Przydomowy garaż - jaki ?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

Przydomowy garaż - jaki ?

#1

Post napisał: rockykon » 24 lip 2018, 23:30

Witam,
planuje budowę przydomowego garaży, ok 25m^2,
Nie mam póki co konkretnego przeznaczenia. Mają zmieścić się wszystkie graty, na pewno przeniosę tam swoja maszynkę w przyszłości może większa tam stanie. Czasem przy samochodzie pewnie coś zrobić.
Mam do was pytanie co powinien uwzględnić, co robić czego unikać, z czego wybudować. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestię.




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#2

Post napisał: strikexp » 24 lip 2018, 23:42

Odpowiedź nie jest prosta, zależy jakie masz możliwości i oczekiwania.
Możesz postawić lekką halę namiotową za 2000zł i patrzeć jak fruwa przy jakimś załamaniu pogody.
Możesz zrobić blaszaka i strącać w zimie sople i patrzeć jak Ci złodzieje ładnie nożycami wycieli wejście i wszystko wynieśli.
Jak masz las to możesz tanio nabyć deski itp, a po roku suszenia postawić ładny drewniany budynek. A potem patrzeć jak sąsiad podpala.
Możesz w końcu wymurować zwykły budynek i mieć spokój oraz 15-20 tyś mniej w portfelu. Ale to przydałaby się betoniarka żeby samemu zaprawę zrobić i podłogi. Ocieplenie i grubsze ściany to dodatkowy koszt.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#3

Post napisał: kubus838 » 25 lip 2018, 00:08

Witam

A oprócz tego co kol. napisał wyżej możesz poszukać płyt tzw. warstwowych. Z takich płyt teraz stawia się pomieszczenia gospodarcze/hale które można bardzo szybko przenieść. Mają swoje zalety: są nie palne, a w zimę trzymają ciepło.

Następny pomysł z którym się spotkałem to płyty betonowe z których składa się płoty. Później jakiś dach. A na koniec ocieplenie styropianem i hala jak się patrzy.

Co do cen to Ci nie napiszę bo trzeba zrobić projekt i wszystko przeliczyć.

robert


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#4

Post napisał: strikexp » 25 lip 2018, 00:20

Ja bym się w płyty betonowe nie bawił, pewnie kosztują tyle co 10cm bloczki z betonu spienionego (tzw pustak) do murowania zwykłej ściany. Pytanie brzmi, czy budować gruba ścianę 25cm, czy kolumny podtrzymujące dach i ścianę np 10cm.
Natomiast te płyty warstwowe mają dwie wady, raz że są drogie, a dwa że da się w nich dość łatwo wybić dziurę i wynieść fanty z garażu.

Jak się postawi wiatę to można to potem obudować czym się chce. Dopóki nie ma czwartej ściany to jest to uznawane za wiatę ;) A jak się dobrze zakombinuje lokalizację to i 4 ściany mogą być na powierzchni 50m2. Przynajmniej do czasu aż sąsiad nie zobaczy...


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#5

Post napisał: Wiktor57 » 25 lip 2018, 06:54

A ja ma to wyglądać formalnie? Przydomowy to dobudowany do domu? Formalnie jest to traktowane jako rozbudowa budynku i dokumentacja i pozwolenia mogą trochę kosztować (pieniędzy i czasu). Zaletą jest to, że po wybudowaniu podatek od nieruchomości jest tańszy i taniej można wykonać instalacje. Murowany budynek wolnostojący nie orientuję się jak to wygląda formalnie ale myślę, że jest potrzebna jakaś dokumentacja i przynajmniej zgłoszenie. Najprostsza jest wiata, bo w wielu przypadkach nie trzeba nawet zgłoszenia. Ale myślę, że do Twoich celów się nie nadaje. Co do materiałów to podstawowe typu pustak ceramiczny, bloczek betonowy, cement, itp wcale nie są tak bardzo drogie. Dobre drzwi garażowe mogą kosztować porównywalnie z materiałem na ściany. Tym bardziej, że na garaż nie musisz kupować pustaków renomowanych firm i najlepszych gatunków. Natomiast bezwzględnie należy się kierować energooszczędnością materiałów oraz dodatkowo docieplić ściany i dach.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#6

Post napisał: piromarek » 25 lip 2018, 07:33

Z mojego doświadczenia. Warsztat murowany. Ściana z bloczków trocinowo-betonowych. Termicznie OK. Wytrzymałościowo słabo.
Problem to mocowanie gniazd np. siłowych lub innych półek czy wysięgników. Gniazda szybko się obruszają, wysięgi łatwo wyrwać.
Możliwe, że rozwiązaniem są wstawki z cegły. Ale trzeba wiedzieć gdzie planujemy lepsze mocowania.
Ja nie miałem planowanych lokalizacji a teraz nie za bardzo mam pomysł bo nic się dobrze nie trzyma. Czy kotwy , czy kotwy chemiczne i tak się wyciera i wykrusza. Naprawić ściany już nie naprawię.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#7

Post napisał: Duszczyk_K » 25 lip 2018, 08:12

Fajnie było by mieć (chociaż mały i wąski) kanał, można wtedy sobie zmienić olej czy zajrzeć od spodu. Wiktor słusznie zauważył, że w zależności od umiejscowienia budynków różne są ceny podatku. W zależności od wytycznych gminy te różnice mogą być spore. Np u mnie podatek od m^2 mieszkania to 77gr/rocznie a za garaż wolnostojący 7.77zł/rocznie. Przy 25m to już daje 195zł/rok... Gdyby garaż miał wspólną ścianę z domem to wtedy cena za metr garażu jest liczona jak za metr mieszkania.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#8

Post napisał: Wiktor57 » 25 lip 2018, 08:46

Duszczyk_K pisze:Gdyby garaż miał wspólną ścianę z domem to wtedy cena za metr garażu jest liczona jak za metr mieszkania.

Tyle tylko, że jest to rozbudowa budynku i potrzebna jest do tego dokumentacja projektowa. Jeżeli mamy dokumentację istniejącego budynku, to na jej bazie projektant wykona potrzebny projekt. Gorzej gdy takiej dokumentacji brak. Wtedy trzeba zewidencjonować stan istniejący. W praktyce pomierzyć i narysować cały budynek. Może to kosztować więcej niż budowany garaż.


kraked
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2017, 20:52
Lokalizacja: Debrzno

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#9

Post napisał: kraked » 25 lip 2018, 09:39

Konstrukcja stalowa kotwiona miejscowo do gruntu/betonowych bloczków, do wyboru płyty warstwowe albo blacha a z czasem od wewnątrz można dać wełnę i jakaś podbitkę, zalety to brak podatku gdyż obiekt nie jest na stałe związany z gruntem i zawsze możesz przesunąć o 0,5cm ;)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Przydomowy garaż - jaki ?

#10

Post napisał: kubus838 » 25 lip 2018, 10:43

strikexp pisze:
25 lip 2018, 00:20
Ja bym się w płyty betonowe nie bawił, pewnie kosztują tyle co 10cm bloczki z betonu spienionego (tzw pustak) do murowania zwykłej ściany. Pytanie brzmi, czy budować gruba ścianę 25cm, czy kolumny podtrzymujące dach i ścianę np 10cm.
Natomiast te płyty warstwowe mają dwie wady, raz że są drogie, a dwa że da się w nich dość łatwo wybić dziurę i wynieść fanty z garażu.

Jak się postawi wiatę to można to potem obudować czym się chce. Dopóki nie ma czwartej ściany to jest to uznawane za wiatę ;) A jak się dobrze zakombinuje lokalizację to i 4 ściany mogą być na powierzchni 50m2. Przynajmniej do czasu aż sąsiad nie zobaczy...
Płyty warstwowe można znaleźć tanio np: dwie blachy i prasowana wełna. Przęsła betonowe też kosztują, deski i krokwie drewniane też kosztują. Ale które z tych materiałów jest nie do "przejścia" przez potencjalnego złodzieja. Czy to będzie konstrukcja z betony, płyt warstwowych, czy drewna. Jeżeli potencjalny złodziej będzie chciał tam wejść to nic nu nie stanie na przeszkodzie. W tym przypadku należy poszukać innego rodzaju zabezpieczenia a nie szukać zabezpieczenia 100% w konstrukcji i materiałach do budowy.

A z tego co słyszałem to nie płaci się podatku od budynku który nie jest "umocowany do gruntu-podstawy". Czyli zwykły garaż metalowy nie podlega opodatkowaniu a jeżeli ten garaż zamocujemy do gruntu chociaż w jednym punkcie już podlega opodatkowaniu.

A czy ktoś słyszało stawianiu budynku na tzw. "zgłoszenie". Kiedyś słyszałem, że tak ludzie robili ale jak to działa w obecnej chwili to nie wiem.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”