Zuch - rozbiórka i złożenie

Rozbieranie i składanie zucha

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
czakun
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 10 lip 2018, 10:25

Zuch - rozbiórka i złożenie

#1

Post napisał: czakun » 12 lip 2018, 18:39

Hej,
jestem nowy w temacie, dlatego proszę Was o pomoc. Nie wiem jakie problemy mnie jeszcze spotkają przy rozbiórce i składaniu Zucha, dlatego zakładam ten temat. Będę tutaj szukał pomocy. Aktualnie mam problem z wyjęciem wrzeciona w Zuchu oraz doborem łożysk do niego. Poniżej rysunek z DTR.
Obrazek
Z tego co przeczytałem na forum to oryginane łożyska w Zuchu to 6204 (kulkowe zwykłe), jednak ponoć lepiej sprawdzą się 7204 (kulkowe skośne). Czy to przez to, że są zdolne do przenoszenia większych obciążeń osiowych? Ma to jakieś znaczenie w Zuchu? Ponadto tych 7204 jest od groma o cenie od 10 do 200 zł. Czym się kierować przy zakupie? Łożyska włożyć oba tak samo czy jedno odwrotnie (celem przenoszenia obciązen osiowych dwustronnych, jednak chyba od strony napedu zadnych obciazen nie będzie?)? Jesli tak, to w jakiej konfiguracji?




Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zuch - rozbiórka i złożenie

#2

Post napisał: Andrzej 40 » 28 sie 2018, 23:27

Oczywiste że skośne trzeba wkładać odwrotnie. Zwykle pierwsze od uchwytu oporowo dla docisku w kierunku do wrzeciona.
Dobór łożysk wg ceny - zwykle droższe są lepsze, ale to nie reguła. To nie jest tokarka z górnej półki i wystarczą łożyska dobrej jakości. Nawet polskie FŁT. Firmowy silnik ma moc 180W, czyli bardzo małą. Dla takiej mocy wystarczą każde łożyska dobrej jakości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”