Izolatka akustyczna dla frezarki - jak i czym wygłuszyć?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Izolatka akustyczna dla frezarki - jak i czym wygłuszyć?

#1

Post napisał: waluś » 19 sie 2017, 21:13

Witam

Doszedłem jednak do wniosku, że muszę moją biurkową, aluminiową maszynkę (ważącą ok 70 kg) zabudować w izolatce. O ile mokry chińczyk jest cichy i obróbka miękkich tworzyw jest do zniesienia, to jednak jak czasem tnę coś w sklejce frezem 8 mm to hałas jest już dla otoczenia delikatnie mówiąc "nieprzyjemny". Dodatkowo okazało się, że przy odróbce drewna niemal niewidoczny pył roznosi się jednak w górę i osadza w całym pokoju (mam tylko dookólne osłonki przeciwwiórowe).

W związku z powyższym będę budował taką izolatkę tłumiącą dźwięk i drgania, która zarazem odizoluje i pokój od pyłu. To będzie taka szafka z płyty meblowej 17mm. Na drzwiczkach zostawię jakieś okienko nieduże z PLEXI do podglądu. Drzwiczki oczywiście z jakimiś uszczelkami. Cały środek chciałem wyłożyć jakąś matą dźwiękochłonną + matą z piramidkami, a na spód pod blat z maszyną jakąś dodatkową wibroizolacyjną matę. Szafkę chciałem na jakichś kółeczkach zrobić.

Moje pytanie jest do was takie, czy możecie podzielić się swoim doświadczeniem w technice budowy takiej izolatki? Jakie materiały się tu sprawdzą, żebym jakiejś gafy nie popełnił.

Coś takiego jak tu:
PRZYKŁADY Z GOOGLE



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 19 sie 2017, 22:55

waluś - ja zrobiłbym ramę przestrzenną z szklanymi szybami (front+boki) zamocowanymi jakimś elastomerem, drzwiczki frontowe z uszczelkami a całość umiejscowiona na podstawie "resorującej" z piłek od tenisa (piłki w otworach żeby całość nie "odjechała w cholere").
I bez wykładania wnętrza pianką poliuretanową bo nic nie da, a będzie "magazynem" pyłu, o jego odciągu nie wspominam bo o tym na pewno wiesz.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: waluś » 19 sie 2017, 23:22

Yarec pisze:waluś - ja zrobiłbym ramę przestrzenną z szklanymi szybami (front+boki) zamocowanymi jakimś elastomerem, drzwiczki frontowe z uszczelkami a całość umiejscowiona na podstawie "resorującej" z piłek od tenisa (piłki w otworach żeby całość nie "odjechała w cholere").
I bez wykładania wnętrza pianką poliuretanową bo nic nie da, a będzie "magazynem" pyłu, o jego odciągu nie wspominam bo o tym na pewno wiesz.
Hmm, na przezroczystych bokach akurat mi nie zależy, bo nie będzie do nich dojścia. Zapomniałem dodać, że ta izolatka pójdzie właściwie tak jakby pod biurko, a konkretnie zamiast biurka, będzie stała na podłodze pomiędzy innymi regałami. Zależy mi aby z jej góry mieć blat roboczy. Ale frontowe drzwi owszem mogły by być całe przeszklone, znaczy z PLEXI zrobione.

Z piłkami ciekawy pomysł, ale jak się ugniotą będzie lipa. Zależy mi aby maszynkę wstawić w tą skrzynkę raz na zawsze, żebym nie musiał już jej dźwigać. Dlatego kółka chcę dać na spód, żeby tym regałem w razie czego móc wyjechać kawałek i móc awaryjnie odkręcić któryś bok skrzyni.

Z pyłem w środku na piramidkach zdaje sobie sprawę, dlatego w izolatce jeszcze mały odkurzacz chcę zainstalować, żeby robił za wyciąg najdrobniejszego pyłu.
Ale z tą pianką to mnie zmartwiłeś. Po co w takim razie w tak wyściełane boxy wstawiają np. kompresory?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Yarec » 19 sie 2017, 23:34

Drzwiczki z PMMA Ci zmatowieją, 8 piłek po dwie w narożach ciężko "ugnieść" na amen,
odkurzacz tak ale na zewnątrz, ..kompresory a właściwie ich obudowy są wykładane specjalną płytą tłumiącą (ale to kosztuje).
Blat na wierzchu - nie ma problemu.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: waluś » 19 sie 2017, 23:45

Yarec pisze:Drzwiczki z PMMA Ci zmatowieją, 8 piłek po dwie w narożach ciężko "ugnieść" na amen,
odkurzacz tak ale na zewnątrz, ..kompresory a właściwie ich obudowy są wykładane specjalną płytą tłumiącą (ale to kosztuje).
Blat na wierzchu - nie ma problemu.
Dlatego też myślałem, aby tylko okienko nieduże dać z PLEXI i co jakiś czas wymienić. Ja nie używam maszynki non stop. Hobbystyczno-modelarsko raczej jeśli już bym to jakoś miał nazwać.
Z piłkami możliwe, że masz rację, nie miałem w ręku tenisowej piłki ze 20 lat.

A możesz wyjawić co to za tajemnicze płyty tłumiące są? Przykład brałem z tej stronki https://www.wyciszamy.net/wyciszanie--s ... ompresora- tam o żadnej specjalnej płycie nic nie piszą.

Wiesz zależy mi aby wytłumić hałas na ile będę w stanie to zrobić (niech to kosztuje kilka stówek trudno). Ja zakładam słuchawki, ale wiem, że domownikom nie za bardzo podoba się dźwięk frezowanej sklejki frezem 8mm, a cierpliwości sąsiadów też nie chcę nadwyrężać, wiesz jak to jest w bloku :neutral:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Andrzej 40 » 19 sie 2017, 23:57

Szyba podwójna lepiej izoluje, klejenie najlepiej silikonowe. Na boki dałbym przyklejone opakowania po jajkach - dobrze rozpraszają i pochłaniają dźwięki. Wskazane aby ściany nie były równoległe. Może to nieładne, ale poprawia parametry akustyczne. I uwaga - każda szczelina powoduje pogorszenie izolacji akustycznej. W układzie odkurzania (jeżeli będzie wywiew zewnętrzny) trzeba wprowadzić konstrukcję i elementy dobrze pochłaniające dźwięk, inaczej diabli wezmą tłumienie hałasu. Lepiej odkurzanie zamknąć wewnątrz obudowy.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Yarec » 20 sie 2017, 00:01

Nie pamiętam nazwy płyt a w zasadzie materiału bo był użyty parę lat temu do wytłumienia hałasów zewnętrznych studia nagraniowego (ale podobny do linku) - pochodził z Niemiec, były podobne do tego za 72PLN ale grubsze i sztywne (jakby wielowarstwowe).
A szczelność takiego "akwarium" zapewnia względną cisze.

Jak miałem CNC w mieszkaniu bez piłek to miałem na karku sąsiadów...
Andrzeju - od jajek tylko częściowo rozpraszają odbicia - ale to z akustyki.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: waluś » 20 sie 2017, 00:04

Andrzej 40 pisze:Szyba podwójna lepiej izoluje, klejenie najlepiej silikonowe. Na boki dałbym przyklejone opakowania po jajkach - dobrze rozpraszają i pochłaniają dźwięki. Wskazane aby ściany nie były równoległe. Może to nieładne, ale poprawia parametry akustyczne. I uwaga - każda szczelina powoduje pogorszenie izolacji akustycznej. W układzie odkurzania (jeżeli będzie wywiew zewnętrzny) trzeba wprowadzić konstrukcję i elementy dobrze pochłaniające dźwięk, inaczej diabli wezmą tłumienie hałasu. Lepiej odkurzanie zamknąć wewnątrz obudowy.
Ostatecznie nie muszę mieć podglądu przez szybę. Mam w szpargałach jakąś starą kamerkę internetową, której nie używam, więc mógłbym dać do środka + jakieś ledowe światło.
Nierównoległość w zasadzie mógłbym w środku skrzyni zakombinować, z zewnątrz zależy mi by wyglądała jak mebel raczej. O wytłoczkach po jajcarniach słyszałem, ale piramidkową matę będzie mi łatwiej zamocować, bo nawet samoprzylepne są.
Z odkurzaczem dlatego właśnie chciałem w środek dać, żeby nie robić otworów wylotowych dodatkowych. Mam taki samochodowy nieduży na 12V i przy mojej robocie myślę, że mógłby się sprawdzić przynajmniej do pyłu. Wióry sobie odkurzę dużym odkurzaczem jak otworzę drzwiczki.
Yarec pisze:Nie pamiętam nazwy płyt a w zasadzie materiału bo był użyty parę lat temu do wytłumienia hałasów zewnętrznych studia nagraniowego (ale podobny do linku) - pochodził z Niemiec, były podobne do tego za 72PLN ale grubsze i sztywne (jakby wielowarstwowe).
A szczelność takiego "akwarium" zapewnia względną cisze.

Jak miałem CNC w mieszkaniu bez piłek to miałem na karku sąsiadów...
Andrzeju - od jajek tylko częściowo rozpraszają odbicia - ale to z akustyki.
No właśnie takie akwarium by mi pasowało, dlatego pytam was o materiały.
A piłki konkretnie w którym miejscu proponujesz dać?

Jeszcze takie maty znalazłem:
https://www.wyciszamy.net/o/Pozostale/- ... ujaca-/m50
http://www.ekkon.eu/kompozytowe-maty-elastomerowe-75

Generalnie widzę, że spory wybór jest tych materiałów, tu np. te piramidki o których myślałem https://www.wyciszamy.net/Piramidki-aku ... nal/p1/k19

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Yarec » 20 sie 2017, 00:18

Jak zmontujesz całość wyznacz doświadczalnie środki ciężkości L/R i front.tył - pilki umieścisz tak żeby były w miarę równo obciążone, ten elastomer jest do dużych maszyn, można też wykleić wykladziną dywanową i na nią toto elastyczne z pierwszego linku (.. /m50 ).
Odkurzacz lepiej na zewnątrz bo przecież może wolniej pracować a przecież wymaga przepływu powietrza i tu trzeba by zrobić dodatkową komorę tłumiącą wlotu powietrza lub u układzie zamkniętym.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2017, 00:26 przez Yarec, łącznie zmieniany 1 raz.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 18
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: waluś » 20 sie 2017, 00:26

Yarec pisze:Jak zmontujesz całość wyznacz doświadczalnie środki ciężkości L/R i front.tył - pilki umieścisz tak żeby były w miarę równo obciążone, ten elastomer jest do dużych maszyn, można też wykleić wykladziną dywanową i na nią toto elastyczne z pierwszego linku (.. /m50 ).
Odkurzacz lepiej na zewnątrz bo przecież może wolniej pracować a przecież wymaga przepływu powietrza i tu trzeba by zrobić dodatkową komorę tłumiącą wlotu powietrza lub u układzie zamkniętym.
Ale to proponujesz piłki dać zamiast kółek pod szafkę?

Generalnie mam teraz tak, że maszynka aluminiowa jest przykręcona do blatu meblowego 40mm i taka w całości konstrukcja stoi na biurku (z płyty 17mm), którego blat jeszcze wyłożyłem taką 5mm gumą techniczną z marketu budowlanego (jak do wycieraczek podłogowych). Teraz całą tą maszynę z tym blatem 40mm chcę wstawić do tej skrzyni. W którym miejscu widziałbyś te piłki tenisowe?

Odkurzacz będzie się grzał owszem, ale mogę robić pauzy, ja nie frezuje dużo i często. Zależy mi aby nikogo to nie wkurzało.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”