Stół obrotowy 5,10,20,30 stopni na Silniku krokowym

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
nowycrteam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:55
Lokalizacja: Wodzisław
Kontakt:

Stół obrotowy 5,10,20,30 stopni na Silniku krokowym

#1

Post napisał: nowycrteam » 05 cze 2018, 21:21

Witam Forumowiczów

Zamierzam złożyć stół obrotowy napędzany silnikiem krokowym
Czy możecie pomóc mi dobrać silnik krokowy oraz sterownik ?
Zadaniem stołu będzie obracać się co 5,10,20 lub 30 stopni +-1 stopień
Nie ma to być precyzyjny obrót potrzebuję zrobić platformę która obraca się w osi względem skanera 3D ruchy ręką takiego stolika są mało precyzyjne i skan 3d nie jest wystarczająco dobry. Dlatego chciałbym złożyć coś co będzie bardziej precyzyjne i łatwe w obsłudze.
Zakładam że napęd będzie przenoszony za pomocą koła modułowego M2,5 sam stolik ma być wykonany z pleksi/ plastiku ewentualnie aluminium max średnica 400mm (docelowo 350mm). Na panelu sterującym chcę zamieścić 3 przyciski jeden z opcją wyboru obrotów lewo/prawo drugi z opcją włączenia obrotu 3 potencjometr który będzie odpowiadał za obrót w stopniach. Budżet na cały "projekt" prototypu to ok 600 zł.




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stół obrotowy 5,10,20,30 stopni na Silniku krokowym

#2

Post napisał: strikexp » 05 cze 2018, 22:54

Szczerze? Zerknij jak wygląda tzw podzielnica. Dzięki przekładni i skali ruchy są bardzo precyzyjne.
Szybkość ruchu można zachować nawijając sznurek z obciążeniem na jednakowej średnicy. Siła grawitacji będzie taka sama, jedynie rozpędzanie trzeba nieco hamować np dociskaną sprężyną.

Silnik musisz dobrać według momentu obciążenia. Prawdopodobnie wystarczy sterownik TB6600 lub jego podróbka. Wtedy masz na takim typowym silniki chyba 200 kroków na obrót. Czyli ruch z dokładnością 2 stopni, ale sterownikiem można podzielić każdy krok na kilka mikrokoroków np 4 i też powinno dokładnie ustawiać. Przy mniejszym mikrokroku chyba spada moment więc mogą być problemy z dokładnością przy amatorskim wykonaniu mechaniki.
Gorzej ogólnie ze stroną mechaniczną, koła zębate maja luzy, a paski zębate się rozciągają i odkształcają. Jednak myślę że zakładana dokładność jest do uzyskania przy starannym zmontowaniu. Robiłbym to na paskach zębatych bo łatwiej skasować luz napinaczem (ja stosowałem np kółka od mebli)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Stół obrotowy 5,10,20,30 stopni na Silniku krokowym

#3

Post napisał: pukury » 05 cze 2018, 23:04

Hej.
Tu masz stronkę - http://www.elektronika.ba/832/turntable ... equipment/
Przy takim przełożeniu to każdy silnik pociągnie .
Nawiasem mówiąc coś podobnego muszę zrobić ( wg. układu z linku ) .
Tylko że na 4 aparaty po łuku w pionie.
pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”