zatrudnieni mają co robić.

Informacja w sprawie wychodzi od pracownika, który ma przewidzianą na dany dzień robotę i wie, jaki frez, głowica, wytaczak, gwintownik (narzędzia nietypowe) będzie mu potrzebny. Dostaje narzędzie zamocowane w oprawce i opisane.

Działa.

W przypadku narzędzi do nietypowych operacji (np. nietypowy gwintownik) informacja o konieczności zamówienia wychodzi z działu przygotowania produkcji. Osoba pisząca kartę technologiczną zgłasza, że będzie potrzebne nietypowe narzędzie i trzeba zamówić.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Organizacja narzedzi na wydziale maszyn CNC

#3

Post napisał: adam Fx » 05 sie 2018, 09:56

umie dziki zachód (i tak jest lepiej niż kiedyś)
takie odbicie lustrzenia wypowiedzi jasia
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Organizacja narzedzi na wydziale maszyn CNC

#4

Post napisał: Butler » 05 sie 2018, 10:27

Ja mam na stałe kilkadziesiąt oprawek. Gwinty, wiertła do nich, pogłębiacz, nawiertak, typowe frezy "składaki" do kopania zgrubnego, typowe wykańczające narzędzia itp. Programy staram się robić tak by ograniczać ich ilość (ogólnie), w miarę możliwości kolejność zleceń też podyktowana jest tym co jest w magazynie maszyny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”