Jaki frez lepszy?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
piotreks14
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:26
Lokalizacja: Radom

Jaki frez lepszy?

#1

Post napisał: piotreks14 » 03 wrz 2017, 20:34

Witam, mam zamiar kupić frezy HSS Fenesa, tylko że występują one w czterech rodzajach. HSS bez powłoki, HSS z TiN, HSS-E bez powłoki i HSS-E z TiN. Cenowo wyglada to następująco:

np. frez fi 20

HSS - 68zł
HSS TiN - 93zł
HSS-E - 110zł
HSS-E TiN -135zł

Jest różnica w cenie, czy warto dopłacać do powłoki TiN, pracowaliście z takimi frezami, czy jest różnica w trwałości? Lepiej kupić zwykłega HSS-a czy HSS-E kobaltowego? Chodzi mi o stosunek ceny do jakosci. Obróbka stali, aluminium i nierdzewki



Tagi:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 03 wrz 2017, 20:48

Kobalt z powłoką fi 20 za 135 zeta??? Ktoś chyba z byka spadł :D

W tej cenie kupisz spokojnie węglik fi 12 i zrobisz i tak robotę szybciej niż tym kobaltem :)

A co do tematu to zależy do czego ma być ten frez... Do alu lepiej bez powłoki. W stali czarnej powłoka opcjonalna, w nierdzewce raczej obowiązkowa...

Awatar użytkownika

MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: MarLip » 03 wrz 2017, 20:51

Miałem 20 z hss z fenesa oraz 8,10,12 hss + TiN. 20 bez pokrycia nie urwała d**y. Dosyć szybko się stępiła (ale może to kwestia strategii, parametrów itd.). Z pokryciem zostawiały ładniejszą powierzchnię więc gdybym miał kupić jeszcze raz, brałbym z pokryciem. Osobiście finalnie odszedłem z hss na rzecz węglików.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post napisał: Petroholic » 03 wrz 2017, 21:18

MarLip pisze:Osobiście finalnie odszedłem z hss na rzecz węglików.
Naturalna strategia rozwoju. Tak samo w moim przypadku. Od kupna maszyny kupiłem dosłownie 4 frezy HSSCo, które bardzo szybko zepsułem :D Na swoim przykładzie stwierdzam, że węgliki trudniej popsuć :D

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#5

Post napisał: Petroholic » 16 wrz 2017, 23:34

mirka19 pisze:Chcąc zapewnić sobie frez najwyższej jakości, dobrze jest zaopatrzyć się w plotery frezujące. Są dość drogie, ale jeśli obróbką metali zajmujemy się na co dzień, dobrze jest w nie zainwestować. Czy mieliście okazję z nich korzystać? Jakie jest Wasze zdanie na ich temat?
No to już kutwa poniżej wszelkiej krytyki... MODERATOR cię powinien ukamieniować :)

Dlaczego nie ma przy tym guzika "zgłoś post" ?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Steryd » 17 wrz 2017, 00:13

Bo już było zgloszone ;)
Btw nie do konca zgodzę się z Twoją strategią. Jak są dobrze dobrane parametry, to hssa wcale nie tak latwo zniszczyć, poza tym hss nawet jak będzie tępy to pójdzie, zwłaszcza jak chodzi o kwasówke, weglik szybciej się urwie, zwłaszcza przy przerwach w chłodzeniu, poza tym hss ma jeszcze inne zalety. Oczywiscie vhm też ma wiele zalet, ale to nie jest tak, że jest lepszy do wszystkiego i już.
Można?
Morzna!!!


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: CFA » 17 wrz 2017, 11:07

Steryd pisze:Bo już było zgloszone ;)
Btw nie do konca zgodzę się z Twoją strategią. Jak są dobrze dobrane parametry, to hssa wcale nie tak latwo zniszczyć, poza tym hss nawet jak będzie tępy to pójdzie, zwłaszcza jak chodzi o kwasówke, weglik szybciej się urwie, zwłaszcza przy przerwach w chłodzeniu, poza tym hss ma jeszcze inne zalety. Oczywiscie vhm też ma wiele zalet, ale to nie jest tak, że jest lepszy do wszystkiego i już.
I słusznie. W jednostkowej produkcji uzywam raczej HSSCo, bo pracuje się głównie w nietypowych mocowaniach, na długim wysięgu itd i najczęściej frez pada szybciej niż norma przewiduje ze względu na parametry pracy albo zalicza jakiś dzwon ze sztuką czy imadłem
zanim wyrobił by czas za który płaci się jako węglik. Wolę wywalać ogryzki z HSS niż węglika :-).

PS
Ale akurat frezy tego producenta uważam za bardzo słabe w swojej klasie.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2017, 11:13 przez CFA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#8

Post napisał: Petroholic » 17 wrz 2017, 11:12

Steryd pisze:Jak są dobrze dobrane parametry, to hssa wcale nie tak latwo zniszczyć
Zgodzę się oczywiście - tylko dla początkującego VHM wybaczy jak sie pomylisz w parametrach startowych, a HSS czy HSSCo potrafi po sekundzie pójść w niepamięć...

Ale zgodzę się również w 100%, że każdy powinien docelowo przy maszynie mieć komplet (albo i kilka) frezów wszystkich rozmiarów i rodzajów. Frezów nigdy za wiele...


Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#9

Post napisał: Adrian M. » 17 wrz 2017, 21:24

Powłoka daje dodatkową ochronę przed tempraturą, oraz jest bardzo twarda. Jej trwałość zależy od twardości podłoża na którym się znajduje, dlatego frezy węglikowe powinno się powlekać w większości przypadków.

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#10

Post napisał: Petroholic » 18 wrz 2017, 00:25

Adrian M. pisze:dlatego frezy węglikowe powinno się powlekać w większości przypadków
Niepowlekane i najlepiej polerowane poleca się do obróbki klejącego aluminium i nierdzewki oraz tworzyw...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”