Chłodziarka nie załącza się

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

Chłodziarka nie załącza się

#1

Post napisał: maz » 13 cze 2018, 09:35

Obrazek
Witam.
Mam problem z chłodziarką. Jest załączona, ale nie chłodzi - nie załącza się wentylator. Nie mam instrukcji. Co może być przyczyną?


Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chłodziarka nie załącza się

#2

Post napisał: strikexp » 13 cze 2018, 13:37

Stawiałbym na uszkodzony przekaźnik. Temperatura jest odczytywana prawidłowo więc czujnik nie jest uszkodzony. Natomiast zawartość wyświetlacza sugeruje że sterownik też działa.

Trzeba by zajrzeć do środka bo zgadywać można z marnym efektem.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Chłodziarka nie załącza się

#3

Post napisał: FTW » 13 cze 2018, 15:14

strikexp pisze:
13 cze 2018, 13:37
Stawiałbym na uszkodzony przekaźnik. Temperatura jest odczytywana prawidłowo więc czujnik nie jest uszkodzony. Natomiast zawartość wyświetlacza sugeruje że sterownik też działa.

Trzeba by zajrzeć do środka bo zgadywać można z marnym efektem.
Jak zwykle Pan doradca ma 3 grosze do dodania bez jakiegokolwiek pojęcia w temacie.

Przy takich układach chłodniczych częsta usterka to rozlany kondensator rozruchowy, zacząłbym od tego. Zamiast uruchomić sprężarkę, chwile buczy, później wybija zabezpieczenie.

Kolejno pomiar uzwojeń (powinno być po kilka ohm, pomiędzy wyprowadzeniami) na sprężarce, czy aby jej szlag nie trafił. No a potem już standard, czyli czy prąd trafia tam gdzie powinien. Ewentualnie jeśli są jakieś inne zabezpieczenia np. presostat, to też trzeba sprawdzić czy nie powodują trwałego rozłączenia obwodu.

EDIT: Tutaj widzę, że sprężarka jest trójfazowa, może to wyglądać nieco inaczej, napisałem to co wiem o jednofazowych.


patrykb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 169
Rejestracja: 07 maja 2012, 10:23
Lokalizacja: łódź

Re: Chłodziarka nie załącza się

#4

Post napisał: patrykb » 14 cze 2018, 10:14

Jest jeszcze pytanie, czy sam wentylator się nie załącza i który? bo może być na skraplaczu oraz parowniku.
Sama sprężarka działa? Jak nie to podłączyć bezpośrednio pomijając sterownik i elektronikę.

Awatar użytkownika

Autor tematu
maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

Re: Chłodziarka nie załącza się

#5

Post napisał: maz » 14 cze 2018, 10:54

Na razie sprawdzilem pompę i filtry - są ok.. Na pewno główny wentylator nie kręci.
Szukałem dokumentacji, ale znalazłem od innych modeli. Wyświetla się alarm nr 1, ale w różnych modelach oznacza co innego. W jednej dokumentacji alarm 1 oznaczał właśnie pompę, więc to nie to.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”