Sodick vs Agie Charmilles

Opinie na temat elektrodrążarek

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
Zenith
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:38
Lokalizacja: Kraków

Sodick vs Agie Charmilles

#1

Post napisał: Zenith » 04 sty 2018, 20:27

Witam, właśnie szukam nowej elektrodrążarki drutowej i biorę pod uwagę SODICK ALC 600 lub AGIE CHARMILLES E 600 wyjściowe ceny zbliżone ( do sporej negocjacji ) Szukam raczej maszyn które tną szybko nie potrzebuje szukać mikronów. Po rozmowie na targach w Sosnowcu z firmą GF i Krakowie z firmą Soditronic i usłyszeniu jakie to ich maszyny są rewelacyjne w porównaniu do konkurencji, chciałbym zapoznać się z opinią użytkowników a najlepiej operatorów elektrodrążarek drutowych na temat tych maszyn. Wiem że nowe AGIE Charmilles produkowane są częściowo po za generatorami w PRC a Sodick w Tajlandii i zastanawiam się jaka jest obecnie ich jakość.
Jak sprawują się zachwalane silniki liniowe oraz cała ceramika w Sodick. Szukam również informacji o funkcji Automatic Slug Welding / Mostkowanie czy to się sprawdza bo jest za to spora dopłata. Obecnie pracuję na Charmilles Robofil i bliżej mi do tej marki bo jestem bardzo zadowolony z szybkości i jakości cięcia, ale te maszyny są z serii milenium > 2000 gdzie jakość była ok. Dziś graniczy z cudem kupienie ich na rynku wtórnym w dobrym stanie, dostępne są bardzo mocno zużyte i rozszabrowane ( nowsze mają pęknięte korpusy i są warte tyle ile ważą np dostępne oferty z Mazowieckiego i Dolnego Śląska. ) . Biorę awaryjnie pod uwagę jeszcze trochę tańszego Fanuca ale zastanawia mnie brak liniałów co może mieć wpływ na dokładność.


;)


Maxxxxx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2018, 14:41

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#2

Post napisał: Maxxxxx » 05 sty 2018, 18:04

Powiem tak pracuje kilka lat na AgieCharmilles i byłem zadowolony dopóki maszyna była nowa. Obecnie maszyna ma ok 6-7 lat i niestety jej awaryjność jest straszna a serwis to porażka umieją tylko podmieniać płyty które przy wartości tej maszyny po prostu drogie. Od kilku miesięcy mam przyjemność pracować na nowej Dru firmy Fanuc, przeskok w sterowaniu na początku trochę ciężki ale powoli do celu a dokładność/szybkość pracy zadowalająca. Z Maszynami Sodick nie miałem styczności więc nie wypowiem się na ich temat.
PS GF AgieCharmilles to w pełni Chińska Maszyna z rzekomo Szwajcarskim generatorem.
Pozdrawiam


Autor tematu
Zenith
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:38
Lokalizacja: Kraków

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#3

Post napisał: Zenith » 06 sty 2018, 12:03

Jeżeli nie sprawi Ci to problemu napisz kilka słów o mostkowaniu w tym fanucu. Jak działa o ile wydłuża się czas obróbki itp.
;)


Maxxxxx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2018, 14:41

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#4

Post napisał: Maxxxxx » 08 sty 2018, 06:54

Niestety @Zenith jeszcze nie miałem potrzeby korzystania z mostkowania na fanucu choć na pierwszy rzut oka jest to dość ciekawa opcja. Jedynie co do tej opcji dowiedziałem sie od serwisanta ze trzeba praktyki żeby dojść jak szerokie mostki mają być i jak gęsto żeby materiał nie wypadł sam podczas obróbki a w łatwy sposób był możliwy do usunięcia po zakończonej operacji.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#5

Post napisał: STELMI » 08 sty 2018, 08:22

używam od 2012r AgieCharmilles CUT20P
Maszyna jeżeli chodzi o jakość/prędkość cięcia jest rewelacyjna, minusem jest fakt, że z serwisantami jesteśmy na Ty - ale tu trzeba przyznać, że 90% awarii usuwanych jest poprzez czyszczenie tych czy innych podzespołów i z czasem samu wiesz jak sobie radzić z poszczególnymi awariami.
Przy zakupie proponuję od razu zrezygnować z chillera do wody na rzecz wymiennika ciepła za kilkaset złotych dostępnego chociażby na allegro - w połączeniu z zaworem z termostatem działa świetnie i trzyma stałą niską temperaturę wody (zimna zwykła woda schładza wodę destylowaną znajdującą się w maszynie).


Autor tematu
Zenith
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:38
Lokalizacja: Kraków

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#6

Post napisał: Zenith » 08 sty 2018, 21:15

Dzięki STELMI za opinie na temat charmi. Z tym chillerem to potwierdzam, tak mam zrobione w swoim robofilu i sprawdza się to dobrze, dodatkowo w zimie ogrzewa mi sporych rozmiarów pomieszczenie za ścianą. Jeżeli nie sprawi wam to problemu to napiszcie jeszcze jakie średnie prędkości uzyskujecie przy cięciu zgrubnym np E 2 . Maxxxxx na pewno mostkowanie stosuje się tylko w szczególnych przypadkach wg. mnie częstotliwość i długość mostków zależy od wielkości/ciężaru odcinanego elementu. Zależy mi na porównaniu Agi Ch z Sodickiem bo te firmy biorę w pierwszej kolejności pod uwagę.
;)


momajniak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 04 sie 2016, 08:30
Lokalizacja: Mazury

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#7

Post napisał: momajniak » 23 lut 2018, 11:57

Jesli chodzi o mostkowanie to ja bez niego praktycznie nie wyobrazam sobie pracy. Zdazalo mi sie ciac detale o grubosci scianki 0.1 mm. i wtedy stosowalem 2 a nawet trzy mostki. Nie do konca rozumiem za co jest ta doplata. Ja sobie mostkowania jak i otwory startowe generuje w PEPS, i gotowy program wrzucam w maszyne. Jedyny parametr jaki wlaczam w maszynie gdy mam mostki to OSP (optionale stop punkte)


Autor tematu
Zenith
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:38
Lokalizacja: Kraków

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#8

Post napisał: Zenith » 28 lut 2018, 16:59

Funkcja Automatic Slug Welding czyli spawanie drutem którym tniesz / automatyczne mostkowanie. Szczelina po cięciu jest zaklejana spawem z mosiądzu odpad jest nieruchomy łatwy do wybicia , nie musisz później odcinać mostków. Czasem się przydaje taka opcja. niestety jest ona dostępna tylko w nowszych maszynach i z ograniczeniami. max h około 80 mm przy stali i 60 mm przy węgliku.
;)


momajniak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 04 sie 2016, 08:30
Lokalizacja: Mazury

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#9

Post napisał: momajniak » 12 mar 2018, 08:38

Yhhmmm... w takim razie jest to bardzo ciekawa opcja to ASW. I moim zdaniem napewno jest mega przydatna przy produkcji malych elementow.


jarasnet
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 09 gru 2013, 19:07
Lokalizacja: GrossPolen

Re: Sodick vs Agie Charmilles

#10

Post napisał: jarasnet » 06 kwie 2018, 17:58

Zenith pisze:
28 lut 2018, 16:59
Funkcja Automatic Slug Welding czyli spawanie drutem którym tniesz / automatyczne mostkowanie. Szczelina po cięciu jest zaklejana spawem z mosiądzu odpad jest nieruchomy łatwy do wybicia , nie musisz później odcinać mostków. Czasem się przydaje taka opcja. niestety jest ona dostępna tylko w nowszych maszynach i z ograniczeniami. max h około 80 mm przy stali i 60 mm przy węgliku.
Jakieś 15 lat temu, na maszynie Robofil 400 z 1989 roku, podczas cięcia NC10 lub NC11LV drogim drutem w ciemnej otulinie od Charmillesa lub Thermocompact (dokładnie nie pamiętam), też udało mi się zespawać szczelinę :D .
Co prawda nie miałem takiego zamiaru i na szczęście "spaw" ledwo trzymał :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”