Nakrętka HIWIN + chińska śruba kulowa

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

Nakrętka HIWIN + chińska śruba kulowa

#1

Post napisał: bartx » 19 lip 2016, 18:16

Szybkie pytanie. Wymieniłem nakrętkę kulową z chińskiej na HIWIN, usiłuje to poskładać, ale za chiny nie da się nakręcić tego na śrubę. Czy problemem jest dokładność wykonania śruby i nie pozostaje mi nic innego jak wymiana śruby?
Ostatnio zmieniony 19 lip 2016, 18:34 przez bartx, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


kamil_rc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 129
Rejestracja: 27 gru 2008, 11:33
Lokalizacja: Wadowice

#2

Post napisał: kamil_rc » 19 lip 2016, 18:31

Sruba i nakretka musi byc tego samego producenta a najlepiej kupywac w komplecie sruba+nakretka.
Pozdrawiam Kamil


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 19 lip 2016, 20:31

kilkukrotnie udało mi się "ożenić" śrubę chińską z nakrętką innego producenta, tylko tak można się bawić gdy kilka przydasiów w garażu leży, wystarczy że kulki mają inny rozmiar czy też "gwint" inną głębokość. No i pamiętać trzeba chiński producent chińskiemu nie równy także lotto, tak na szybko, doopy se nie zawracaj.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#4

Post napisał: bartx » 29 lip 2016, 08:03

Śruba kulowa HIWIN miała średnicę zew. 15,5mm, podczas gdy chińska 16,0mm. Nie ma opcji, żeby to spasować. Nowy zestaw ma 0,01 mm luzu nawrotnego, podczas gdy poprzedni miał 0,02mm nawrotnego + jakieś 0,06mm luzu (można było ruszać stołem ręką), HIWIN tego nie ma wcale.

Poskładałem do kupy, pojawił się problem z łożyskowaniem. W załączeniu rysunek jak to zostało zrobione przez osobę, która wykonała maszynę. No nie jest dobrze, nie ma luzu osiowego. Wcześniej w to nie zaglądałem i działało.

1 i 2 to łożyska skośne dwurzędowe 3200
3 nakręka M10
4 sprzęgło
5 silnik

Dodatkowo łożysko przy silniku (1) ma duży luz promieniowy w gnieździe, 0,2-0,3 mm jak nic. Jest dociskane śrubami i dociągnięcie tymi śrubami powoduje, że zaczyna rzucać silnikiem i blokować oś. Jeśli jest luźno, oś pracuje bez zarzutu. Z tego co wiem śruba powinna mieć podporę stalą przy silniku i podporę przesuwną przy drugim końcu. Z racji tego, że śruba ma już gwint przy wolnym końcu, chciałbym to odwrócić. Tzn. podpora stała przy luźnym końcu, przesuwna przy silniku (zamieniłbym to łożysko na kulkowe zwykłe + frezowanie nowego gniazda, które będzie bardziej pasowne).

Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Co prawda rozszerzająca się śruba pójdzie w kierunku sprzęgła, no ale tutaj jest jest jakieś pole do manewru z racji tego, że sprzęgło jest podatne w pewnym stopniu.

Maksymalny posuw jaki mam to 4800mm/min, wiec śruba o skoku 5mm kręci sie max 960 RPM.

Obrazek


kamar
Posty w temacie: 1

#5

Post napisał: kamar » 07 cze 2017, 21:30

[quote="kamil_rc"]Sruba i nakretka musi byc tego samego producenta .[/quote]
No niekoniecznie. Od wczoraj nabrałem szacunku dla Hiwinka. Wieczorem kolega zadzwonił, że wysypała mu się nakrętka 32x5 w starej , hiszpańskiej maszynie i stoi produkcja. Typ niedookreślenia, podejrzewali że Star. Miałem Hiwina na półce , ponoć pasowała idealnie.


kamil_rc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 129
Rejestracja: 27 gru 2008, 11:33
Lokalizacja: Wadowice

#6

Post napisał: kamil_rc » 07 cze 2017, 21:50

Jak na oko czy na czujnik spasowała to wcale nie znaczy że bedzie działać tak długo jak powinna. To nie sruba i nakretka którą zakręcasz raz tylko jakby nie było cały czas jest w ruchu i przenosi nie małe obciążenia.
Pozdrawiam Kamil

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”