maszyna do frezowania form aluminiowych

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
PETERSON22J2EUW
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2017, 13:16
Lokalizacja: Gdansk

maszyna do frezowania form aluminiowych

#1

Post napisał: PETERSON22J2EUW » 13 wrz 2017, 17:15

Wybaczcie brak Polskich nosowek.

W temacie cnc jestem zielony.
Nie wdajac sie w detale: Chcial bym produkowac plastikowe elementy do urzadzenia wlasnego pomyslu. Drukarka 3d odpada. Potrzebuje aluminowych form. Cena zamowienia form przewyzsza moje mozliwiosci i oplacalnosc przedsiewziecia.

Chcial bym oszacowac czy jestem w stanie sobie z tym poradzic.
Kwota jaka dysponuje na frezarke jest nie wielka(do 12/14tys. zl.), podejzewam ze wiekszosc z was pracuje na solidnym sprzecie ale
interesuje mnie wykonanie takiej formy samemu, moze byc podrecznikowo, quick&dirty lub kazdym innym sposobem.
Dodam ze frezarka ma jedynie posluzyc mi do nauki i wykonania forem i to wszystko, moze to zrobic wolno.

Formy powinny byc wielkosci 20x20x8 - do jednej formy wchodzi jeden element(dwie polowki formy),
elementy odlane z formy musza pasowac do innych z duza dokladnoscia do setnych milimetra- powedzmy jak klocki lego,
wewnetrzne ostre krawedzie.

przykladowy poziom skaplikowania:
https://ibb.co/mea4jF

Pytanie nr 1:
Czy osoba ktora ogarnia 3d i programowanie (nie Gcode), zupelnie zeilona w temacie frezowania jest w stanie ogarnac temat aby w ciagu 2-3 miesiecy wytworzyc taka forme na frezarce CNC/ploterzecnc chocby idac maksymalnie na skroty?
Jesli nie, to ile potrzeba na to czasu, wiem ze wszystko jest pojeciem wzglednym.


Pytanie 2:
Czy realne jest wykonanie takich form frezarka/ploterem do kwoty 12tys zl nowa lub uzywana?
Odrazu powiem ze nie mam zamiaru zostac frezerem, jedynie ogarnac temat aby wykonac kilkanascie form ktore sa nam potrzebne i moc wykonac
lub zmodernizowac podobne formy w przyszlosci?

Czy ktoras z ponizszych frezarek jest w stanie podolac zadaniu:
https://www.olx.pl/oferta/frezarka-cnc- ... b55474df02

https://www.olx.pl/oferta/frezarka-obra ... 71b6f09d3c

https://www.olx.pl/oferta/frezarka-cnc- ... 9761cc6065

Bende wdzieczny za podpowiedz gdyz dotychczas zebralem bardzo sprzeczne informacje.



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Re: maszyna do frezowania form aluminiowych

#2

Post napisał: ezbig » 13 wrz 2017, 18:30

Kiepsko to widzę. Do form aluminiowy potrzeba solidnej precyzyjnej maszyny. 12tys. zł to skromny budżet i nie kupisz za to nawet używanej. Pomijając sprzęt, musisz jeszcze ogarnąć temat projektowania formy. Jest tu trochę niuansów do opanowania i bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może Ciebie taka nauka sporo kosztować w postaci zmarnowanego materiału na formę i surowca na wyroby.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: lepi » 13 wrz 2017, 18:38

cena formy wynika z ceny parku maszynowego i niezbednej specjalistycznej wiedzy. Nie masz ani tego ani tego. Znam firme, ktora dysponujac podobna frezarka do Twoich propozycji, zleca mi wykonanie niektorych form.
Jak masz zapal to probuj. Da sie ale wcale nie oznacza to, ze sie oplaci.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 14 wrz 2017, 07:27

PETERSON22J2EUW pisze:...........
Pytanie nr 1:
Czy osoba ktora ogarnia 3d i programowanie (nie Gcode), zupelnie zeilona w temacie frezowania jest w stanie ogarnac temat aby w ciagu 2-3 miesiecy wytworzyc taka forme na frezarce CNC/ploterzecnc chocby idac maksymalnie na skroty?........
Myślę, że da się to zrobić, ale nie w tych pieniążkach.
Przykładowa, starsza, mała, wolna obrabiarka która mogłaby cię zainteresować, np typu Maho o żądanej przez ciebie dokładności będzie kosztował troszkę więcej (chyba), dochodzą koszty narzędzi do tego musisz znaleźć i opłacić kogoś, kto to wszystko u ciebie wdroży. To też kosztuje, nawet przy założeniu, że będziesz używał darmowy/kradziony soft na początek. Być może, dodatkowo, do uzyskania ostrych krawędzi na wyrobie będziesz i tak musiał zlecać dodatkowe drążenie, choć elektrody zrobisz samemu.

Jeśli jesteś zielony, ale bystry, to możesz do tego wszystkiego dojść sam z pomocą różnych forów, książek itd, ale to będzie dużo dłużej, i wbrew temu co ci będą podpowiadały niektóre oszołomy z forum, sporo drożej. Wszystko z powodu wymaganej dokładności - obrabiarka musi być w dobrym stanie - samoruby dla ciebie nie przydatne - a technolog/programista i frezer ( w 1 osobie) z konkretną wiedzą.

Także w pełni się zgadzam z poprzednikami. Sytuacja byłaby zupełnie inna, gdyby wymagane dokładności rozszerzyć do rzędu 0,1mm - może to ci wystarczy.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#5

Post napisał: Petroholic » 14 wrz 2017, 09:24

PETERSON22J2EUW pisze:Cena zamowienia form przewyzsza moje mozliwiosci i oplacalnosc przedsiewziecia.
Tak z czystej ciekawości podeślij jakiś rysunek na maila albo PW - bo jest szansa, że się mylisz w tej kwestii :) Mam trochę alu na zbyciu to nawet spróbuję zrobić kawałek i zobaczę jak wychodzi :)


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

#6

Post napisał: mtryb14 » 26 wrz 2017, 20:24

PETERSON22J2EUW,jeżeli jestes zainteresowany taką maszynką w pieniądzach o jakich mówisz to mogę pomóc , mówię o frezarce na machu i solidnej żeliwnej konstrukcji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”