Podstawy wymiarowania

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

specpl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podstawy wymiarowania

#21

Post napisał: specpl » 13 lis 2017, 21:33

Do czego ma to być rysunek? Firma wykonująca ten element pewnie sobie od biedy to jakoś ogarnie ale jeśli chcesz go zwymiarować zgodnie ze sztuką to niestety jest dużo do poprawy. Jest taka ciekawa książka: Rysunek techniczny maszynowy, z którego dowiesz się wszystkiego. Jeśli to ma być do szkoły/uczelni to w mojej za to wyrzucili by mnie z zajęć. Zaczynając od rzeczy prostych - strzałki, grubości linii, pismo techniczne, ogólna estetyka, przez rzeczy istotne - przecinanie się linii, zamykanie łańcuchów wymiarowych. Nie mówię już o tabelkach, opisach itp.



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Podstawy wymiarowania

#22

Post napisał: WZÓR » 13 lis 2017, 21:38

@friko i @ StudentIB - cieszy mnie fakt , że staracie sie być aktywnymi na tym Forum , ale sugeruję aby odpowiedzi były związane bezpośrednio z tematem dyskusji.
.... , wiec po co te przepychanki. :|

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


friko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 281
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:17

Re: Podstawy wymiarowania

#23

Post napisał: friko » 13 lis 2017, 22:00

WZÓR pisze:
13 lis 2017, 21:38
@friko i @ StudentIB - cieszy mnie fakt , że staracie sie być aktywnymi na tym Forum , ale sugeruję aby odpowiedzi były związane bezpośrednio z tematem dyskusji.
.... , wiec po co te przepychanki. :|

Mariusz.
A ja naiwny cały czas myślałem że rolą moderatora jest moderowanie na forum i banować niekompetentnych trolli :P
Sorry myliłem się...PA!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Podstawy wymiarowania

#24

Post napisał: WZÓR » 13 lis 2017, 22:22

StudentIB pisze:
13 lis 2017, 21:32
...... Ale spokojnie, nie zamierzam się tutaj więcej udzielać w tematach dot. rysunku technicznego.
Każdy ma prawo zadać pytanie lub udzielić odpowiedzi zgodnie z zasadami Regulaminu niezależnie od stopnia zaawansowania.
..... , więc nie widzę powodu abyś się wygaszał.
friko pisze:
13 lis 2017, 22:00
WZÓR pisze:
13 lis 2017, 21:38
@friko i @ StudentIB - cieszy mnie fakt , że staracie sie być aktywnymi na tym Forum , ale sugeruję aby odpowiedzi były związane bezpośrednio z tematem dyskusji.
.... , wiec po co te przepychanki. :|

Mariusz.
A ja naiwny cały czas myślałem że rolą moderatora jest moderowanie na forum i banować niekompetentnych trolli :P
Sorry myliłem się...PA!
Właśnie trzymam palec na pulsie.
I tak myślę , że uratujemy ten temat .... , aby nie trafił do kosza.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Wektorynka
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 02 paź 2008, 11:56
Lokalizacja: zDolnego Śląska

Re: Podstawy wymiarowania

#25

Post napisał: Wektorynka » 13 lis 2017, 23:53

Aby odpowiedzieć, czy rysunek jest dobrze zwymiarowany (nie mówię tu o tym konkretnym) trzeba jeszcze znać trochę technologię. Książki uczą podstaw i standardów, niekoniecznie wszystko potem w 100% przekłada się na rzeczywistość.
Inna czasem jest też dokumentacja dla technologa, inna dla konrolera.

Przykład?
Fasolę, którą ma wykonać operator na frezarce zwymiaruję podając średnicę oraz odległość między osiami końców (ruch frezem)
Fasolę, którą trzeba wypalić zwymiaruję promieniem, i odcinkiem prostym , bo tak prawdopodobnie wprowadziłby ktoś ręcznie do komputera (pomijam, że teraz robi się to zwykle z DXF)
Dla kontrolera zaś, który ma do dyspozycji suwmiarkę podam średnicę (szerokość fasoli) oraz jej maksymalną długość (w osi fasoli)
Wszystko to oczywiście, jeśli funkcja fasoli nie wymusza jednego i konkretnego wymiarowania.

Czasem pewne rzeczy są intuicyjne. Rozstaw 4 otworów w kole samochodu zwymiaruję średnicą i kątem, 4 otwory w prostokątnej pokrywie zbiornika już raczej rozstawem między nimi (+ symetria do osi pokrywy) ale jeśli służą one do zawieszenie na specjalnych haczykach, to może zwymiaruję je wtedy do krawędzi... i każda z tych metod może być dobra!

Dlatego trochę irytują mnie stare ćwiczenia do rysunku, gdy trzeba było zwymiarować coś, czego funkcji w urządzeniu się nie znało. No ale radzić sobie trzeba


pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”