Jak czytać wykres żelazo węgiel.Pomocy

Spawalnictwo i obróbka cieplna

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Jak czytać wykres żelazo węgiel.Pomocy

#21

Post napisał: pukury » 05 maja 2018, 20:04

Hej.
jasiu.. napisałem właściwie to samo - tylko inaczej .
Pamiętam jak u kowala waliłem młotem - i bardzo mi się to przydało.
Świat się zmienił to i ludzie - i odwrotnie ludzie to i świat.
Co jest przyczyną a co skutkiem ?
Ja nie wiem .
Pamiętam jak to ojciec mi prawił - a bo przed wojną to to czy tamto - dla mnie to była czysta abstrakcja.
pzd.


Mane Tekel Fares


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Re: Jak czytać wykres żelazo węgiel.Pomocy

#22

Post napisał: acetylenek » 07 maja 2018, 09:24

Ja też miło wspominam studia i sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Nie mniej jednak można było lepiej prowadzić studentów i coś bardziej życiowego wprowadzać.

Oczywiście że jak ktoś chce to się nauczy. Z kilkoma kolegami i profesorem zorganizowaliśmy sobie na uczelni kurs MAG na stal czarną z egzaminem, dało się i to po kosztach materiału a nie komercyjnych. Już po studiach pracując w firmie projektowej przed pracą robiłem indywidualnie kurs TIG na stal nierdzewną. W trakcie studiów pracowałem w firmie produkującej prototypowe obudowy z poliuretanów i robiącej elektronikę do fizykoterapii. To była inicjatywa oddolna i moja chęć pracy i zdobywanie pieniążków i doświadczenia. Mogłem też pojechać za granicę na zmywak i zarobiłbym więcej kasy. Wybrałem się też na "praktyki" żeby sobie pospawać trochę w jakiejś firmie. Niestety proponowali pracę na czarno duuzoooo więcej niż 8 godzin dziennie z sobotami więc odpuściłem, żeby choć jakiś papier po tym pozostał że byłem to bym rozważał. Obowiązkowe na studiach były wycieczki jednodniowe do zakładów pracy typu Fiat czy Fablok i miesięczne praktyki gidzie kto chciał. Mnie bardziej chodzi o odnoszenie problemów akademickich do przyszłej pracy. Chodziłem na nie swoje wykłady z pomiarów wielkości fizycznych i gość każdy element wykładu odnosił do konkretnych zastosowań w życiu a dokładniej jak na tym zarabiać kasę. Przykład pomiar siły za pomocą tensometrów - wagi przewoźne do ważenia tirów lub łóżka do ważenia pacjenta w trakcie podawania leków. Te wykłady były bardzo ciekawe. Było też kilku prowadzących traktujących studenta jak człowieka i dało się z nimi pogadać o konkretach.

Ciekawy kierunek przybrał ten temat.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Re: Jak czytać wykres żelazo węgiel.Pomocy

#23

Post napisał: melonmelon » 07 maja 2018, 14:25

W sumie ciekawy.
Konstruktorzy co jako odpowiednik S355 proponują w dokumentacji technicznej stal 1030/1020 (robią czasem dla Hamburgerów). Nie oznaczają ciągliwości w europejskiej dokumentacji!
Może ktoś wie dlaczego stosuje się czasem stale klasy S355 normalizowanie? Re takie samo, ciągliwość taka sama, po co więc płacić dodatkowo za normalizację?
Do jakiej temperatury można odpuszczać konstrukcje z danych stali klasy Sxxx, dlaczego, jak to sprawdzić?
Problem z dobraniem gatunku stali dla dużych przekrojów, znając wymagane Re.
Niby banalne pytania, ale zwracają się z nimi do mnie konstruktorzy po studiach, praktykujący.
I teraz pytanie:
jako studenci zbyt leniwi?
jako studenci zbyt mało dociekliwość?
wykładowcy do bani?
czy jako konstruktorzy zbyt leniwi?
Inne błędy i wypaczenia?

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”