Piaskowanie- urządzamy warsztat

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
bimber89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2018, 19:13

Piaskowanie- urządzamy warsztat

#1

Post napisał: bimber89 » 11 kwie 2018, 20:26

Witam, na sam początek się przedstawię, mam na imię Patryk, mieszkam na śląsku cieszyńskim, na codzień pracuje jako operator wykrawarki laserowej Lasmac Amada Beta3015, Alfa 2Kw oraz 4 Kw, w zależności od dnia :roll:

Jako, że pracuje tylko na 1 zmianę i mam dużo wolnego czasu postanowiłem spróbować dodatkowo założyć jakiś mały ale swój biznes. Padło na piaskowanie. Dlaczego? A no dlatego iż po 1 od dawna chodziło mi to po głowie, po 2 u nas w pracy mamy lakiernie proszkową, a do piaskowania wywozimy do firmy zewnętrznej, no i pomyślałem że szkoda żeby pieniądze uciekały koło rąk(układ z szefem już jest że bede dostawał zlecenia). Chce założyć firmę jednoosobową. Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych czy zabieram się do tego od właściwej strony.
Budżet jaki posiadam na start to około 20-23 tys PLN.
Może i nie dużo, ale z tego co czytałem na różnych forach byli więksi hardkorowcy, którzy chcieli zaczynać z połową tego budżetu. W planach na początek mam zakup piaskarki syfonowej, plus dodatkowo chcę zbudować sobie sam kabinę (zaplecze maszynowe w pracy mi na to bezproblemowo pozwala).
Piaskarka nad którą myśle:
https://www.olx.pl/oferta/piaskarka-syf ... f98f786294

Problem mam jeżeli chodzi o kompresor. Na chwile obecną skłaniam się bardziej ku używanemu kompresorowi śrubowemu + zbiornik ciśnieniowy Komnino 1000L. Na nowy wiadomo nie stać, a boję się iż tłokowy nie nadmucha wystarczająco aby piaskarka spokojnie mogła pracować ciągle.
Czy taki zestaw będzie pracował dobrze czy może macie jakieś inne propozycje? Chętnie przyjmę każdą pomoc.




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#2

Post napisał: strikexp » 11 kwie 2018, 20:55

Słusznie odrzuciłeś kompresor tłokowy. Do pracy ciągłej trzeba jednak żywotności i wydajności kompresora śrubowego.

Skoro masz klienta to 90% biznesu załatwione. Pozostaje przekalkulować ile na tym zarobisz i w co warto się pchać. Jeśli klient jest pewny (i to że podołasz zadaniu) to można nawet wziąć kredyt i kupić lepszy sprzęt.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#3

Post napisał: Majster70 » 12 kwie 2018, 06:50

strikexp pisze:Jeśli klient jest pewny (i to że podołasz zadaniu) to można nawet wziąć kredyt i kupić lepszy sprzęt.

Ostrzegam przed takim podejściem przed rozpoczęciem biznesu.
O kredycie w polskich realiach możesz pomyśleć po jakimś czasie jak się zorientujesz co i jak. Zazwyczaj, nie jest ci już wtedy potrzebny. Pomyśl lepiej o dofinansowaniach itd. Bo 1 klient to trochę mało dla stabilnej działalności - dobrze, że masz oprócz tego normalną pracę. Co do piaskowania - pomyśl o czymś takim jak usługa wyjazdowa - tu zdaje się jest więcej pracy na rynku.
Co do szczegółów technicznych, zbiornik nie bardzo jest ci potrzebny, a bardziej konkretna sprężarka, najlepiej o wydajności >6m3 przy ciśnieniu 6bar. To dość dużo, ale tyle jest konieczne do wydajnej pracy. Zapotrzebowanie mocy ok. 30kW, z tego powodu prawdopodobnie będziesz musiał zdecydować się na kompresor z silnikiem diesla (najczęściej przyczepka na kółkach) stąd pomysł z usługami wyjazdowymi.
No chyba, że masz taki przydział mocy - przy silniku elektrycznym koszty energii wychodzą trochę taniej, chyba , że masz dojście do taniej ropy. :lol:
Ponadto, piaskowanie poza kabiną to kawał paskudnej ciężkiej pracy, dodatkowo problemy z sąsiadami, w kabince trochę lepiej, ale możesz piaskować tylko drobiazgi.
Tyle z mojego doświadczenia.


Autor tematu
bimber89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2018, 19:13

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#4

Post napisał: bimber89 » 12 kwie 2018, 16:27

o kredycie nawet nie myśle, jeżeli chodzi o dotacje odpada z bardzo prostego powodu, żeby dostać dotacje z tego co się orientowałem trzeba być na bezrobociu, a nie chce kombinować jeżeli chodzi o zwalnianie się z pracy, szkoda umowy na stałe. Na chwile obecną chce wynająć pomieszczenie w halach (wcześniej w tym pomieszczeniu też było piaskowanie ale właściciel zmarł), później jak już ogarne papierologie działki i będzie to jakoś szło chce u siebie postawić wiate 6x8m, która w środku jest podzielona na 2 pomieszczenia, w jednym chce komore sobie zrobić a w drugim kabinówke i kompresor postawić. Ale to już z czasem bo koszt takiej wiaty/garażu to kolejne 10 tys.

Co do kompresora spalinowego też długo o tym myślałem żeby zacząć z czymś takim i prowadzić też usługi w terenie, ale stwierdziłem, że może lepiej małymi kroczkami i zacznę od mniejszych robót.

Co do tego że na chwile obecną jest 1 klient, z tego co przeliczam miesiąc w miesiąc co idzie od nas do piaskowania to bez problemu się za to opłacę, każda następna robota to już jest $$ dla mnie, a jako iż nie traktuje to jako główny dochód chciałbym na początek po prostu nie dokładać do interesu.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#5

Post napisał: lepi » 12 kwie 2018, 20:22

Kompresor spalinowy, jeśli stosowany na miejscu ma same wady.
Kompresor nie może stać w tym samym pomieszczeniu co kabina. Jednak się kurzy. Do tego hałas. Ktoś pisał o wydajności 6m3. Do kabiny sporo za dużo. Do komory też nadto. Jak nie będziesz piaskował ram ciężarówek to 3m3 starczą.
Zacznij od kabiny a potem można się rozwijać.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#6

Post napisał: Majster70 » 13 kwie 2018, 09:04

lepi pisze:Jak nie będziesz piaskował ram ciężarówek to 3m3 starczą.

Zapotrzebowanie powietrza zależy od przekroju dyszy a nie od wielkości piaskowanych detali. Dysze dobierasz do roboty którą wykonujesz. Jak piaskujesz aluminium (ale już nie aluminium pokryte lakierem proszkowym) z dużymi ilościami zakamarków, to stosujesz małe dysze, mniejsze ciśnienie. Potrzebujesz mniej powietrza/min. Jak chcesz szybko usunąć zgorzelinę z żeliwnego odlewu, grubszą rdzę itd, to musisz zastosować większą dyszę i większe ciśnienie - inaczej robota idzie dłużej. Tak samo np przy alufelgach pokrytych z reguły twardym lakierem proszkowym - jeśli brakuje ci "pary" to musisz kombinować np stosując grubszy czynnik (piasek, żwirek, śrut itd) i bardziej wymagający (bardziej popłatni) klienci ci odpadną, lub będziesz dłużej się męczył co sumarycznie wyjdzie i tak drożej. Wydajniejsza sprężarka nie musi pracować na 100% obciążenia, w 2 stronę to nie pójdzie. Krótko mówiąc ograniczasz sobie zakres usług. Co do kompresora spalinowego, to rzeczywiście lepszy elektryczny, ale wymaga zasilania o odpowiedniej mocy, co najczęściej jest nie do przeskoczenia dla początkujących.
Takie moje zdanie.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#7

Post napisał: lepi » 13 kwie 2018, 09:17

Majster70 pisze:
13 kwie 2018, 09:04
Zapotrzebowanie powietrza zależy od przekroju dyszy a nie od wielkości piaskowanych detali....
Tyle, że dyszę dobiera się między innym do wielkości detalu.


Autor tematu
bimber89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2018, 19:13

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#8

Post napisał: bimber89 » 19 kwie 2018, 17:06

Powiedzcie mi jeszcze panowie taką kwestie, osusacz powietrza jest konieczny czy jego brak nie będzie problematyczny, przynajmniej jego brak na początku?


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#9

Post napisał: Majster70 » 20 kwie 2018, 07:29

Generalnie stalowe powierzchnie po piaskowaniu szybko rdzewieją, jeśli powietrze z piaskiem zawiera dużo wody to stale rdzewieją jeszcze szybciej. Musisz uprzedzać klientów, żeby sobie zgrali malowanie/zabezpieczanie powierzchni w ciągu 1-2 dni po piaskowaniu najlepiej. Jeśli piaskujesz poza kabinką, to jesteś w kombinezonie do którego podawane jest powietrze do oddychania ze sprężarki. Wyobraź sobie sytuację, ty w kombinezonie, na dworze -2 ° C, po tobie spływa pot, oprócz potu 2 x tyle wody. Część kompresorów ma go w komplecie, część ma chłodnicę powietrza sprężonego - w zasadzie nie spotyka się "gołych" sprężarek. Także osuszacz nie jest konieczny na początek, ale przydaje się, nawet jako dodatkowy osprzęt do tego co już sprężarka ma w komplecie. Myślę, że to najlepiej sam ocenisz po kilku pracach, czy jest ci niezbędna czy nie. Najtaniej, przy kupnie używki, jak kupisz komplet - wtedy masz go w cenie.


Autor tematu
bimber89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2018, 19:13

Re: Piaskowanie- urządzamy warsztat

#10

Post napisał: bimber89 » 23 kwie 2018, 20:40

dzięki za konkretną odpowiedź. Kolejne z moich pytań, zazwyczaj te piaskarki którymi jestem zainteresowany mają zapotrzebowanie 900-1000l/min powietrza, stąd miałem zamiar kupić zbiornik 1000l, dzisiaj natomiast znalazłem taki zestaw ale z zbiornikiem 500l, ale jest już w zestawie osuszacz. Przy takim zbiorniku 500l będzie to wszystko działało płynnie czy kompresor będzie cały czas na chodzie?
https://www.olx.pl/oferta/sprezarka-sru ... b;promoted

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”