Jak zablokować śrubę kulową

Demontaż łożysk

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

Jak zablokować śrubę kulową

#1

Post napisał: marand68 » 26 kwie 2018, 11:30

Witam,
Muszę wymienić łożyska na śrubie kulowej fi 16 od strony napędu. Niestety nakrętka kontrująca w bloku BK jest tak mocno dokręcona, że nijak nie mogę jej odkręcić. Może ktoś podpowie jak zablokować śrubę, żeby się nie obracała i umożliwiła odkręcenie nakrętki a jednocześnie nie uszkodzić powierzchni śruby ?


-------------------------------
Pozdrawiam
Marek

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak zablokować śrubę kulową

#2

Post napisał: zacharius » 26 kwie 2018, 12:49

a nie ma tam robaczka do zablokowania nakrętki?
poza tym rzadko w jakiej konstrukcji nakrętka dojeżdża aż do samego bloku.
ja tam chwytam kluczem żabką przy samym bloku i pozamiatane. często gęsto powierzchnia śruby jest twardsza niż ząbki żabki.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Jak zablokować śrubę kulową

#3

Post napisał: m.j. » 27 kwie 2018, 07:47

Ja podkładam bloczek drewniany lub wałek z poliamidu między korpus wózka osi i obudowę uprzednio dojeżdżając osią na odpowiednią odległość aby zablokować ów klocek. Oczywiście mój sposób jest dobry jak mamy o co zablokować poruszającą się oś i zależy on od konstrukcji naszej maszyny. Generalnie żabka to też dobry pomysł, a już w szczególności gdy nie mamy o co zablokować osi lub nasza konstrukcja jest tak wiotka, że istnieje niebezpieczeństwo jej wypaczenia po użyciu większej siły. Dla bezpieczeństwa możemy między szczęki żabki włożyć kawałki wykładziny lub czegokolwiek co zabezpieczy powierzchnię śruby. Kolega wyżej wspomniał o tym, że śruba jest hartowana i powinna wyjść bez szwanku z kontaktu ze szczękami żabki i pewnie tak będzie.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zablokować śrubę kulową

#4

Post napisał: marand68 » 27 kwie 2018, 09:57

Robaczki wykręciłem :)
Właśnie próbowałem w podobny sposób jak tu koledzy opisujecie, tzn. złapałem przez dopasowane do średnicy śruby drewniane podkładki w imadełko ale bez powodzenia. Żabą wolałbym nie operować bezpośrednio na śrubie, szkoda mi jej, bo to dobry Rexroth. Spróbuję jeszcze z tym zablokowaniem wózków. Śruba napędza stół, więc jest szansa, że znajdę gdzieś punkt podparcia.
-------------------------------
Pozdrawiam
Marek

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak zablokować śrubę kulową

#5

Post napisał: adam Fx » 27 kwie 2018, 13:15

może było na klej - zagrzej opalarką.
ja się nie pitole i zaraz przy bloku łapię kleszczami morse'a ( tu uwaga lepiej zacisnąć raz mocno niż się bać o śrubę i delikatnie bo obejdzie i jeszcze wiersze szkody będą) tak jak pisał zacharius os i tak do loku nie dojeżdża
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak zablokować śrubę kulową

#6

Post napisał: oskaeg » 27 kwie 2018, 21:30

adam Fx pisze:
27 kwie 2018, 13:15
może było na klej - zagrzej opalarką.
ja się nie pitole i zaraz przy bloku łapię kleszczami morse'a ( tu uwaga lepiej zacisnąć raz mocno niż się bać o śrubę i delikatnie bo obejdzie i jeszcze wiersze szkody będą) tak jak pisał zacharius os i tak do loku nie dojeżdża
Można jeszcze wcześniej podłożyć miękką, bawełnianą szmatkę, ale zdecydowanie trzeba wtedy bardzo mocno zacisnąć kleszcze, aby to się nie ślizgało. My tak zawsze robiliśmy z bateriami sanitarnymi, aby nie uszkodzić ich powierzchni i czasem to zdawało egzamin... W przypadku śruby zamiast szmatki można użyć kawałek dętki rowerowej, lub innej miękkiej gumy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”