Frezarka alu z profili stalowych

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kivlow
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 55
Rejestracja: 27 cze 2014, 10:45
Lokalizacja: Poznań

Frezarka alu z profili stalowych

#1

Post napisał: kivlow » 13 kwie 2018, 15:04

Witam,
potrzebuję frezarkę cnc do alu pa6/9/11 do obrabiania małych bloków max 10x10x10cm planowanie wiercenie gwintowanie.
Mam tokarkę i wiertarkę stołową więc zaplecze niewielkie dlatego proszę o ocenę takiego cudaka.
całość z profili 60x60x4mm brama 100x60x4.
jako że mam wiertarkę to mogę to powiercić nagwintować i poskręcać ;P
pytanie czy będzie dość sztywne do alu.
planuję pole robocze 50x40x20cm max bo mam już prowadnice liniowe z innego projektu zestaw 1000x600x400.
brama stała.
cnc.png
p.s. ewentualnie mogę skrócić prowadnice żeby zrobić bardziej zwartą zabudowę z mniejszym polem.
choć fajnie jak by w przyszłości weszła przystawka na 4 oś co bym nie musiał obracać z ręki blokiem tylko 4 ścianki robił za jednym razem ;P



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka alu z profili stalowych

#2

Post napisał: bartuss1 » 13 kwie 2018, 19:34

z takich profili to se krzeselko zrob
minimum 100x100
a bramka winna byc belką, poobczajaj troche forum
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
kivlow
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 55
Rejestracja: 27 cze 2014, 10:45
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka alu z profili stalowych

#3

Post napisał: kivlow » 13 kwie 2018, 20:40

No właśnie czytałem tutaj (teraz nie mogę znaleźć ) i koledzy z forum o profilu 100x60x6 i 60x60x6 pisali że do alu to przerost formy nad treścią więc dlatego myślałem o 60x60x4.
Projektów jest multum ale stricte alu do lotniczego pa11 max nie ma dlatego pytam inaczej bym przeczytał i zrobił zgodnie z wytycznymi.
p.s. mam krzsła ze ścianką 1mm i 8lat dają radę hehehe ;p

Aaa jeszcze istotne to nie produkcja tylko hobby więc mogę i 6h obrabiać małą kostkę :]


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Frezarka alu z profili stalowych

#4

Post napisał: Blady » 13 kwie 2018, 21:31

Tylko po co mala kostka ma zrec przez 6h ze 2kW z sieci jak można tą samą mocą obrobić to w godzine czy minut 10... Pare groszy na lepsze profile, lepsze sterowanie , a później mniejsza strata cennego czasu i pieniędzy...
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
kivlow
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 55
Rejestracja: 27 cze 2014, 10:45
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka alu z profili stalowych

#5

Post napisał: kivlow » 13 kwie 2018, 21:51

Co prawda to prawda ale też nie chcę pakować w masę i sztywność której nigdy nie wykorzystam no i muszę to upchać do garażu a to też istotny parametr (możliwość przenoszenia w 2 osoby ;P ).
Dlatego pytam jakie profile żeby było ok ale też bez nadmiaru i jak pisałem powyżej tylko do max lotniczego alu/ znalu itp.
No i jak wyżej mogę zmniejszyć pole żeby było sztywniej.
Proszę o konstruktywne info typu pizdowata brama trzeba zrobić tak i tak no i profil dać taki do alu i będzie git ;P
Oczywiście nie upieram się co do wyżej przedstawionej koncepcji ale chciałbym to wykonać o ile to możliwe sam tym co mam bez dawania na planowanie spawanie wyżarzanie itd.


ArkoBro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 11 maja 2018, 16:08

Re: Frezarka alu z profili stalowych

#6

Post napisał: ArkoBro » 11 maja 2018, 16:27

Sam jestem w trakcie projektowania czegos o podobnych zalozeniach, czyli do hobbystycznej obrobki aluminium, a kto wie, jak temat sie uda to i na rynek sprobuje wejsc z moim produktem (rynek rowerowy). Pole robocze spokojnie wystarczy 400x400x100. Planuje uzyc profili 80x40x4, silnkow krokowych okolo 2Nm, i chinskie elektrowrzeciono 1500W lub Kress 1050W. Na Twoim modelu nie podobaja mi sie te przekombinowane wzmocniena przy nogach bramy. Jakos wiotko to wyglada a i podstawa w taka kratownice moze miec tendencje do skrecania sie. Celowalbym bardziej w uklad cos ala "pomaranczka" bodajze kolegi Gaspar, z tego forum i podobnie sam bede konstruowal. Jak tylko cos sensownego zamodeluje zaloze temat i sam sie pochwale.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”