Przegrzewanie się jednej osi CNC

Jedna z osi się przegrzewa za to inne nie pomimo takich samych parametrów podzespołów

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
RDLQuality
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 25 lip 2018, 13:19

Przegrzewanie się jednej osi CNC

#1

Post napisał: RDLQuality » 25 lip 2018, 13:42

Witam,

problem wygląda następująco: zbudowałem sam CNC, oś X i Y pracują na dwóch silnikach krokowych połączonych fazami, tak aby działały jednocześnie, oś Z posiada jeden silnik. Wszystkie silniki są tego samego typu czyli: 24V, 1,2A na cewkę, opór 6.3Ohm na cewce.
Do projektu użyłem CNC Shield oraz StepSticka DRV8825 + radiator, więc max A to 2,5A, do tego zasilacz 24V, 8A.
Jak wspomniałem cewki są podłączone szeregowo więc wychodzi jakieś 2,4A czyli w zakresie się mieszczę (dodatkowo zamontowany jest potężny wentylator i po dłuższej pracy StepSticki są lekko ciepłe więc fajnie daje radę).
Sedno tkwi w tym, że oś X oraz oś Z grzeją się, nie tylko same silniki, wtyki do CNCShielda przy StepStickach zaczęły się topić podczas normalnego przejazdu. Nie wiem w czym jest problem, bo przewody powinny wytrzymać max 4A z ich przekrojem, a one się po prostu topią.
Nie zdziwiłbym się, gdyby to występowało na X, bo są dwa silniki szeregowo podłączone ale sytuacja wygląda tak samo na Z gdzie jest tylko jeden?
Nie wiem w czym jest problem ?




piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przegrzewanie się jednej osi CNC

#2

Post napisał: piotr56 » 25 lip 2018, 16:29

Witam
Silniki są niezbyt dobrane, przy 1,2A wydziela się na nich koło 7,5W na sztukę, do zasilania 24V silniki powinny być na około 5V jeśli to NEMA17.
Po drugie silniki 24V szeregowo połączone są równoważne silnikowi na 48V i prąd wyjdzie mniejszy niż dla jednego silnika.
Po trzecie silniki na to napięcie mają znaczną indukcyjność co wyklucza ich szybkie sterowanie, bo moment błyskawicznie spadnie i będą piszczeć zamiast się obracać.
W moim zestawie z Chin silniki są na 5V, zasilanie 24V, sterowniki A4988 i nawet po dłuższej pracy wszystko ledwo letnie, albo masz coś źle złożone albo uszkodzone.
Pozdrawiam


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Przegrzewanie się jednej osi CNC

#3

Post napisał: pukury » 25 lip 2018, 18:16

Hej.
Jak Kol. napisał - inne silniki.
Te nadają się do ( np ) styroplotera - z końcówkami na tranzystorach.
Taka płytka była pod GMFC .
pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”