Króciec wlotowy do pompy próżniowej

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
wojwa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2017, 10:27
Lokalizacja: Warszawa

Króciec wlotowy do pompy próżniowej

#1

Post napisał: wojwa » 28 cze 2017, 11:56

Witam,
Mam taki problem, muszę dorobić króciec wlotowy (ssawny) pionowy do małej pompy próżniowej łopatkowej olejowej.. takiej co w szkołach dzieciom pokazują jak działa próżnia.
Nie mam żadnej informacji kto jest producentem tej pompy, ani danych dot. pompy.
Teoretyczna wydajność tej pompy to około 0,55 m3 na godzinę.
Wynika to z przyjętej prędkość obrotową podobnej pompy = 450 obr. / min, którą pomnożyłem przez wymierzoną jednorazową objętość zassanego powietrza przez dwie przesuwne łopatki umieszczone w wirniku umieszczonym mimośrodowo w roboczej komorze. W pompie są dwa szeregowo pracujące rotory z łopatkami.
Wracając do króćca, to dla niego jest „zarezerwowany” obszar w pompie.
Kolejno od dołu :
1. w pionowym otworze stalowego korpusu komory roboczej o wymiarach ϕw = 15 mm, długość 18 mm,
2. uszczelce gumowej o ϕw 18 mm i grubości 2 mm
3. stalowym pierścieniu dociskowym na komorze roboczej o ϕw = 24 mm i grubości 3 mm
4. obszarze zalanym częściowo przez olej o wysokości 55 mm
5. w pionowym otworze stalowego korpusu zewnętrznego pompy próżniowej o ϕw = 30 mm i wysokości łącznej z uszczelką gumową i pierścieniem dociskowym = 15 mm.
6. pierwotny króciec (którego nie ma) wystawał na zewnątrz pompy z korpusu, utrzymując na sobie talerz na którym stał klosz szklany próżniowy, przy czym zakładam że ten talerz był zamocowany na wysokości 10 cm ponieważ z pompy wystaje króciec wylotowy o wysokości 6 cm i razem z ewentualnym przewodem musiał się mieścić pod talerzem.
Łączna wysokość króćca to 18 + 2 + 3 + 55 + 15 +100 = 193 mm o zmiennych średnicach zewnętrznych.

W tymże króćcu wewnątrz powinny być umieszczone – zawór zwrotny o niskim ciśnieniu otwarcia i zawór odcinający...
Zastanawia mnie duża różnica średnic zewnętrznych króćca od 15mm , przez 18 mm, 24 mm aż do 30 mm ? Dlaczego ?
Czy wnętrze króćca mogło być stożkowe ? Taki stożkowy kształt przewodu zmniejszający się z góry do dołu może zapewniałby stałą prędkość przepływu wypompowanego powietrza ? Wiadomo, że wyniku zmniejszania się ciśnienia w komorze skąd wypompowujemy powietrze,oraz przewodach ssących pompy obniża się temperatura parowania wody w powietrzu, ciepło uchodzi z parą i to może oblodzić przewód ssący a w nim zawory ?
Może ktoś wie jak taki króciec mógłby wyglądać ?
W internecie nie znalazłem odpowiedzi, natomiast może na forum znajdzie się specjalista od mechaniki płynów ? Rozumiem, że przyjąć można różne wymiary króćca, ale wydaje mi się że powinny one być uzasadnione przepływem powietrza.

Dziękuję za pomoc.



Tagi:

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”