Porada w wyborze przecinarki

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
KamilBlasz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 10 paź 2017, 08:59
Lokalizacja: Żagań

Porada w wyborze przecinarki

#1

Post napisał: KamilBlasz » 29 lis 2017, 10:30

Chciałbym kupić przecinarkę plazmowa dająca podłączyć się do maszyn CNC. Szukałem w necie ofert i powiem szczerze że zgłupiałem, więc mam prośbę - pomóżcie. Znalazłem dwa rozbieżne cenowo sprzęty

https://www.expondo.pl/stamos-selection ... 2079?c=288

http://www.hurtowniaspawarek.pl/magnum- ... p-691.html

ta druga jest znacznie tańsza, ale nie mogę rozkminić wartości jej prądu cięcia. Czy to co oni nazywają zabezpieczenie to prąd cięcia? No i czy opłaca się inwestować w tą tańszą? Jeśli macie też inne propozycje to byłbym bardzo wdzięczny za pomoc bo nie jestem znawcą tematu. Z góry dzięki serdeczne.


Lost in Action :)


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Porada w wyborze przecinarki

#2

Post napisał: dudziak4 » 29 lis 2017, 14:00

Przede wszystkim powinieneś napisać do czego potrzebujesz tą przecinarkę. Ciężko doradzić nie znając przeznaczenia.
Będziesz ciął raczej hobbystycznie, czy zarobkowo ( ile godzin dziennie, jaki przedział grubości i jaką grubość najczęściej).
Dla jednych te źródła które podałeś będą wystarczające aż nad to dla drugich będą to zabawki nie do pracy a do zabawy w ogrodzie.
Czy to co oni nazywają zabezpieczenie to prąd cięcia?
Widać że o tym temacie nie masz zielonego pojęcia więc zanim zaczniesz budować własne cnc to najpierw sporo poczytaj żeby nie skończyło się porażeniem prądem. To co oni nazywają zabezpieczeniem to przedział bezpiecznika jaki powinieneś zastosować przy podłączeniu tego źródła do prądu.
Zakres prądu cięcia jaki ma ten magnum to 20-40A


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Porada w wyborze przecinarki

#3

Post napisał: bogus105 » 22 gru 2017, 22:55

Z ciekawością obserwuję temat, bo sam chcę nabyć przecinarkę plazmową, która docelowo wyląduje w lekkiej konstrukcji stole cnc. Interesują mnie blachy od 0,5mm do 10,0mm - w tym zakresie żeby było "ładnie". Przecinarka powinna mieć możliwość cięcia w cyklu 100% do blach 8mm, najlepiej przy blachach 10mm. Zastosowanie głównie hobbystyczne z opcją wycinania elementów wg zamówień (nie tyrania 12h dziennie).

Nie ukrywam, że Hyperthermy są trochę drogie... Poza tym nie znalazłem informacji, czy taki Powermax 1000, czy 1100 może ciąć takie cienkie blaszki jak 0,5mm? Powermax 1100 ma prąd 60A w cyklu 100%, nie wiem jaki ma minimalny i jak szybko by musiał palnik latać przy minimalnym prądzie przy cięciu blachy 0,5mm, żeby nie przypalało rogów?

Proszę o opinie użytkowników podobnych sprzętów.
Wiem, że się podpiąłem pod temat, ale jest szansa, że Kolega chciałby zadać podobne pytania:)


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Porada w wyborze przecinarki

#4

Post napisał: dudziak4 » 23 gru 2017, 00:01

Powiem szczerze że blachy 0,5 nie ciąłem ale wydaje mi się że będzie to duże wyzwanie, przede wszystkim detekcji blach przez pływającą głowicę raczej nie zrobisz (będzie wgniatać). Druga sprawa prędkość cięcia pewnie będzie się wahać od 10m/min maszyna musi być sztywna inaczej cała będzie się bujać przy nawrotach co się odbije na jakości cięcia. Z thc też pewnie będą problemy (nie będzie nadążać) a o przypalone naroża raczej bym się nie martwił a raczej o to że od wpływu temperatury zrobi się z arkusza blacha falista.
Jeśli chodzi o agregat to 12mm blachę można ciąć prądem 40A a można i 120A różnica będzie w prędkości cięcia. Jeśli chcesz mieć spokój i lekki zapas mocy celuj w agregat od 100A myślę że ze zwykłego chińczyka przy tej mocy będziesz zadowolony. Hyperthermy to raczej przedział profi a i części do palników hypertherma są drogie. Co do lekkiej konstrukcji stołu to lepiej to dobrze przemyśl bo odbije się to na sztywności całej konstrukcji, pamiętaj że arkusz 1mx2m blachy 10mm waży około 160kg, dużo na tym nie zaoszczędzisz a możesz się rozczarować.


Wojczar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 08 lip 2018, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Porada w wyborze przecinarki

#5

Post napisał: Wojczar » 03 wrz 2018, 13:54

Z tego co pamiętam to SpamSpam miał bardzo dobre przecinarki plazmowe zerknij na ich stronę SpamSpam - kiedys gadałem z przedstawicielem od nich i własnie był poruszony ten temat.

Awatar użytkownika

grzegorzbe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:26

Re: Porada w wyborze przecinarki

#6

Post napisał: grzegorzbe » 29 wrz 2018, 20:48

Ogólnie plazma i blacha 0,5 mm hmm ciężko to widzę temperatura zrobi swoje wg mojej opinii będzie kiepska jakość i do tego odkształcenia...niech mnie ktoś poprawi jeśli się.myle ale u nas na źródle HP Max pro 200 tniemy od 3 w górę 2 mm już wychodzi katastrofa może mniejsze źródło sobie lepiej poradzi ale do 0.5 polecił bym laser...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

Re: Porada w wyborze przecinarki

#7

Post napisał: cnccad » 03 paź 2018, 17:19

nie będzie katastrofy , pod warunkiem odpowiedniego dobrania palnika z tym zakresem i źródła.
Jakość może wyjść nawet rewelacyjna. Odkształcenia ( zafalowanie blachy ) zawsze się pojawi , ale i tez przy tej grubości , ono nie stanowi chyba problemu.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 811
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Porada w wyborze przecinarki

#8

Post napisał: robal43 » 06 paź 2018, 07:37

Witam
Tniemy w większości blaszki 0.7 -1 mm Thetmal Dynamics Cut Master 60A palnik SL 100
Dysza 40 Amper
Nie ma problemu z detekcją jak i pofalowanej blachy z tym że mamy zastosowany Docisk przy palniku ..
od dołu są kółeczka
Jedyny (minus) trzeba czyścić :) od czasu do czasu
Zdjęcie podglądowe na mojej stronce
www.plazma-rzeszow.prv.pl
w zakładce galeria maszyn jest widoczny filmik na youtube cięcie blachy ocynkowanej 0.7 mm
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”