sinumerik 840D zmienne globalne

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
zbiir
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2007, 15:51
Lokalizacja: Janow Lubelski

sinumerik 840D zmienne globalne

#1

Post napisał: zbiir » 02 sty 2008, 09:37

Witam wszystkich
Mam pytanie co do zakresu zmiennych i ich tworzenia.
Piszę program na obróbkę i chcę użyć sondy pomiarowej do pomierzenia pewnych danych detalu (detale do obróbki po spawaniu wiec nie ma ich powtażalności) a pozniej na podstawie ich wykonać obróbkę. Detal jest dość skomplikowany i chcę napisać dwa odzielne programy, jeden do pomiarów jeden do obróbki i na podstwie wyników pomiarów wykonać obróbkę.
Teraz moje pytanie jest takie:

Czy podczas zatrzymanie programu i wywolania go od środka zmienne uzyskane z
pomiarów zostaną zachowane czy zmienione i w jaki sposób najlepiej ochronić ich przed zmianą?
Moim zdaniem najlepsze by było wykorzystanie zmiennych globalnych, tylko nie wiem jak ich zadeklarować i gdzie ( w dokumentacji do sinumerika nie jest to jasno wyjaśnione) i przekazaniu wyników pomiaru do programu obróbki.

Chyba że istnieją jakies inne opcje przekazania parametrów i zabezpieczenia ich przed automatyczną zmianą przy restarcie programu.

Zbych



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 03 sty 2008, 09:06

Ja bym sobie zbyt nie komplikowal sprawy i uzyl parametrow R do przechowywania wynikow obliczen i odpowiednimi warunkami zabezpieczyl moment przepisywnia danych.
Jezeli bardzo chcesz sie bawic w zmienne globalne to nie jest to takie latwe, bo musisz te zmienne najpierw zdefiniowac w makrze GUD7, a jak sie okarze, ze w zmiennych mszynowych (MD18130) jest zadeklarowane za malo miejsca na GUD to sobie narobisz klopotow.

Istnieje jeszcze inny sposob, zeby uniezaleznic sie od parametrow R. Jezeli potrzeba duzo parametrow do przechowywania wynikow to zaczynaja klaniac sie tablice... A dlaczego by nie wykorzystac do tego celu jednej z tabel kompensacji ( oczywiscie pod warunkiem, ze nie jest ona wykorzysana do kompensowania osi). Mozna wtedy zdefiniowac okreslona tabele np CEC ( tabela bledow znieksztalcen osi) lub LEC ( tabela kompensacji bledu sruby kulowej). Jedyny mankament to zarezerwowanie miejsca w pamieci, a co za tym idzie przy tworzeniu tabeli trzeba zmienic odpowiednie prametry maszynowe, a nastepnie zrzucic i zaladowac caly backup maszyny ( JEZELI NIE WIESZ JAK TO SIE ROBI - LEPIEJ ODPOSC).

Konkluzja jest taka, zeby mimo wszystko zaczac od parametrow R :))), bo to jest droga najprostsza.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
zbiir
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2007, 15:51
Lokalizacja: Janow Lubelski

#3

Post napisał: zbiir » 03 sty 2008, 18:21

Dzieki za sugestie.
Też myslałem o paramtrach R i jak narazie jest to dla mnie najlepsze rozwiazanie.
O deklarowaniu recznym zmiennych globalnych narazi zapomne bo dopiero ucze sie sinumerika, wczesniej pracowalem tylko na maszynach posiadajacych sterowanie Haidenhaine i Fanuc wiec poczekam jak sie dowiem cos wiecej o tym sterowaniu.

Dzieki jeszcze raz za pomoc.

Zbych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”