Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1768
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#21

Post napisał: drzasiek90 » 30 gru 2017, 21:03

Frezarkę możesz obejrzeć tutaj:
stalowa-frezarka-cnc-z-zabudowa-t90113.html

Nie wiem w którym miejscu doczytałeś się, że pochwalam śruby trapezowe a ganie kulowe?
Odnoszę nieodparte wrażenie, że albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem albo po prostu Ci się nie chciało przeczytać zanim napisałeś...
Wielokrotnie wyżej napisałem, że nie jestem przeciwnikiem śrub kulowych a wręcz chciałbym je mieć, z tym, że niekoniecznie najtańsze. Dyskusja powstała z powodu kilku stwierdzeń o całkowitej bezsensowności stosowania śrub trapezowych i przyrównywaniu ich jakościowo do prętów budowlanych z czym się zgodzić nie mogę. Jeśli uważasz, że budowanie frezarek amatorskich na śrubach trapezowych to januszostwo to nie mamy o czym dyskutować.




numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#22

Post napisał: numell » 30 gru 2017, 22:06

W Twoim wydaniu Januszostwo bo reszta konstrukcji jest niczego sobie a nawet bym powiedział że się postarałeś. Gdybyś na etapie projektowania maszyny brał pod uwagę kulowe to dziś nie bronił byś tak bardzo swojego "wynalazku" i trapezówek, a na G0 mógłbyś jechać spokojnie 4000 mm/min czego teraz nie ma. Chłopaki piszą że bezsensowne jest stosowanie śrub trapezowych bo mają kulowe więc są o krok do przodu od Ciebie. Jak kiedyś będziesz miał kulowe to sam zrozumiesz wszystko i stwierdzisz że zabawa w kasowanie rzeczywiście była bez sensu (poza tym że czegoś nauczyła)- póki co to snujesz jakieś teorie że najtańsze kulowe są be a nawet takich nie masz... (nie twierdzę ze są super żeby nie było).
Chciałeś wywołać dyskusję - wywołałeś, wnioski wyciągnij sam.
Dobrych decyzji i udanych konstrukcji w Nowym Roku.
Pozdrawiam


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1768
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#23

Post napisał: drzasiek90 » 30 gru 2017, 22:37

Nie snuje teorie lecz powtarzam opinie innych.
I nie twierdze ze sa zle lecz ze nie sa za dobre (tu nie moja opinia). Pewnie wszystko zalezy od sztuki/partii ale jak sie kupuje towar z dolnej polki cenowej to trzeba sie z tym liczyc. Wiem i potwierdzam ze kazda sruba kulowa (sprawna) bedzie lepsza od trapezowej, jednak nie kazdy ma mozliwosc zastosowania lub zmiany. Tak jak w moim przypadku, gdy frezarka sluzy do nauki i wykonania drobiazgow, taka zmiana bylaby dosc bolesna przy takiej konstrukcji jak mam obecnie (nowe mocowania lozysk, silnkow, nakretek) Budowa 3 frezarek wiele mnie nauczyla i nawet mam ochote zbudowac kolejna ale to chyba dopiero jak dzieci podrosna, bo narazie zbyt zadko mam mozliwosc pracy w garazu. To wszystko, mysle ze mozna zakonczyc dyskusje na temat srub kulowych bo nie o tym jest ten temat.

Dyskusja miala byc o sposobach kasowania luzu na srubach trapezowych, czyli o ratowaniu tego co juz jest zrobione.


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#24

Post napisał: MarioMAX » 30 gru 2017, 23:33

No ale dlaczego nowe mocowania łożysk, silników i nakrętek, jak zamówisz najtańsze na cnc profi, to wykonają na długość, i zarobią nawet pod twój rysunek techniczny jak sobie zażyczysz, i jedyne jaka zmiana będzie potrzebna, to obudowa nakrętki kulowej. I nie przejmuj się obraźliwymi komentarzami, bo niektórzy chyba z elektrody przyszli. Gratulację przede wszystkim za to, że myślisz nieszablonowo, a nie powielasz czyjeś słabo udane pomysły. Raczej każdy wie, że śruba kulowa jest o niebo lepsza, ale zawsze chodzi o kasę. Powiem ci jeszcze, że chyba nie miałeś do czynienia z chińskimi śrubami, bo mi jakoś nigdy nie trafiła się zła śruba, tylko zawsze trzeba zamawiać śruby z już założonymi nakrętkami, nawet chińczyk mi napisał, że on inaczej nie wyśle bo mogą nie działać z zamówionymi nakrętkami od kogoś innego ;-)


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#25

Post napisał: andrjalo » 31 gru 2017, 11:33

Po to wymyślili śruby kulowe. Po drugie śruba trapezowa ma za duży opór wewnętrzny. Oś która utrzymując pozycje zerową powinna w mikronach pracować. Kasowanie luzu robi się poprzez naprężenie nakrętki prawej do lewej a w systemie mamy kompensacje nawrotną.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#26

Post napisał: pukury » 31 gru 2017, 14:38

Hej.
Koledzy - spokojnie !
Kolega zrobił ploter ( porządnie ) i zastosował to co mógł.
Żadnych obraźliwych określeń nie było - każdy przedstawił swoje zdanie i tyle.
Jak ktoś zauważył coś obraźliwego - raportować - post poleci do kosza ( zapewniam ).
Na pewno lepsze takie kasowanie luzu niż żadne.
Pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”