Haas bar feeder problem

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Mateuszoperator
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2014, 15:43
Lokalizacja: Budzyń

Haas bar feeder problem

#1

Post napisał: Mateuszoperator » 18 wrz 2017, 16:08

Witam, aktualnie jestem w pracy i mam problem z podajnikiem haasa, mianowicie podajnik wysuwa pręt na złe odległości tzn podaje jak chce, wysunięcia różnią się nawet ponad 0.5mm , każde cofnięcie bazy skutkuje tym że podajnik wysuwa pręt na mniejsza odległość - dokładnie tyle ile cofnięto w bazie - próbowałem oszukać go w programie ale nawet wtedy źle wysuwa na drugiej czy trzeciej sztuce. Idzie to zmienić jakoś w setingach? Czy może to kwestia odpowiedniego ustawienia pierwszej bazy? Detale wychodzą w różnych wymiarach na długości i strasznie to irytuje, może idzie jakoś przerobić to aby podawało do zderzaka? Podajnik jest u nas 3 tyg i nie mieliśmy żadnego dobrego przeszkolenia w tym temacie.



Tagi:


andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

#2

Post napisał: andrzey520 » 18 wrz 2017, 17:35

Witam z tego co wiem to nie da się do zderzaka. Jaki masz model tego podajnika z którego roku mamy w firmie 2 podajniki Haasa i generalnie podawanie w 0.2 mm sie mieści popracuj nad dopasowaniem preta do tulei im mniejszy luz tym lepiej podaje. Może masz źle coś opisane w zakładce podajnika swego czasu też toczyłem nierówną walkę z tymi podajnikami


Autor tematu
Mateuszoperator
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2014, 15:43
Lokalizacja: Budzyń

#3

Post napisał: Mateuszoperator » 18 wrz 2017, 18:38

Podajnik to najnowszy model od haasa "haas barfeeder" z 2017 roku, kupiony na początku września wraz z maszyną st20. Czy ten podajnik jest sprzężony z bazą programu ? Bo najbardziej mnie dziwi że gdy cofam bazę np-0.3mm żeby zabielilo czoło preta to na następnej sztuce popychacz wypchnie pręt o te 0.3 mm mniej, o co tu chodzi ? Podkreślam że w curnt commands wszystko mam wpisane prawidłowo.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 18 wrz 2017, 19:22

Mateuszoperator pisze: .... Czy ten podajnik jest sprzężony z bazą programu ? Bo najbardziej mnie dziwi że gdy cofam bazę np-0.3mm żeby zabielilo czoło preta to na następnej sztuce popychacz wypchnie pręt o te 0.3 mm mniej, o co tu chodzi ? Podkreślam że w curnt commands wszystko mam wpisane prawidłowo.
Nie obsługiwałem podajnika pręta , ale z tego co wiem ( czytając instrukcję obsługi) , to długość części gotowej plus naddatek na oczyszczenie powierzchni czołowej plus szerokość noża przecinaka wprowadza się w #3100 , a nie zmianą bazy w prawo czy też w lewo.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Mateuszoperator
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2014, 15:43
Lokalizacja: Budzyń

#5

Post napisał: Mateuszoperator » 18 wrz 2017, 19:52

Dokładnie pamiętam słowa serwisanta, parametr 3100 wpisujesz detal + odcięcie, nie wspomniał że trzeba dodać naddatek na planowanie jeszcze :) a zaglądając do instrukcji w języku angielskim nie doczytałem poprost tej istotnej sprawy - słaby mój angielski - wszystko śmiga, podajnik podaje z dokładnością do dychy, dzięki za poświęcony czas. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 18 wrz 2017, 20:06

Mateuszoperator pisze:Dokładnie pamiętam słowa serwisanta, parametr 3100 wpisujesz detal + odcięcie, nie wspomniał że trzeba dodać naddatek na planowanie jeszcze :) ....
Jak nigdy tego nie robił , to skąd mógł wiedzieć.
Ja przynajmniej instrukcję przeczytałem - starą , bo starą ..... , ale w PL.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Grzegorz Łysiuk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2018, 15:04

Re: Haas bar feeder problem

#7

Post napisał: Grzegorz Łysiuk » 19 cze 2018, 19:25

Mam ten sam problem. Serwisanci zmniejszyli mi prędkość podajnika i zmniejszyli czasy wykonania detali. Jednakże powodem może być zmniejszona siła nacisku na szczękach wrzeciona i przy operacji toczenie, wiercenie osiowe, może nieznacznie wepchnąć pręt do środka i każde następne podanie będzie niedokładne. Dobrze pisze Mateuszoperator, że trzeba w parametrach podajnika uwzględnić kilka dyszek na planowanie i w programie wpisać operację, która planuje detal. Nie zawsze się da. Podajnik nie jest doskonały. Jestem świeży w temacie. Dopiero rok. Rzadko też tu bywam, postaram się częściej. Po niedokładnym podaniu proszę rozładować pręt (g105 Q6;) i załadować ponownie g (g105Q4;), następnie hand jog v, ustawić pręt równo do szczęk, zamknąć uchwyt. Potem dokonać pierwszego podania (g105 Q2;) I start programu. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”