Elektrodrążarka Accutex - zapytanie o pomoc

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
majsterAccutex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2017, 17:45
Lokalizacja: Brzeg

Elektrodrążarka Accutex - zapytanie o pomoc

#1

Post napisał: majsterAccutex » 11 kwie 2017, 18:11

Witam,
Od dłuższego czasu zmagam się z nielichym problemem.
Mianowicie elektrodrążarka drutowa (Accutex 750) zrywa drut przy normalnych ustawieniach posuwu. Praca stała się mniej stabilna, przy czym czas drążenia znacznie się wydłużył (około dwukrotnie).
Działania jakie podjąłem:
- wymiana żywicy dejonizującej,
- sprawdzenie i czyszczenie wszelkich prowadników i rolek,
- czyszczenie wanny roboczej,
- wymiana łożysk,
- wymiana dysz płukających, sprawdzenie przepływów,
- sprawdzenie kabli, czyszczenie styków,
- ustawienie płytek kontaktowych.
Żadne z powyższych działań nie przywróciło stabilnej pracy maszyny na określonych parametrach drążenia.

Warto nadmienić, iż problem zaczął występować kiedy byłem na urlopie i maszyną zajmował się jedynie mój mniej wyszkolony współpracownik.
Po powrocie zauważyłem, że maszyna miała kontakt górną głowicą z materiałem obrabianym, więc sprawdziłem prowadniki diamentowe i pionowałem drut.
Dodatkowo musieliśmy dolać znaczną ilość wody do zbiornika odstawczego (z wodą "brudną"), gdyż nikt nie kontrolował stanu i znacznie jej ubyło. Dolana woda nie była zdejonizowana.

Dodatkowo obecnie, przy dużym projekcie, kiedy płyta jest zanurzona w wannie przez kilka dni, zauważyłem, iż koroduje ona w większym stopniu. W związku z tym planuję ponownie wymienić żywicę po zakończeniu projektu.

Mam nadzieję, że ktoś zmagał się już z podobnym i problemem i będzie potrafił pomóc.

Pozdrawiam.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 12 kwie 2017, 06:55

Sprawdź naciąg drutu. W charmillesie jest hamulec proszkowy, nie wiem jak u ciebie.
Jeśli nie zadziała to skonsultuj się z serwisem w sprawie kalibracji generatora.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
majsterAccutex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2017, 17:45
Lokalizacja: Brzeg

#3

Post napisał: majsterAccutex » 12 kwie 2017, 16:23

Dzięki za odpowiedź.
Ogólnie rzecz biorąc pomogła zmiana naciągu drutu w parametrach posuwu.
Jednak siła naciągu przez napinacz wpływa na końcowy kształt elementu, który po zakończeniu pracy przez drążarkę może być nieco obły lub wklęsły.
Jest to jednak pewien punkt zaczepienia, wychodzi na to, że drut ma zbyt słaby naciąg. W mojej maszynce odpowiadają za to dwa elementy: napinacz przy rolkach podających drut (który poniekąd wydaje się być sprawny) i kolektor zużytego drutu z tyłu maszyny. Być może tam leży problem. Sprawdzę łożyska, paski i szczotki silnika. Mam nadzieję, że problem ustąpi.
Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
Starą, koreańską zasadą - jak działa, to nie dotykaj


Lukas223
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwie 2017, 18:40
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: Lukas223 » 02 cze 2017, 18:32

Witaj kolego z mojego doświadczenia na maszynach EDM wiem, że czasem problem leży w samym drucie. Z ciekawości jakiego drutu używacie? Jakiej firmy?


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#5

Post napisał: ak47 » 03 cze 2017, 17:21

Jeśli dolewacie wody, która nie była dejonizowana to się nie dziw, że części korodują, praca wydłuża się i to znacznie gdy dejonizacja nie jest utrzymywana na stałym poziomie (gdzieś w przedziale 15- 20 powinien być wskaźnik). Ja bym wymienił nie tylko żywicę ale i wodę. Drut zapewne macie ten sam co przedtem wiec to nie to jest problemem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”