Mocowanie enkodera na wrzecionie.

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mocowanie enkodera na wrzecionie.

#1

Post napisał: Avalyah » 27 lip 2018, 19:13

Witam,

coś sobie nie mogę poradzić z jakimś sensownym zamocowaniem enkodera na wrzecionie mojego tytana 500. Strasznie mało miejsca jest na samym wrzecionie. Enkoder mam taki:
Obrazek
i chciałbym go zamontować najlepiej bezpośrednio na wrzecionie, bez żadnych pasków. W chwili obecnej miałem to zrobione tak, że we wrzecionie jest wałek zamocowany rozprężnie, a sam enkoder na słowo honoru zamontowałem na zewnętrznej strony pokrywy. Ale że ona jest z prawie przezroczystej blaszki zrobiona, to mocowanie jest bardzo niepewne i mam wrażenie, że wprowadza mi przekłamania, które pokonują sens montowania enkodera w ogóle, jeśli nie mogę mu ufać.

Tutaj zdjęcia jak to wygląda pod pokrywą, no nie ma się czego zaczepić...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poradzicie coś? Może ktoś już montował taki enkoder w nutoolu? Gdybym się pozbył zupełnie pokrywy to łatwiej byłoby coś zdziałać, ale nie wiem, czy to dobry pomysł. No i fajnie byłoby zwolnić przelot wrzeciona, ale wtedy trzeba by się chyba zaczepić na nakrętce wrzeciona, bo co tu innego złapać.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Mocowanie enkodera na wrzecionie.

#2

Post napisał: adam Fx » 28 lip 2018, 01:32

Moja pierwsza myśl polecam jednak rozwiązanie na pasek bo przelot wrzeciona się przydaje tym rozwiązaniu na Pasłęk enkoder można przymocować podobną blaszką jak pokazałem to pierwszy rozwiązaniu

Sprzęgło powinno być elastyczne ale to pewnie wiesz
Obrazek

Jak ten encoder chodzi pod linuxem A możesz sobie podejrzeć na Haloscyloskopie czy przebieg jest prawidłowy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mocowanie enkodera na wrzecionie.

#3

Post napisał: Avalyah » 28 lip 2018, 16:16

Hmm, czyli żeby wepchnąć koło na gwincie wrzeciona między nakrętkę a dystans do łożyska? I to wszystko na ścisk?

Sprawdziłem sobie właśnie od ściany wrzeciennika (a w zasadzie od tej blachy na niego nałożonej) jest około 21mm prześwitu do koła pasowego. Nakrętka ma prawie 60mm średnicy, około 9-10mm grubości, tego wolnego gwintu jest coś 7mm.

Koło by musiało mieć minimum 70mm średnicy, u sponsora takie jest dopiero na HTD 8M dla pasków 20mm szerokości :?

Tak czy owak biorąc koło trochę za małe nawet ale jeszcze HTD 5M wtedy sama część na którą nakładany jest pasek 9mm ma 14,5mm grubości, czyli trzeba by podtoczyć na głębokość praktycznie 8-9mm, żeby to zmieścić. Tylko, że wtedy cała nakrętka mi się schowa w środku i nie będzie za bardzo jak jej dokręcić :? chyba, że coś źle tu kombinuję.

Łatwiej by było na pewno jakieś mniejsze koło założyć na ten trzpień, z prześwitu i tak nie korzystam, a zawsze można wyjąć. Tylko wtedy musiałbym się pozbyć tych drzwiczek całych, bo nie zmieszczę tego w środku. Bardzo nierozsądne jest ich usuwanie? Tokarka ustawiona jest tak, że dostęp jest utrudniony, więc żeby wsadzić coś pomiędzy koło pasowe a pasek napędzający to trzeba by chcieć :P

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Mocowanie enkodera na wrzecionie.

#4

Post napisał: adam Fx » 28 lip 2018, 16:49

To sie nie nada? https://www.ebmia.pl/kolo-zebate-723m092-p-1548.html

Nakr. Można przetoczyć ewentualnie jak sie schowa w kolo to inny klucz dorobić a zamiast zaginanej blokady wkrecić 2 kołki dociskowe

To wytnij osłone tylko tam gdzie przeszkadza
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mocowanie enkodera na wrzecionie.

#5

Post napisał: Avalyah » 28 lip 2018, 17:06

A nie będzie się zsuwał pasek z takiego koła? Pytanie może głupie ale nigdy nie miałem do czynienia jeszcze z napędem paskowym, więc nie wiem jak to się trzyma.

Bo rzeczywiście takie jakbym wybrał, to można trochę je zwęzić nawet (wystarczy np. 11mm szerokości dla paska 9mm?) i wtedy powinno się wszystko zmieścić bez ingerencji w nakrętkę. A nawiercenie otworów pod kołki dociskowe to też żaden problem w razie czego.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Mocowanie enkodera na wrzecionie.

#6

Post napisał: adam Fx » 29 lip 2018, 01:28

jak zachowasz równoległość kół ( zawczasu pomyśl o regulacji by dało się ją ustawić) to pasek się nie zsunie od biedy możesz sobie dorobić flansze jak w wyk. 6F
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mocowanie enkodera na wrzecionie.

#7

Post napisał: Avalyah » 31 lip 2018, 13:52

Dzięki wielkie za informacje.

Będę musiał sobie to dobrze zaplanować, bo niestety miejsca jest naprawdę mało i ciężko będzie się zmieścić. Nawet robiąc tak, jak Kolega napisał to żeby paskiem ominąć wałek pod wrzecionem musiałbym umieścić enkoder w taki sposób, że przyblokowałby mi dźwigienki do zmiany biegów...

Bez jakiegoś dodatkowego szkieletu się pewnie nie obędzie. A przy okazji skoro już bym to robił, to dobrze by było i odpinalne mocowanie silnika krokowego dodać, żeby móc sobie indeksować na tym wrzecionie i może coś poskrobać kressem w uchwycie narzędziowym. Wstępnie myślę o wycięciu laserem stalowej płyty odsadzonej na tulejkach i na niej mocowanie, ale muszę jeszcze wszystko pomierzyć i jakąś rozsądną koncepcję tego wymyślić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”