Mocowanie materiałów na frezarce

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
hajto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2018, 17:35

Mocowanie materiałów na frezarce

#1

Post napisał: hajto » 31 lip 2018, 18:06

Cześć, mam frezarkę ze stołem z rowkami teowymi. I zastanawiam się nad mocowaniem materiałów.

1. W jaki sposób mocuje się na na takim stole płyty do obrobienia? Żeby sztywno się trzymały, nie przesuwały. Jakie narzędzia do tego stosujecie?
2. Jak radzić sobie z płytami cieńszymi, takimi jak np. cienka blacha aluminiowa typu 1-2mm albo cienka i dość duża płyta sklejki, która się wygina? Załóżmy, że przymocuję taką cienką płytę na jej krawędziach, ale na środku się ona wypukla. Czy trzeba ją wtedy czymś obciążyć? Problem jest zwłaszcza przy grawerowaniu, ponieważ przez giętkość materiału pojawiają się nierówności na osi Z i w jednym miejscu frez wchodzi głębiej, w innym płycej...

Jestem dość początkujący, dlatego potrzebuję Waszej pomocy. Z góry wielkie dzięki za pomoc!




minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: Mocowanie materiałów na frezarce

#2

Post napisał: minipc » 31 lip 2018, 18:11

hajto pisze:
31 lip 2018, 18:06
Cześć, mam frezarkę ze stołem z rowkami teowymi. I zastanawiam się nad mocowaniem materiałów.

2. Jak radzić sobie z płytami cieńszymi, takimi jak np. cienka blacha aluminiowa typu 1-2mm albo cienka i dość duża płyta sklejki, która się wygina? Załóżmy, że przymocuję taką cienką płytę na jej krawędziach, ale na środku się ona wypukla. Czy trzeba ją wtedy czymś obciążyć? Problem jest zwłaszcza przy grawerowaniu, ponieważ przez giętkość materiału pojawiają się nierówności na osi Z i w jednym miejscu frez wchodzi głębiej, w innym płycej...

Jestem dość początkujący, dlatego potrzebuję Waszej pomocy. Z góry wielkie dzięki za pomoc!
Najlepszym sposobem jest stół podciśnieniowy z lignofolu lub mocowanie detali na taśmę samoprzylepną dwustronną. Ten drugi sposób ma też wadę, jeśli zastosujesz zbyt mocną taśmę to po frezowaniu ciężko ją usunąć - cienki materiał łatwo powyginać.


Autor tematu
hajto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2018, 17:35

Re: Mocowanie materiałów na frezarce

#3

Post napisał: hajto » 31 lip 2018, 18:26

O stole słyszałem, ale zastanawiałem się nad innymi rozwiązaniami. Pomysł z tą taśmą dwustronną jest ciekawy.

A jak radzić sobie z ogólnym mocowaniem? Oczywiście z uwzględnieniem, że materiał musi utrzymywać się ponad powierzchnią stołu, żeby przy wycinaniu na wylot frez nie niszczył stołu.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Mocowanie materiałów na frezarce

#4

Post napisał: jasiu... » 31 lip 2018, 20:45

Przykręcasz do płyty pomocniczej, wiercąc otwory w miejscach, w których możesz takie otwory wywiercić, a więc gdzie występują otwory mocujące, albo miejsca, skąd materiał jest usuwany.

Możesz mieć listwy z wywierconymi i nagwintowanymi otworami, w których masz wkręty dociskowe (bez łba) i najpierw blachę dociskasz do płyty (stołu) listwą, a ponieważ listwa się może wygiąć, to dokręcając wkręty dociskasz ją do czegoś, na czym leży.

Jest mnóstwo sposobów, jeśli masz trochę wyobraźni.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”