Ploter frezujący DIY (pole robocze 1000x500

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Radny3d
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 10 sie 2013, 15:23
Lokalizacja: Stary Jaromierz

Ploter frezujący DIY (pole robocze 1000x500

#1

Post napisał: Radny3d » 27 lis 2017, 22:47

Witam serdecznie.
Chciałbym zbudować ploter frezujący do płyt drewnianych, różnego rodzaju tworzyw i aluminium.
Jako sterowanie posłuży mi mach3 + zestaw (http://sklep.cncprofi.com/zestaw-nr-4-cnc-profi.html) do tego wrzeciono 2,2 kw + falownik.

Konstrukcja którą narysowałem jest wykonana głównie z profili stalowych 100x100x3, wyjątkiem są tylko nogi (80x80x3) i ceowniki na dole 60x30x3 oraz płyta stalowa 10 mm gr. na bokach. Wymiary zewnętrzne maszyny to 1300x900.


Pierwszym pytanie kierowane do fachowców z forum jest takie, czy wystarczające będzie poskręcanie na śruby wszystkich elementów maszyny (M8, M10) ? Planowałem wstępnie wszystko przykręcać ewentualnie potem gdyby okazało się że miejscami potrzeba więcej sztywności dodałbym spawy? dobry tok myślenia?

Listwa na osi Y 30-stka a na osi x i z jest/będzie 20-stka, czy to jest dobry wybór?

Głównie chciałbym abyście ocenili czy ta konstrukcja jest ok czy potrzeba dodać wzmocnienia, jak tak to prosiłbym o podpowiedz w którym miejscu.

Konstrukcja oczywiście jeszcze nie skończona ale na tym etapie chciałbym sie dowiedzieć czy cos wymaga zmian, potem kolejne etapy.

Z góry dziękuję. Całe projekty rysunki i wymiary jak już uda się dobrze zrobić na papierku potem na żywo udostępnie dla każdego na forum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek




fulcrum29
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 12 lis 2017, 14:08
Lokalizacja: Swietokrzyskie

Re: Ploter frezujący DIY (pole robocze 1000x500

#2

Post napisał: fulcrum29 » 28 lis 2017, 20:21

Ciekawa konstrukcja..na rysunku.Problemy zaczna sie z mechanika tzn z wykonaniem prowadzenia osi X Y..I Z tez chociaz w tej osi Z wiadomo ze chodzi tylko o głebokosc wiec moze byc mniejsza od podstawy.Jezeli beda luzy na prowadzeniach mechanicznych to krokowce beda sie gubic i bedzie przeklamanie i bład.Tu jest wymagana najwieksza precyzja.
Zrobiłem pare takich roznych konstrukcji i z doswiadczenia wiem ze najwiecej wysiłku kosztowało prezyzyjne łozyskowanie osi-aby własnie było bez luzow ale tez bez nadmiernych oporow.
Ale zycze powodzenia i chciałbym zobaczyc choziaz na zdjeciach finał mechanicznej konstrukcji...a sterowanie?...To z linku powinno dac sobie rade,reszta zalezy od inwencji i fantazji programisty..:)

Awatar użytkownika

AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

Re: Ploter frezujący DIY (pole robocze 1000x500

#3

Post napisał: AB Engineering » 28 lis 2017, 22:28

Moim zdaniem konstrukcja jest zbyt mało sztywna, przy wymiarze 1300x900. Rozważyłbym usztywnienie głównie między nogami urządzenia. Druga sprawa to wykorzystane profile, musisz pamiętać że profile mają swoją tolerancje wykonania. To wszystko będzie miało wpływ na na pracę urządzenia, dodatkowe opory oraz późniejszą dokładność obróbki. Pytanie jak dokładne elementy będziesz wykonywał.
To takie pierwsze na szybko uwagi.
Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”