Źródło plazmy w CNC

Na co zmienić i jaki palnik wybrać

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
waldekkrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2017, 22:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Źródło plazmy w CNC

#1

Post napisał: waldekkrz » 17 lis 2017, 10:09

Witam

Niedawno zakupiłem wycinarkę plazmową CNC GrandCentral 1530 ze standardowym (chińskim) źródłem plazmy - palnik P80. Przy uruchomieniu nie udało się uzyskać zadowalających efektów ponieważ wilgotność powietrza była nie taka itd ... no generalnie dziwne rzeczy się działy ... magia ... serwisant sam zachodził w głowę o co kaman ...

Teraz postawiłem w tym samym pomieszczeniu kompresor zupełnie nowy, włączyłem osuszacz powietrza i wszystko zaczęło w miarę normalnie pracować ale ...

Oprócz ukosowania w Y cięcie blachy 4mm na parametrach 60A, 750mm/min nie daje jakichś super efektów - palnik 4mm nad materiałem.

Czy ktoś ma podobną maszynę?
Chciałby dorzucić do tego mocniejsze źródło i ew. lepszy palnik - pytanie co można by nie iść w kwoty rzędu 20k plnów za Hypertherma a co dało by w miarę jakościowe cięcie ... tak do 6mm - sporadycznie 8 czy 10 mm

Czy te źródła za 5-6 k z aledrogo dadzą radę?




dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Źródło plazmy w CNC

#2

Post napisał: dudziak4 » 17 lis 2017, 23:01

4 mm blacha przy tych parametrach co podałeś powinna iść aż miło wręcz bym powiedział że prędkość za mała.
Podaj jakie masz ciśnienie powietrza bo to jest prawdopodobnie przyczyną ukosowania w "Y".
Też miałem na początku problem z takim ukosowaniem okazało się że dopiero 6,5 bara pomogło (palnik 8m długości), wcześniej miałem palnik 6m długi i potrzebował tylko 4,5 bara.
Ja mam palnik trafimet P141 i jestem zadowolony za te pieniądze raczej nic lepszego bym nie znalazł.
Przede wszystkim części eksploatacyjne komplet dysza + elektroda (oryginał) za 15zł rewelacja.
Z tego co wiem to palnik P80 ludzie sobie chwalą. To są palnik ekonomiczne i cudów od mnich nie można oczekiwać aczkolwiek możne je ustawić tak że będą ciąć przyzwoicie. Mówisz że chciałbyś mocniejsze źródło a nie napisałeś jakie posiadasz i jakiej mocy (te 60A to max?).


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

Re: Źródło plazmy w CNC

#3

Post napisał: dewu01 » 18 lis 2017, 22:57

Witam.Zanim zmienisz źródło potrenuj jeszcze z palnikiem.Po ponad roku walki z palnikami plazmą mogę coś powiedzieć.Nie mam doświadczenia jak wielu na forum ale nie ma przepisu na palenie plazmą.Jest wiele zmiennych.Przy tej samej grubości na różnych maszynach parametry będą się różnić.To co podałeś 60 amper i 750 mm to na 4 za mało.Ja pale na tych parametrach 8 palnikiem P80 dyszą 1,3 4,7 bar.Zmniejszenie prędkości nie wpływa dobrze na jakość.Sprawdź kierunek palenia.Zmieniaj prędkość raczej w górę aż do pogorszenia jakości.Zmieniaj wysokość palnika ,ciśnienie powietrza.Zmieniaj położenie palnika obracając o 90 stopni.Jeśli zmieni się też położenie złej krawędzi problem jest w palniku.Stan dysz bardzo wpływa na jakość.Wielkość arkusza też ma wpływ.Małe kawałki dają największe wady.Może to być wpływ ugięcia łuku.Masa dobra i najlepiej na 4 rogach z zachowaniem symetrii przewodów.
Jeśli chodzi o palniki mam P80 ,A141 i ostatnio Parker 151a. A 141 wypada u mnie najgorzej.Spotykałem się z opinią że z powtarzalnością parametrów egzemplarzy jest bardzo słabo i cena jaką się zapłaci niczego nie gwarantuje.Ceny elementów przyzwoite ale z jakością, powtarzalnością jest różnie.Maszynowy a141 najlepiej chodził z osłoną dyszy. P80 bardzo miło mnie zaskoczył.8 mm szło na 65 amperach nawet 1100 mm. Ale za kilka dni na stół trafiła znów 8 i nie dało się wyjść ponad 900.Nie wiem dlaczego.Ceny elementów są niskie.
Palnik jest bardzo popularny , pochodzi od Panasonika. Ale dzisiaj to już historia.Ostatni nabytek to Parker.Robi dobre wrażenie.Jest zbliżony do A141 ale elementy ma nie zamienne z nim.Miało to być lekarstwo na ukosowanie na 10 ale szału nie ma.Zobaczymy co będzie dalej.
Myślałem o jakimś pożądnym palniku.Najpierw był Hyperterm. Ale przedstawiciel mnie wyleczył, ale nie danymi ani ceną tylko swoją postawą.Jak napisałem do czego ma być to sprawę po prostu olał.
Swoją drogą Hyperterm ma różne palniki i nie są ze sobą tak wprost zamienne.Ale to musiałem sam sobie znaleźć. Padło w końcu na Parkera w cenie prawie Hyperterma.Jak napisałem zobaczymy jak będzie dalej bo nie ma żadnych wiadomości o jego eksploatacji.
Może piszę banały ale dla początkujących to dużo.Eksperci nie bardzo mają chęć powtarzać to samo po raz kolejny.
Życzę powodzenia i stalowych nerwów.

Awatar użytkownika

Autor tematu
waldekkrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2017, 22:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Źródło plazmy w CNC

#4

Post napisał: waldekkrz » 20 lis 2017, 07:46

Dzięki za odpowiedzi. Tak, 65A to u mnie max ... co do ukosowania - obracałem palnik i zawsze idzie w jedną stronę .. powietrze mam na 6 barów - czytałem że można zmniejszać ale jeszcze nie miałem czasu potestować. Wzystko zakładałem nowe - elektrody, dysze - tak więc to nie kwestia zużycia ... może dziś się uda pobawić z powietrzem to zobaczę co i jak ... na tych parametrach (60A) probowałem pzyspieszać ale zaczynało niedocinać ...

Jeszcze raz dzięki i idę próbować ;-)


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Źródło plazmy w CNC

#5

Post napisał: dudziak4 » 20 lis 2017, 15:20

Jak na większym posuwie zaczyna nie docinać to według mnie jest to ewidentnie za niskie ciśnienie i po prostu nie jest w stanie wydmuchnąć roztopionego metalu. Raczej próbuj zwiększać a nie zmniejszać. Gdyby ciśnienie było za wysokie owszem może się to objawiać ukosowaniem w Y ale wtedy zwiększenie prędkości nie powodowało by nie docinania lecz poprawiło by jakość cięcia, 65A spokojnie wystarczy żeby ciąć blachę 10mm ale biorąc pod uwagę że twój agregat ma max 65A i jest to pewnie typowy chińczyk (tego nie wiem nie pisałeś) to przy 65A masz pewnie sprawność 30% lub mniej. Więc cięcie u ciebie przy tej mocy nie powinno trwać dłużej jak 3min cięcia i 7 min odpoczynku w przeciwnym razie szybko przegrzejesz urządzenie i albo zadziała termik albo coś uwędzisz. A jak to bywa z urządzeniami no-name raczej nie należy ich nadwyrężać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
waldekkrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2017, 22:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Źródło plazmy w CNC

#6

Post napisał: waldekkrz » 02 sty 2018, 19:55

Witajcie ponownie ... zmieniłem źródło plazmy na Spartus 105 ... i działa to o niebo lepiej ... przy 50A tnie 4mm z prędkością 1,5m/min ... to chyba ok... tylko mam problem z załączaniem łuku - czasem odpali tak jak trzeba a czasem już w trakcie cięcia ... po kilku mm ... od czego to może zależeć ? mam podłączone THC SD ustawiam palnik 1,5mm nad materiałem, daję start i raz zacznie palić ok raz nie ... potem jak już zajarzy to thc ładnie pozycjonuje osią Z (którą sam dorabiałem) i wszystko jest git ... tylko problem pojawia się jak tnę kilka elementów - pierwszy idzie ok, następny już pojawia mi się Y+ Limit (mam RichAuto A12) - nie wiem jak to ugryźć ... muszę przerywać, bazować i tu du** ...


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Źródło plazmy w CNC

#7

Post napisał: dudziak4 » 02 sty 2018, 23:19

Prawdopodobną przyczyną że palnik czasami nie odpala jest nadmierne zużycie elektrody lub zabrudzona wewnątrz dysza (taki nalot w środku). Jeśli dzieje się tak po kilku wpaleniach przyczyny bym szukał w złej jakości powietrzu lub jakimś tandetnym zamienniku (dysza, elektroda) a jeśli po kilkudziesięciu to raczej zużyta elektroda. Jeśli chodzi o Y limit możliwe że są to zakłucenia, przyczyn może być kilka ciężko powiedzieć trzeba wykluczać.


lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 243
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Źródło plazmy w CNC

#8

Post napisał: lukasz89 » 03 sty 2018, 21:48

No właśnie, też chciałbym się dowiedzieć o co kaman z tym błędem "sonda nr. jakiejś linii, limit" w LCNC. Ponowne zbazowanie pomaga, ale czasami zaskakuje bez tego, jednak błąd znów może się za chwilę pojawić z innym numerem linii. Co ciekawe, błąd pojawia się zazwyczaj przy większych rozmiarach arkuszy z dużą ilością mniejszych elementów do wycięcia. Przypuszczam, że chodzi o oś Z, że niby zbazowana za nisko lub za wysoko ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
waldekkrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2017, 22:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Źródło plazmy w CNC

#9

Post napisał: waldekkrz » 06 sty 2018, 22:02

Wydaje mi się, że to nie kwestia zakłóceń a faktu, iż THC SD jest podłączone bezpośrednio do silników osi Z - poza kontrolerem - mając ustawiony limit osi Z na 100 (tyle mam u siebie) a bezpieczne Z na 40 wygląda to tak, że THC obniżając palnik jakby resetuje punkt "0" który jest ustawiony przy HOME ALL AXIS i po 2 opuszczeniach i podniesieniach -40 + kilka mm w trakcie cięcia zmienia THC, tu chyba gubi zero - potem podnosi do podejścia do następnego cięcia i opuszcza i znowu +/- kilma mm THC i znowu gubi zero i kończy się limit pobrany z HOME czyli bezwzględna wysokość osi Z ... i wywala Z limit - ... można to ew. oszukiwać podając w ustawieniach sterownika DSP wysokość stołu np. 200/300/400 i zmniejszając bezpieczny Z do np. 5 mm ale to i tak tylko rozwiązanie na krótką metę bo jak będzie dużo otworów to i tak oszukiwanie Z-limitu nic nie da bo w końcu i tak maszyna zgłupieje ... człowiek z PROMY mówił mi coś o pływającej osi Z ale z tego co patrzyłem to niewiele pomoże - to raczej kwestia grzebania w sofcie DSP a to już inna bajka ... no chyba że ktoś ma jakiś pomysł ? Mój DSP to RichAuto A12 - ktoś miał już taki problem ?


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Źródło plazmy w CNC

#10

Post napisał: dudziak4 » 07 sty 2018, 00:11

mam podłączone THC SD ustawiam palnik 1,5mm nad materiałem, daję start i raz zacznie palić ok raz nie ... potem jak już zajarzy to thc ładnie pozycjonuje osią Z (którą sam dorabiałem) i wszystko jest git ... tylko problem pojawia się jak tnę kilka elementów - pierwszy idzie ok, następny już pojawia mi się Y+ Limit (mam RichAuto A12) - nie wiem jak to ugryźć ... muszę przerywać, bazować i tu du** ...
Tylko pisałeś że pojawia ci się problem z limitem w osi Y dlatego zasugerowałem zakłócenia ponieważ oś Y nie ma nic wspólnego z limitem osi Z. Thc nie resetuje punktu zero tylko podczas cięcia przejmuję kontrole nad osią Z powodując to że RichAuto nie uwzględnia zmiany wysokości osi Z podczas cięcia. Przykład, kiedy RichAuto podczas pierwszego przebicia pokazuje koordynaty osi Z 3mm nad blachą a w trakcie cięcia THC podniesie palnik jeszcze o 2mm to masz już 5mm, kiedy RichAuto znowu odzyska kontrolę nad osią Z będzie widział palnik na wysokości 3mm a nie 5mm stąd ta różnica która z każdym kolejnym cięciem będzie się powiększać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”