Nadmuch z kompresora

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Nadmuch z kompresora

#1

Post napisał: LTofik » 26 paź 2017, 15:06

Chciałem zapytać czy są tu osoby które zastąpiły klasyczne pompki akwariowe kompresorami?
Czy możliwość zastosowania strugi powietrza pod ciśnieniem wpływa pozytywnie / negatywnie na jakość i prędkość cięcia? Pytam bo zastanawiam się nad taką właśnie zamianą, ale nie jestem pewien jaki będzie tego efekt. Zastanawia mnie czy silna struga powietrza może np obniżyć temperaturę w miejscu na cięcia na tyle, że spowolni ono proces cięcia. :roll:

Aktualnie posiadam pompkę o wydajności teoretycznej około 70l na godzinę, ale powietrze wylatujące z dyszy wydaje się poruszać dość leniwie.



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Nadmuch z kompresora

#2

Post napisał: pitsa » 26 paź 2017, 16:20

Ta akwariowa pompa to głównie do ochrony soczewki przed zanieczyszczeniami.
Można spróbować dać drugą dyszę tuż przy materiale i sprawdzić jakie będą efekty.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#3

Post napisał: LTofik » 26 paź 2017, 18:43

To, że służy ona do ochrony soczewki to jedno, ale dodatkowo rozdmuchuje ona opary które wytwarzają się przy cięciu zanim pod wpływem temperatury ulegną zapłonowi.

Dodatkowo to chłodzi ona w jakimś tam stopniu miejsce cięcia, i pomaga rozproszyć dym. Aczkolwiek mam wrażenie że moja standardowa pompka jest nie wystarczająca - za mała. Stąd też pytanie - czy ktoś już robił taką modyfikację i czy uzyskał jakieś zaskakujące wyniki.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#4

Post napisał: abyss » 26 paź 2017, 23:41

Znajomy używa typowego, dużego kompresora przy nieco większej maszynie (150W) - wodę z osuszacza zbiera jak mówi w litrach dziennie. Ja nie używałem, ale trzeba też mieć kompresor który nie pluje olejem, bo zaświni soczewkę. Są modele śrubowe - bezolejowe i ciche - ale te swoje kosztują (w kilo PLN).

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#5

Post napisał: pitsa » 27 paź 2017, 07:28

abyss pisze:mieć kompresor który nie pluje olejem, bo zaświni soczewkę.
Dlatego lepiej zostawić jedną pompkę do ochrony soczewki i dać dodatkowo coś do nadmuchu. :mrgreen:
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#6

Post napisał: LTofik » 27 paź 2017, 21:44

Konkretnie chodzi mi o to czy zbyt intensywny nadmuch w miejsce cięcia może w jakiś sposób pogorszyć ten proces.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#7

Post napisał: pitsa » 27 paź 2017, 22:10

Być może wpływ na cięcie niezauważalny poza większym rozproszeniem dymu i osadów wewnątrz maszyny.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#8

Post napisał: abyss » 27 paź 2017, 23:40

LTofik pisze:Konkretnie chodzi mi o to czy zbyt intensywny nadmuch w miejsce cięcia może w jakiś sposób pogorszyć ten proces.
Plexa = minimalny nadmuch, bo inaczej wychładza powierzchnię i robią się smugi z osadzającego się kondensatu. Może i przy innych tworzywach.


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#9

Post napisał: LTofik » 29 paź 2017, 15:55

Zauważyłem, ze gdy stosuję soczewkę o dłuższej ogniskowej (2,5cala), to przy tych samych parametrach cięcia, bardzo często pod głowicą pojawia się płomień, przy 2 calach natomiast nie.

Czy może to świadczyć o tym, że dochodzi do samozapłonu oparów które wydostają się z ciętej szczeliny? Tzn, nie są wystarczająco schłodzone i rozproszone przez słabszy efekt nadmuchu?

Dodatkowo, wciąż mam problem z zbyt szeroką szczeliną jaka powstaje z góry materiału.
Zrobiłem sobie całą serię płytek o różnych wysokościach z podziałem co 0,5mm. Robiąc kilkadziesiąt cięć testowych wybrałem tą płytkę która najdokładniej przecina na wylot przy największej możliwej prędkości dla danej mocy. Myślę, że teraz ogniskową mam dobrze ustawioną, bo przekłada się to na efektywność ciecia. Szczelina wlotowa jednak nadal pozostaje taka sama - praktycznie nie zmiana się w żaden sposób niezależnie do tego jak dokładnie jest ogniskowana soczewka.

Narysowałem sobie w CAD stożek w jaki kształtuje się promień po przejściu przez soczewkę.
Na wysokości powyżej ogniska tj jakieś 1-2mm szerokość wiązki nie przekracza 0,2mm.
Zaczynam skłaniać się ku tezie, że skoro szczelina u góry ma ponad 0,5mm to jest to jakby efekt "promieniowania" ciepła poza obszar cięcia, czyli teoretycznie materiał nagrzewa się na powierzchni mocniej i stąd większa erozja? Czyli gdyby zapewnić wydajniejszy nadmuch i mocniej schładzać powierzchnię to szczelina powinna się zmniejszyć?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”