Przydomowy garaż - jaki ?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#11

Post napisał: strikexp » 25 lip 2018, 11:42

Wiktor57 pisze:
25 lip 2018, 06:54
Co do materiałów to podstawowe typu pustak ceramiczny, bloczek betonowy, cement, itp wcale nie są tak bardzo drogie.
Ale ich dużo trzeba, myślę że kwota którą podałem czyli 15tyś za 25m2 jest sensowna. Chyba że to ma być takie byle co, ale ja nie widzę sensu w budowaniu budynków murowanych których mury nie wytrzymają 50 lat a dach 20 lat.
piromarek pisze:
25 lip 2018, 07:33
Problem to mocowanie gniazd np. siłowych lub innych półek czy wysięgników. Gniazda szybko się obruszają, wysięgi łatwo wyrwać.
Bierzesz deskę 30cmx40cm i mocujesz na 10 wkrętów. Gniazda siłowe trzymają się na tym świetnie. Zresztą można wstępnie zaplanować gniazdka i w tych miejscach dać mocniejsze bloczki. Elektryka kosztuje tyle że włos się jeży na głowie.

Dodane 15 minuty 44 sekundy:
kubus838 pisze:
25 lip 2018, 10:43
A z tego co słyszałem to nie płaci się podatku od budynku który nie jest "umocowany do gruntu-podstawy". Czyli zwykły garaż metalowy nie podlega opodatkowaniu a jeżeli ten garaż zamocujemy do gruntu chociaż w jednym punkcie już podlega opodatkowaniu.
Oj chyba nie jest to takie proste w obecnej chwili. Ludzie płacą za tzw blaszaki podatki.

Prawnie z tego co się orientowałem wygląda to tak:
Budynek wolnostojący do 35m2 trzeba zgłosić przed budową ale nie jest wymagane pozwolenie (do pozwolenia trzeba kupić plany za np 2000zł). Nie wiem jak jest przy dobudowywaniu, ale jak potrzebne plany to warto dobudować do domu żeby to było uznane za mieszkanie i podatek był 10x mniejszy.
Jest ograniczenie ilości tych budynków do 35m2, na 500m2 działki można postawić 2 takie pół-dzikusy.
Podobnie wygląda sprawa z wiatą do 50m2 ale za nią nie ma chyba żadnego podatku a ograniczenie ilości dotyczy 1000m2 działki. Ale to trzeba jeszcze doczytać czy ten stan nie zmienił się od 2016 roku. No i tutaj mówimy o działce na której jest dom jednorodzinny.




Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 241
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#12

Post napisał: Wiktor57 » 25 lip 2018, 13:22

strikexp pisze:Ale ich dużo trzeba, myślę że kwota którą podałem czyli 15tyś za 25m2 jest sensowna.

Nie kwestionuję żadnej kwoty końcowej bo ona zależy od bardzo wielu czynników. Napisałem tak dlatego, że koszt materiałów na ściany to najwyżej 20 - 25% całości. Droższe będzie wyposażenie typu drzwi, okna, posadzki, instalacje, itp. Ale najdroższa zwykle jest robocizna i tu jeżeli się potrafi coś zrobić samemu i czas nie goni, można zaoszczędzić najwięcej.
strikexp pisze:Budynek wolnostojący do 35m2 trzeba zgłosić przed budową ale nie jest wymagane pozwolenie (do pozwolenia trzeba kupić plany za np 2000zł)

Pozwolenie czy zgłoszenie aż tak dużo nie zmienia, bo dokumentacja projektowa (prostsza, albo bardziej rozbudowana) i tak musi być. Nie dotyczy to tylko obiektów typu wiata, gdzie nie trzeba zgłoszenia. (O których Piszesz w dalszej kolejności). Ja rozbudowywałem dom kilka lat temu. Od tego czasu trochę się w przepisach zmieniło. Lepiej by o przepisach pisał ktoś kto jest bardziej na bieżąco i zna je nie tylko z internetu. Myśląc o takiej "inwestycji" trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić możliwości nazwijmy je formalno - prawne. Dowiedzieć się jakie na danym terenie są ograniczenia, jakie są ceny projektu czy ewentualnej jego adaptacji, czy dysponujemy dokumentacją budynku do którego chcemy dobudować garaż itp.
Następnie należy określić nasze potrzeby aktualne oraz czy w przyszłości nie będą większe. Dalej musimy określić akceptowalne dla nas koszty inwestycji oraz przyszłej eksploatacji i wtedy zdecydować co i jak chcemy wybudować.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#13

Post napisał: strikexp » 25 lip 2018, 13:28

Do zgłoszenia wystarczy odręczny rysunek, a za projekt budynku pod pozwolenie trzeba już zapłacić sporą kwotę. Chociaż jest taka strona kupprojekt.pl gdzie można kupić za grosze. Ale mi tam brakuje typowo bieda-gospodarczych projektów.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 241
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#14

Post napisał: Wiktor57 » 25 lip 2018, 13:49

strikexp pisze:Do zgłoszenia wystarczy odręczny rysunek, a za projekt budynku pod pozwolenie trzeba już zapłacić sporą kwotę. Chociaż jest taka strona kupprojekt.pl gdzie można kupić za grosze. Ale mi tam brakuje typowo bieda-gospodarczych projektów.

Wg najnowszych przepisów można na zgłoszenie wybudować dom. Czy tam też wystarczy odręczny rysunek?
Trochę informacji:
https://www.dom.pl/pozwolenie-czy-zglos ... -roku.html


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#15

Post napisał: strikexp » 25 lip 2018, 14:58

Do 35m2 wystarczy zgłoszenie pod warunkiem że nie przekracza się ilości takich budynków. Jest chyba też ograniczenie że na działce musi stać już dom jednorodzinny. Więc drugi dom postawisz ale z pierwszym może być problem.
Trzeba by poczytać jak jest z tym domem. Bo postawić na pewno się da tylko będzie podatek jak za budynek gospodarczy hehe.
Tutaj coś na ten temat: https://internityhome.pl/poznawaj/budow ... em-projek/

Co jest złego w stawianiu budynków na dzikusa? Stać mnie, stoi 10m od sąsiada, zapłacę za to podatki to dlaczego nie mogę postawić budynku o dowolnym przeznaczeniu. Żeby mogli jeszcze więcej podatków ściągać na urzędasów co siedzą, pierdzą w stołki i od niechcenia podbiją jakiś papier.
Jak się zawali i ktoś ucierpi to dopiero wtedy powinny być kary dla durni co postawili bez projektu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#16

Post napisał: rockykon » 25 lip 2018, 22:17

Dziękuję bardzo za sugestie, mam o tyle prostszą sytuacje, że w tej chwili mam budynki gospodarcze, które wyburzę i zastąpię garażem, wiec formalności nie będzie za dużo.

O rabusiach nie myślałem, bo to w granicy działki, do domu przytulić tez sie nie mogę.

Chodzi mi raczej z czego taki garaż wybudować i co w konstrukcji przewidzieć.

Zastanawiałem się nad płyta PIR - dostępne są klasy B albo używane - wydaja sie nie drogie.

Myślałem tez o konstrukcji stalowej obudowanej płytą. Bądź standardowo ściana 15-20 cm + ocieplenie.

W środku jakaś koza do ogrzewania na zimę.

o małym kanale myślałem, ale raczej wole mieć solidna podłogę, a raczej zrobić jakieś podjazdy.

Okien raczej nie przewiduje za dużo - zabiera przestrzeń magazynową :-)

Myślałem o solidnym suficie , tak żeby coś można było podwiesić.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#17

Post napisał: dasza77 » 25 lip 2018, 23:21

Na wyburzenie (rozbiórkę) też trzeba mieć pozwolenie i lepiej tego dopilnować , bo życzliwych sąsiadów nie brakuje.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#18

Post napisał: Duszczyk_K » 26 lip 2018, 14:41

Z takich patentów które w mojej opini warto mieć to świetlik w dachu. Mój garaż nie miał wcale okien, z przodu drzwi w pełnym odeskowaniu więc majsterkując nawet w lato w środku dnia z uchylonymi drzwiami żarówkę trzeba było zapalić. W trakcie zmiany pokrycia dachowego pomiędzy arkusze blachy wstawiłem poliwęglanową "falę" o wymiarze 1x2m.... Teraz jest SUPER. Można pracować do późnego popołudnia bez żarówek.
Jakiś dwuteownik w poprzek garażu też się przydaje - raz jako konstrukcja wsporcza dachu dwa jako miejsce pod jakiś wciągnik.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#19

Post napisał: dasza77 » 26 lip 2018, 15:18

a' propos budowania na ruinach lub istniejących budynkach o innym przeznaczeniu. Warto to wszystko zinwentaryzować i można na zgłoszenie ale z projektem wybudować (wyremontować) całkiem "nowy" budynek gospodarczo-garażowy. Tak go proszę nazywać, bo w przyszłości może to się przydać gdy kolega zechce prowadzić działalność gospodarczą w tym właśnie budynku. Wszystko trzeba robić z głową wybiegając w przyszłość. Ja to już przerabiałem. Gdybym bezmyślnie rozwalił stare fundamenty, to teraz musiałbym się odsunąć od granicy z sąsiadem min. 3 metry. Dużo by pisać o budowaniu i remontowaniu. Wiem jedno - ruiny ...to skarby :)


Tales
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2013, 16:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#20

Post napisał: Tales » 26 lip 2018, 23:55

Budowa garażu o powierzchni 35m2 z kanałem to koszt ok35tys. Wiem bo przerabiam temat od dwóch lat. Wszystkie prace wykonane samodzielnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”