Ploter/ frezarka CNC - pomoc w wyborze

Wybór plotera/frezarki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
sebastianpac
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 06 wrz 2017, 00:41
Lokalizacja: Bochnia

Ploter/ frezarka CNC - pomoc w wyborze

#1

Post napisał: sebastianpac » 13 lis 2017, 19:50

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

jest to mój jeden z pierwszych postów na forum i już muszę prosić o pomoc w kilku sprawach.

Już któryś raz przymierzam się do zakupu plotera/frezarki cnc, wygląda na to, że teraz uda mi się otrzymać niewielkie dofinansowanie co przekonało mnie do tego aby spróbować swoich sił w temacie frezowania CNC. W związku z tym zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze urządzenia i oprogramowania do niego.

Budżet jaki mam na urządzenie to 25000 netto. Wiem, że jest to niewiele ale jestem świadomy ograniczeń jakie mają urządzenia w tych kwotach. Nie wymagam dokładności do 0,01mm ani bardzo szybkiej obróbki. Materiały, z którymi chciałbym pracować to głównie tworzywa sztuczne (poliamidy, POM-y, PET-G), aluminium PA6, czasem PA9 oraz inne metale kolorowe.
Dokładność obróbki, która by mnie satysfakcjonowała to powiedzmy 0,05mm/100mm.

Pole robocze, które byłoby dla mnie wystarczające to 600x900x200 (na rynku można kupić kilka urządzeń o takim zakresie). Nie chciałbym zmniejszać zakresu osi Z, nad X i Y mógłbym się zastanowić.

Początkowo zastanawiałem się również nad używanymi "profesjonalnymi" sprzętami ale obawiam się skomplikowanego sterowania i serwisu.

Jeśli chodzi o oprogramowanie: większość urządzeń, które rozważałem ma sterowanie MACH3, poczytałem o nim i nie mam przeciwwskazań, z CAD-em nie mam problemów ponieważ pracuję jako konstruktor w SolidEdgu, pozostaje mi wybór CAMa.
Nie wymagam od niego zbyt wiele, szukałem darmowych programów ale nie wiem do końca na co zwrócić uwagę. Jeśli darmowe będą mnie mocno ograniczać oczywiście rozważę zakup licencji.

Pytałem już w takich firmach jak Certus, Seron, KMA-Maszyny, Sarnox, ATMS, CNC-Wieczorek i inni.

Będę wdzięczny za wszelki sugestie i porady :wink:




Autor tematu
sebastianpac
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 06 wrz 2017, 00:41
Lokalizacja: Bochnia

Re: Ploter/ frezarka CNC - pomoc w wyborze

#2

Post napisał: sebastianpac » 22 lis 2017, 21:52

Z uwagi na brak odzewu stwierdziłem, że muszę zmienić wymagania i budżet: kwota jaką mogę wydać to 50000 brutto, pole robocze może być mniejsze 600x600 ale w z-ecie chciałbym mieć jak najwięcej np, 300mm.

Jeśli ktoś z forum chciałby się podjąć wykonania takiego urządzenia proszę o PW.


Autor tematu
sebastianpac
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 06 wrz 2017, 00:41
Lokalizacja: Bochnia

Re: Ploter/ frezarka CNC - pomoc w wyborze

#3

Post napisał: sebastianpac » 02 sty 2018, 21:14

Przepraszam, że kolejny post pod postem ale...

szukam, czytam, pytam i oglądam - zebrałem już dość sporo ofert (pole pracy około 600x600x300, wrzeciono >5kW, PikoCNC). Ze wszystkich ofert najbardziej zainteresowały mnie propozycję firm: Certus, MLM i Gafmet. Chętnie poznam Wasze opinie na temat tych producentów i ich maszyn w cenie około 50tys, z którą frezarką będę miał najmniej kłopotów?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”