Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
SylwesterG.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2018, 13:38

Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#1

Post napisał: SylwesterG. » 20 lip 2018, 13:51

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich.

Ostatnio sprawdzając kilka wiertarko-wkrętarek akumulatorowych napotkałem się na notoryczną ich przypadłość - spore bicie promieniowe.
Pytanie jakie są normy Polskie, lub Din które regulują wielkość bicia takich uchwytów, lub układów wrzeciono - uchwyt?
W przypadku wałów z nakiełkami sprawa jest prosta - przyrząd kłowy, czujnik zegarowy i mierzymy.

Jak natomiast dokonać pomiaru bicia uchwytu wkrętarki o maksymalnej średnicy mocowania 10 mm? Wiem, że trzeba by mieć bardzo dokładnie wykonany wałek o długości (właśnie jakiej?) i średnicy np 9-10 mm który mocujemy w tym uchwycie, włączamy wkrętarkę i mierzymy bicie czujnikiem na statywie. Pytanie teraz skąd wziąć, kupić wałek którego bicie nie przekracza np. 0,005 mm, lub mniej? Jak zamocować nieruchomo wkrętarkę względem czujnika na statywie?
A może można gdzieś kupić uchwyty do wkrętarek, których bicie nie przekracza 0,01 mm - 0,02 mm?




FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 716
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#2

Post napisał: FTW » 20 lip 2018, 14:26

Wkrętarka to nie jest sprzęt do precyzyjnego wiercenia. Na co Ci takie małe bicie, skoro i tak nie utrzymasz jej idealnie prostopadle do materiału?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#3

Post napisał: RomanJ4 » 20 lip 2018, 14:31

Wystarczy wiertło(nowe) o na tyle długiej części walcowej by po zamocowaniu w uchwycie wystawało tyle by przyłożyć tam czujnik, albo inny szlifowany pręt, chwyt narzędzia itd. Wkrętarkę najlepiej (delikatnie) zamocować, np w imadle(np przez styropian) by drżenie ręki nie fałszowało odczytu. Bicie zewnętrznej powierzchni korpusu uchwytu nie ma znaczenia, liczy się to co trzyma w szczękach.
W praktyce niewielkie bicie np wiertła, bitu i tak nie ma zbyt dużego znaczenia, bo i tak ręka nie jest wystarczająco stabilnym prowadzeniem by miało to praktyczne przełożenie na efekt, i kupowanie specjalnie jakiegoś extra(drogiego) przyrządu mija się z celem, ale oczywiście też "latać jak kula w betoniarce" nie powinno...
Uchwyty o biciu rzędu 0,01-0,02mm to już mają znaczenie do wiertarek stacjonarnych (produkcyjnych, ew. nawet stołowych)....
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#4

Post napisał: WZÓR » 20 lip 2018, 17:25

SylwesterG. pisze:
20 lip 2018, 13:51
.....
A może można gdzieś kupić uchwyty do wkrętarek, których bicie nie przekracza 0,01 mm - 0,02 mm?
Hmm......
Do uchwytu musisz jeszcze wkręcić bit do wkrętów.
Ciekawe jakie wtedy będzie bicie.

P.s.
Temat rozwojowy - czekam na dalsze wpisy. :?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#5

Post napisał: jasiu... » 21 lip 2018, 11:04

Odpowiedź jest bardzo prosta.

Nie ma takich norm, ani PN, ani DIN, czy ISO. Mogą być normy branżowe, lokalne.

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#6

Post napisał: Pirat » 21 lip 2018, 14:00

Z precyzyjnymi uchwytami wiertarskimi jest problem. Jak ja potrzebowałem precyzji, to do uchwytu tokarskiego ⌀ 80 dorobiłem stożek morsa z zabierakiem, przetoczyłem szczęki w tej osiemdziesiątce i tym sposobem stałem się szczęśliwym właścicielem precyzyjnego uchwytu niby wiertarskiego.


Autor tematu
SylwesterG.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2018, 13:38

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#7

Post napisał: SylwesterG. » 22 lip 2018, 10:57

Z tego co mnie się udało znaleźć to np. uchwyty wiertarskie polskiej produkcji ZM Kolno (wcześniej BISON-BIAL) mają bicie mniejsze niż 0,04 mm https://darmet.com.pl/pl/bison-zm-kolno ... 33137.html
Pytanie dlaczego producenci uchwytów do wkrętarek nigdy nie podają maksymalnego bicia? A może są, choćby droższe, ale dokładniej wykonane?
Co do drżenia ręki to się zgadzam, ale np. wiercenia otworu 2-3 mm wiertłem które ma duże bicie nie jest takie łatwe, jeżeli by można to przynajmniej przydałby się porządny uchwyt i proste wiertło, o które też niestety obecnie coraz trudniej. Co do bitów to już inna sprawa, przy wkręcaniu wkrętów już ma to mniejsze znaczenie.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#8

Post napisał: Avalyah » 22 lip 2018, 13:39

A jakie to dla Kolegi jest duże bicie? Bo 0,01 czy 0,02 to już jest dość duża dokładność, to raczej domena dokładniejszych metod mocowania, np. nakrętki ER, a nie uchwyty wiertarskie. A jak otwór ma mieć precyzyjną średnicę to trzeba wiercić odrobinę mniejszym wiertłem a potem rozwiertakiem sobie na wymiar robić. Bo otwór praktycznie zawsze będzie trochę rozbity w stosunku do średnicy wiertła.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#9

Post napisał: jasiu... » 22 lip 2018, 14:52

Może inaczej.

Są normy dla poszczególnych elementów mocujących narzędzia. Wynikają one z konieczności zapewnienia takiej pracy, jakiej wymaga narzędzie. Uchwyty wiertarskie też są różne. Są "na kluczyk" i samozaciskowe. Precyzyjny uchwyt wiertarski, na trzpieniu pomiarowym, w zależności od dokładności uchwytu, nie powinien mieć większego bicia niż 0.04 albo 0.03 (uchwyty o wysokiej precyzji) bicia.

Jeśli potrzebujesz większej dokładności prowadzenia stosuje się inne rodzaje mocować narzędzi. Na przykład tulejki ER.

Tylko że te normy nie dotyczą wiertarko-wkrętarek. Przejrzyjcie sobie temat z forum Boscha: https://www.bosch-professional.com/de/d ... 882-t#main tam jeszcze dodatkowo tłumaczą, że bicie ma plastikowa obudowa, ale szczęki (pewnie szlifowane po zmontowaniu) już tego bicia nie mają.

Co najważniejsze, ręczne narzędzie nie jest narzędziem precyzyjnym, a zastosowanym w nim uchwyt nie jest uchwytem precyzyjnym. Poza tym nie wiesz, czy za bicie odpowiada sam uchwyt, czy jest ono wynikiem np. niedoskonałego ułożyskowania wałka, na którym uchwyt jest osadzony. Co najważniejsze, producent gwarantuje, że wszystko jest w porządku w zakresie, do którego wiertarko-wkrętarka jest przeznaczona. To jest urządzenie podobnego przeznaczenia, jak np. młotek, czy kombinerki. Praca ręczna, gdzie nie potrzebujesz dokładności.

Bo jeśli dokładności potrzebujesz masz całą masę rozwiązań, tyle że one nie występują przy wiertarkowkrętarkach.


Autor tematu
SylwesterG.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2018, 13:38

Re: Pomiar bicia uchwytu wkrętarki.

#10

Post napisał: SylwesterG. » 22 lip 2018, 17:23

jasiu... pisze:
22 lip 2018, 14:52
Jeśli potrzebujesz większej dokładności prowadzenia stosuje się inne rodzaje mocować narzędzi. Na przykład tulejki ER.
Do wkrętarki, która ma gwintowane wrzeciono jednak ich się nie zastosuje :)
jasiu... pisze:
22 lip 2018, 14:52
Tylko że te normy nie dotyczą wiertarko-wkrętarek. Przejrzyjcie sobie temat z forum Boscha: https://www.bosch-professional.com/de/d ... 882-t#main tam jeszcze dodatkowo tłumaczą, że bicie ma plastikowa obudowa, ale szczęki (pewnie szlifowane po zmontowaniu) już tego bicia nie mają.
Na pierwszym filmiku do uchwytu zamontowano precyzyjnie wykonany wałek pomiarowy. Gdzie taki wałek kupić? Średnica 10 mm (chodzi o zachowanie czym największej sztywności), długość ok. 90-100 mm.
jasiu... pisze:
22 lip 2018, 14:52
Poza tym nie wiesz, czy za bicie odpowiada sam uchwyt, czy jest ono wynikiem np. niedoskonałego ułożyskowania wałka, na którym uchwyt jest osadzony. Co najważniejsze, producent gwarantuje, że wszystko jest w porządku w zakresie, do którego wiertarko-wkrętarka jest przeznaczona. To jest urządzenie podobnego przeznaczenia, jak np. młotek, czy kombinerki. Praca ręczna, gdzie nie potrzebujesz dokładności.
Po zdjęciu uchwytu sprawdziłem wałek wrzeciona, bicie jest praktycznie niewidoczne (nie mierzyłem jednak czujnikiem).
Jeśli będzie bicie 1 mm, lub 2 mm na wałku 50 mm długości i producent też będzie zapewniał, że wszystko jest ok. Po to są właśnie odpowiednie normy - albo wyrób je spełnia, albo nie. Jeśli producent poda wartość bicia uchwytu, jak np. ZM Kolno, a produkt ich nie spełnia, to mogę zwrócić towar, lub wymienić. W przypadku wkrętarek żaden producent nie chce ich podać.

Każda maszyna, urządzenie, czy narzędzie ręczne im precyzyjniej i z lepszych materiałów jest wykonane, tym lepiej i wiele osób woli dać 2-3 razy tyle, żeby kupić porządny produkt.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”