Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 20
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#1

Post napisał: wiman » 18 lut 2018, 10:54

Witam !
Jakiś czas temu rozpocząłem konstrukcję frezarki do metalu w wersji stołowej . Frezarka do prac hobbystycznych, która poza kilkoma elementami powstaje praktycznie ze złomu. Konstrukcja powstaje bez żadnego planu ,czyli taka twórczość przypadkowa. W związku z tym ,że o frezowaniu nie mam zielonego pojęcia rodzą się ciągłe pytania. Na dzień dzisiejszy wygląda tak :
Obrazek
Ostatnio zrobiłem pierwsze frezowanie na przypadkowym silniku , prawdopodobnie około 900 obr.
Tu krótki filmik z frezowania. Wałek fi 20 jedno przejście , frez fi 10 cztery pióra.
https://youtu.be/axxh3sHCq_I
Efekt frezowania:
Obrazek
Nie jest źle jak na taką marną konstrukcję.
Chciałbym kupić do niej jakiś nowy sinik ,bo ten który mam jest wydaje mi się za mocny 1,1 kw ,a przede wszystkim za ciężki bo 19kg do takiej lekkiej konstrukcji. Chciałbym kupić, albo pozyskać ze złomu jakiś silnik 0,55 kw . Rodzi się pytanie jakie obroty,czy kupić silnik 900 obr czy 1400 . Przełożenia będą marne bo największe przełożenie jakie uzyskam to chyba 1:3, czyli przy 900 obr na wrzecionie 300 obr. Będę frezował raczej frezami HSS , zdążyłem już poczytać jakie parametry obróbki mają takie frezy. Natomiast jak to wygląda w praktyce przy frezowaniu z posuwem ręcznym. Oglądałem już dużo filmików na youtube i czasami widzę ,że frezy zapylają trochę szybciej niż wychodzi to z obliczeń. Czy celować w silnik z większymi obrotami. Gdzieś czytałem ,że przy ręcznym posuwie lepiej większe obroty, już sam nie wiem.


Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#2

Post napisał: rc36 » 18 lut 2018, 12:40

Moim zdaniem te obroty freza co są na filmie są mniej więcej ok. Co innego wysokowydajna obróbka na sztywnej frezarce z chłodzeniem, a co innego frezowanie na takiej zabawce. Proponuje żebyś dokupił falownik do tego silnika co masz i dobierał obroty do średnicy freza i twardości stali. Sam frezuję czasem na tokarce i wszystkie parametry dobieram doświadczalnie, oczywiście na wiele niższych parametrach niż pokazują katalogi frezów.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 20
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#3

Post napisał: wiman » 20 lut 2018, 20:54

Na tokarce też czasami coś tam frezowałem. Niestety moja tokarka nie ma zbyt sztywnej konstrukcji i idzie to różnie. Mam wrażenie ,że na tej prymitywnej frezarce idzie jakoś lepiej. Wiadomo nie jest to jakaś sztywna konstrukcja ,ale stosunkowo dokładna . Wszystkie osie są ustawione według czujnika zegarowego co do setki. Mam jeszcze zamiar poprawić ,doskrobać stół krzyżowy , który jest słabszą stroną tej konstrukcji. Co do falownika ,było by to na pewno fajne rozwiązanie ,ale koszty falowników spore. Gdyby była to bardziej zaawansowana konstrukcja to warto by było wydać. Ja chciałem zrobić jedynie coś mocniejszego powiedzmy od ous -1 na którym też frezują . Ogólnie sam sprzęt jest już taki ciężki ,że jest problem z przesunięciem tego po stole ,a to jeszcze nie wszystko. Całość będzie jeszcze dokręcona do grubej granitowej płyty. Zobaczę może zostawię ten silnik który mam teraz pomimo ,że jest ciężki . Może uda się też kiedyś wyrwać jakiś falownik za fajne pieniądze i nie będzie problemu z obrotami. Jakiś czas temu przywiozłem ze złomu falownik w częściach . Falownik był wielkości starego niewielkiego telewizora lampowego :). Mam z niego dwa potężne radiatory , trzy moduły mocy igbt 200 A sprawne, jakieś diody mocy. To już jako ciekawostka. Ok, dziękuję za jakieś sugestie ,może jeszcze ktoś dorzuci coś w temacie. Zastanawiam się czy silnik 0,55 kw jest w stanie uciągnąć taką frezarkę . Czasami mam wrażenie ,że w niektórych konstrukcjach stosuje się silniki na wyrost. Ja robiąc kiedyś maszynę do obróbki kamienia do posuwu zastosowałem silnik z wycieraczek, taki mocniejszy . Maszyna pracuje już może z 10 lat i obrobiła już tysiące metrów kamienia. W podobnych konstrukcjach widziałem do posuwu potężne motoreduktory.
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#4

Post napisał: orion32 » 21 lut 2018, 21:55

Silnik posuwu ,a silnik napędu głównego ,to dwie różne sprawy.Jak zastosujesz słaby silnik to będziesz skrobał frezem fi 5 z zagłebieniem 0,2.
Obroty należy dobierać do frezów hss tak ,aby prędkość skrawania dla stali wynosiła12-15 m/min ,bez chłodzenia.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

Awatar użytkownika

Adam_Blayer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#5

Post napisał: Adam_Blayer » 01 mar 2018, 22:26

wiman pisze: Konstrukcja powstaje bez żadnego planu ,czyli taka twórczość przypadkowa. W związku z tym ,że o frezowaniu nie mam zielonego pojęcia rodzą się ciągłe pytania.


Jak zostawisz budowę przypadkowi, to raczej szału z tego nie będzie. Chyba lepiej poczytać istniejące już posty na tym forum z relacjami z budowy własnych projektów. Tam znajdziesz masę uwag i wniosków z zastosowań konkretnych rozwiązań. Poza tym warto naśladować profesjonalistów i budować choć podobnie jak oni. No chyba, że lubisz wyważać otwarte drzwi i powielać błędy wielokrotnie popełnione.
Elektryka, Mechanika, Automatyka, ABB, PLC, Hydraulika, Pneumatyka, CAD 2D/3D bryła/powierzchnia, Części zamienne. - kontakt na PW. Czasem przydatna cierpliwość.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 20
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#6

Post napisał: wiman » 02 mar 2018, 22:25

Adam_Blayer pisze:to raczej szału z tego

Szału to na pewno nie będzie. Jak pisałem, to taka amatorska ,hobbystyczna konstrukcja frezarki do frezowania z posuwem raczej ręcznym. Wszystko robione przy pomocy starej tokarki ,która pamięta jeszcze wojnę, i paru narzędzi ręcznych.
Sam stół krzyżowy nie pozwala zaszaleć tu z super parametrami. Sztywność maszyny i tak jest większa niż wytrzymałość tego stołu. Niestety chcąc kupić porządny stół krzyżowy do takiej frezarki ,to lepiej poszukać używanej maszyny.
Ja potrzebuję tylko takiej małej frezarki do majsterkowania. W obecnej chwili i tak lepiej się na niej frezuje niż na tokarce z prostą przystawką.
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#7

Post napisał: strikexp » 02 mar 2018, 22:36

I właśnie o to chodzi, żeby mieć zabawę i jakiś pożyteczny efekt. A nie stawiać tylko pasjansa...


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#8

Post napisał: rynio_di » 03 mar 2018, 07:51

A mnie się podoba .I też jestem pełen uznania dla konstruktora / wykonawcy tej maszynki , może dlatego że sam też tworzę takie lub podobne dzieła .
Stół krzyżowy kol .robił czy zakupił na znanym portalu ,bo potrzebny mi jest taki ,lub podobny .

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#9

Post napisał: rc36 » 04 mar 2018, 12:34

Mi się ta frezareczka też podoba, ale mógłbyś opisać trochę tą maszynkę i porobić więcej zdjęć. W polskim necie jest bardzo mało frezarek manualnych zrobionych w domowych warunkach.


zibi201
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 294
Rejestracja: 13 gru 2013, 20:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka samoróbka ze złomu - jaki silnik , obroty

#10

Post napisał: zibi201 » 04 mar 2018, 15:38

Fajna konstrukcja.
Wrzeciono to samoróbka czy gotowiec?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”