Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
xpx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2018, 22:02

Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#1

Post napisał: xpx » 28 lut 2018, 22:06

Witam

Bedę sam spawał bramę. Bardzo proszę o rzucenie okiem, czy nie popełniłem jakiegoś błędu w projekcie, bo nigdy nie robiłem bramy samonośnej.
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Dodam, że użyłem programu sketchup.

Pozdrawiam




MarcinKozuch
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, 08:32

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#2

Post napisał: MarcinKozuch » 01 mar 2018, 09:01

Ja popełniłem jedna bramę do własnego domu. Najwżniejsze nie spawać tak do głownego profilu zeby go nie pokrzywić.
Wyglada ok, jak byś mógł to podnieś ciut wyżej ten profil nad tym głownym będzie stanowiś coś w rodzaju kratownicy. Ja nie mam tego profilu kolejnego tak w 1/3. Górę spina mi tylko profil prowadzący. Ale oczywiście wszytko zalezy od wypełninia. Ja uzyłem gotowych wypełnien takich samych jak na ogrodzenie.

Pozdrawiam
Marcin


Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#3

Post napisał: Bronsonboss » 01 mar 2018, 10:13

Ja dwa lata temu popełniłem całe ogrodzenie łącznie z bramą samonośną..
Jeśli chodzi głównie o bramę to najpierw przygotowałem cały szkielet z profili zamkniętych i ceownika na górze do utrzymania bramy w pionie, potem całość przyspawałem do głównego ceownika w którym chodzą rolki, spawy między szkieletem a profilem nośnym robiłem miejscowe.. tak jak kolega wyżej wspomniał, żeby się nie pokrzywił..


Autor tematu
xpx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2018, 22:02

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#4

Post napisał: xpx » 01 mar 2018, 13:19

Dzięki Panowie za odpowiedź
Mam jeszcze kilka pytań. Czy profile oraz elementy, które zostaną użyte do budowy bramy są poprawne?
nośny - 80x80x5 omega
rama, równoważnik - 60(pion)x40(poziom)x3mm profil
ceownik do rolki prowadzącej 50x40x3
wypełnienie - 25x25x3mm G/W kątownik
słupki - 70x70x3mm profil
Uchwyt bramy górny
Obrazek
Uchwyt dolny
Obrazek
Rolka prowadząca 43mm
Obrazek
Rolka najazdowa
Obrazek
Wózek
Obrazek

Dolny profil ramy od profilu nośnego jest oddalony 40mm. O ile jeszcze zwiększyć odległość?

Dałem profil przy bramie na wysokości 1/3 od dołu bo będę robił również przęsła 120cm x 2,5m z wypełnieniem kątownikiem. Na górze oraz dole przyspawam profil 20x30x3 ,15cm od krańca kątownika. Profil bramowy będzie dokładnie na takiej samej wysokości jak profil przęsłowy.

Czy jest potrzebna tylna rolka podtrzymująca bramę?

Czy zostawić śrubę rzymską na równoważniku?

Przepraszam za nawał pytań ale wolę się upewnić zanim wydam jakąkolwiek złotówkę, żeby niepotrzebnie nie marnować zasobów. :mrgreen:

Pozdrawiam
Mariusz


MarcinKozuch
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, 08:32

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#5

Post napisał: MarcinKozuch » 01 mar 2018, 13:30

xpx pisze:Dolny profil ramy od profilu nośnego jest oddalony 40mm. O ile jeszcze zwiększyć odległość?

W sumie możesz zostawić skoro tak ci pasuje i się podoba. Jak widzisz Bronsonboss napisał ze miał gotową sztywną ramę którą przyspawał do profilu jednego punktowo. W symie u ciebie bedzie to stało na tych proflach 40mm. Jak uważnie połąpiesz i pospawasz będzie dobrze.
Profile ok. Nie wiem jaki szeroki wjazd ale jak się da to zrób duzy rozstaw na wózkach. Jak masz bramę 5m to kupisz profil 8m, i wtedy może spokojnie wózki rozstawić nawet 2m od siebie, będą mniejsze siły.
Co do sróby rzymskiej to chyba nie ma potrzeby.
Ja mam plastikowe rolki, chodzi cicho ale jest lekka, jak pchnę to idzie sama do końca i napęd się nie męczy pożniej.
Jak masz możliwośc daj do ocynku całą po zrobieniu.


Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#6

Post napisał: Bronsonboss » 01 mar 2018, 15:15

Ja mam światło bramy 5m. Ja wypełnienie robiłem z drewnianych sztachet więc bramę tak jak pisałem przygotowałem w postaci stelażu który licując z jednym bokiem ceownika prowadzącego przyspawałem do niego punktowo... Co do akcesoriów to użyłem praktycznie tych samych co wstawiłeś poza dolnym gniazdem bramy bo moja wersja nie ma rolek bocznych...
Mogę Ci podesłać fotki jak znajdę z montażu i spawania bramy... :-)


Autor tematu
xpx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2018, 22:02

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#7

Post napisał: xpx » 04 mar 2018, 21:03

Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi!
Profil nośny bramy ma 6m, światło bramy wynosi ok. 4m przeciwwaga ok.2m, łączona wysokość bramy 150 cm :)

Mam jeszcze 2 pytania :D
Jest sens dawać profile ze ściankami 4mm?
Dać zastrzały na bramie coś na zasadzie odwróconego "V"?
Spotkałem się też z pomysłem z dwiema rolkami trzymającymi bramę w pionie. Czy w moim przypadku jest sens implementować takie rozwiązanie?

Pozdrawiam
Mariusz


wierzba123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2006, 11:26
Lokalizacja: Polska

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#8

Post napisał: wierzba123 » 27 mar 2018, 13:54

Niedawno spawałem bramę samonośną swiatło wjazdu 6,5m. Nie ma sensu dawać profili 4mm wystarczy ścianka 2-3mm i profil jezdny 80x80 5mm. Swoją wypełniałem szczelnie sztachetami 180cm wysokie. Brama swoje waży i przy profilu na ramę 50x30 2mm ugięcie na środku jest minimalne. Wstaw sobie na środku dwa słupki pionowe zamiast tego dodatkowego poziomego odciągu. Śrubę rzymską możesz sobie odpuścić. Wystarczy jedna rolka prowadząca.


wojt3k
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2014, 21:13
Lokalizacja: Trójczyce

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#9

Post napisał: wojt3k » 06 gru 2018, 20:52

Witam wiem ze temat stary ale pracuje przy bramach mogę powiedzieć ze nie koniecznie trzeba oddalać profil od prowadnicy tylko nie wolno spawać ciągłym do prowadnicy ja robię spawy z 4/5 spawów z jednej drugiej strony(po 20mm) na 6 m prowadnicy i co 30 cm punkty narazie przez 9 lat żadna się nie rozwaliła


Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Brama przesuwna - sprawdzenie projektu

#10

Post napisał: Sayrus » 09 lut 2020, 20:37

Obrazek

Temat stary ale warty dokonania. Nowy, opatentowany typ wózka, który działa lekko nawet w krzywej poskręcanej bramie. Więcej informacji o wózku prześle na priv.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”