Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#11

Post napisał: cnccad » 07 sty 2012, 09:12

teoretycznie tak.
Jeżeli łuk przebije warstwę izolacji jaką jest rdza lub farba to ok ... pójdzie to
ale należy pamiętać że typowy łuk pilotujący jest "zimny". To znaczy sam łuk jest gorący ale to powietrze go schładza i może wówczas końcówka łuku być za zimna by przebić sie przez lakier.

Trwałość dyszy , jest uzależniona od kilku czynników. Ale fakt ... jednym z nich jest prąd.
komenda "MOV" czyli włącz ruch może być brana z przewodu masowego przez kontaktron lub z innych rozwiązań.
Każde dobre które skuteczne i bezpieczne :wink:


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:


grzegorzbr2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Ożarów

#12

Post napisał: grzegorzbr2 » 08 sty 2012, 15:57

W przecinarkach nie posiadających funkcji łuku pilotującego odpalenie strumienia plazmy może nastąpic tylko przy prawie całkowicie zbliżonym palniku przy materiale ciętym. Luk pilotujący jest to wstępnnie zainicjowany w powietrzu łuk elektryczny, który po zbliżeniu palnika do materiału przeskakuje na niego i odpala roboczy łuk plazmy. Łuk pilotujący jest koloru niebieskawo-czerwonego podobny do iskry w świecy zapłonowej, tyle że wypływa z palnika z dużą częstotliwością.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#13

Post napisał: cnccad » 08 sty 2012, 16:55

ups ...

co razu to nowe rozwiązania :!: :wink:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


and93
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 26 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: krk

Re: Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

#14

Post napisał: and93 » 22 kwie 2018, 21:45

Szukam nie drogiej plazmy do maszynowego cięcia blach 1 - 6mm.
Wpadła mi w oko taka Yato 40A: https://toya24.pl/product-pol-10009853- ... T-40A.html
Co sądzicie o zastosowaniu takiego źródła plazmy do cnc ? Z tego co się orientuje to zajarzenie jonizacyjne HF - czyli zajarzenie bezstykowe łukiem pilotującym jak najbardziej nada się do cnc, prawda?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

#15

Post napisał: adam Fx » 23 kwie 2018, 12:33

Mam Dedre 40a i tam HF oznacza owszem bezstykowe zajarzenie łuku ale nie łukiem pilotujący a jedynie poprzez iskrę Tak czy inaczej moja plazma robi spore zakłócenia teraz niedawno uruchamiał m mały ploter do którego było źródło hiperterma zasilane na siłę z racji jej braku w moim warsztacie do testów wykorzystałem moją plazma 40 amper w czasie cięcia po prostu komputer dostawał głupa potrafi się wyłączyć monitor klawiatura i myszka przestawał reagować nawet sam mach potrafił się wywalić. być może mam zbyt słabe uziemienie na garażu i tu też może być problem .na markowej plaźme problem z zakłóceniami znikł
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


and93
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 26 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: krk

Re: Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

#16

Post napisał: and93 » 24 kwie 2018, 21:30

Dzięki za Twoje spostrzeżenia. Czyli mogą być problemy... Wypowie się jeszcze ktoś kto zastosował niskobudżetowe plazmy? Czy kwestia dobrego uziemienia jest w stanie zniwelować tak duże zakłócenia?


and93
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 26 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: krk

Re: Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

#17

Post napisał: and93 » 17 cze 2018, 20:34

Szukam nadal źródła plazmy. Zastanawiam się nad kupnem przecinarki Spartus cut 40e.
Co o tym sądzicie? Ma ktoś doświadczenie z tym sprzętem?
Przekonuje mnie do tego wybory bezstykowy sposób zajarzenia bez HF co nie powinno generować zakłóceń, jednak obawiam się czy taki palnik będzie w stanie odpalić łuk np. 15mm nad blachą. Jeżeli ktoś posiada taki sposób zajarzenia to proszę o info czy palnik jest w stanie odpalić łuk wysoko nad blachą, czy też musi mieć styk z blachą lub być bardzo blisko niej.

Obrazek


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

#18

Post napisał: 251mz » 17 cze 2018, 20:43

adam Fx pisze:być może mam zbyt słabe uziemienie na garażu i tu też może być problem .na markowej plaźme problem z zakłóceniami znikł

Uziemienie , ekranowane przewody , myszka i klawiatura na PS/2
Jeśli te warunki są spełnione to nie ma bata ... Sprawdzone ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”