Przejsciówki między tarczą zabierakową a uchwytem

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
limak1231
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 22 lis 2014, 20:06
Lokalizacja: małogoszcz

Przejsciówki między tarczą zabierakową a uchwytem

#1

Post napisał: limak1231 » 21 gru 2016, 22:43

Witam wszystkich
Mój problem polega na tym, za mam w malutkiej tokarce jedną tarcze zabierakową i kilka uchwytów z różnym rozmiarem zamka. Żeby nie generować kosztów chce wykonać przejsciówki między zabierakiem a uchwyem tokarskim. Zabrałem się za wykonywanie pierwszej i napodkalem problem, mianowicie nie wiem jak odwzorowac otwory pod śruby uchwytu tokarskiego tak aby były symetryczne. Nadmienię że nie posiadam podzielnicy ani żadnego przyrządu który by mi to jakoś mógł ułatwić. Pytanie do kolegów, czy w warunkach domowych mogę to jakoś wykonać? Dodam, że samo wytoczenie takiej przejsciówki aby zamki z zabierakiem i uchwyem były podobne nie stanowi problemu



Tagi:


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2366
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#2

Post napisał: Avalyah » 21 gru 2016, 23:52

Może spróbuj narysować to sobie w rzeczywistych wymiarach na komputerze, wydrukuj, wytnij i użyj jako wzorca, żeby określić położenie tych otworów.


baniok
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 19 wrz 2015, 00:34
Lokalizacja: Brzeszcze

#3

Post napisał: baniok » 21 gru 2016, 23:56

Nie wiem czy ten sposób jest po prawny ale ja wykonałem to w taki sposób.
Nożem na tarczy zabierakowej zarysowalem średnicę na której mają być otwory a suwmiarka odmierzylem i natrasowalem rozstaw otworów.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Andrzej 40 » 22 gru 2016, 00:24

baniok pisze:Nie wiem czy ten sposób jest po prawny ale ja wykonałem to w taki sposób.
Nożem na tarczy zabierakowej zarysowalem średnicę na której mają być otwory a suwmiarka odmierzylem i natrasowalem rozstaw otworów.
Sposób nie jest prawny, ale poprawny :mrgreen: . Widzę wpływ postu przed świętami i zastępczo łykanie liter :wink: . Jedyne zastrzeżenie to użycie suwmiarki do trasowania (też tak czasem robię, mam do tego lekko gorszy egzemplarz).

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11580
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 22 gru 2016, 00:53

Może spróbuj narysować to sobie w rzeczywistych wymiarach na komputerze, wydrukuj, wytnij i użyj jako wzorca, żeby określić położenie tych otworów.
Tak się trasuje skomplikowane rozstawy jeśli nie można wytrasować bezpośrednio na detalu - na kartce w skali 1:1 z zaznaczeniem bazy(np otwór centralny, itd), i po wycięciu przykłada się do detalu, punktuje lub rysuje, i wykonuje..
przykład (od 1:23)
[youtube][/youtube]
pozdrawiam,
Roman


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#6

Post napisał: kolec7 » 22 gru 2016, 06:48

A ile masz tych otworów na obwodzie? Podejrzewam, że trzy sztuki? Jeśli tak, to:
- Ostrym nożykiem "trasujesz" sobie średnice podziałową, na której są rozstawione otwory.
- Uchwyt zapewne masz trzy-szczękowy. Więc podkładasz dowolny klocek (drewno, stal, alu, erthalon) pomiędzy szczękę i łożę tokarki, a ostrym nożykiem "trasujesz" przy użyciu posuwu poprzecznego krótką kreskę na przecięciu z wcześniej trasowanym okręgiem.
- Powtarzasz czynności podkładając klocek pod kolejne szczęki.
- Punktujesz na przecięciach.
- Wiercisz na wiertarce lub nawet w imadle ręczną - jak nie posiadasz jakiejś stołowej/słupowej. Super dokładność nie jest potrzebna. One tylko przytrzymują uchwyt na zamku, a zamek zapewnia prawidłowe/dokładne pozycjonowanie chwytu.
"W życiu piękne są tylko chwile...."

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 22 gru 2016, 09:06

Nie jestem pewny, czy dobrze rozumiem, masz gwintowane otwory w uchwycie i chcesz je przenieść na przejściówkę z zamkiem ? Ja przygotowałem sobie gwintowane, zaostrzone na stożek (na tokarce) kołeczki tak dobrane, aby po wkręceniu w otwory lekko wystawały z uchwytu. Dobrze jest tuż poniżej ostrza nawiercić otwór, inaczej możesz mieć problem z odkręceniem wzorników (otwór służy do włożenie np. gwoździa i odkręcenia). Po lekkim wciśnięciu uchwytu na zamek, puknięcie drewnianym młotkiem w uchwyt odwzorowuje środki otworów na tarczy. To nie musi być super dokładne, w końcu uchwyt centruje zamek, a nie mocowanie.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
limak1231
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 22 lis 2014, 20:06
Lokalizacja: małogoszcz

#8

Post napisał: limak1231 » 22 gru 2016, 12:22

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem (myślę, że będzie przydatny nie tylko dla mnie). Podoba mi się pomysł z kołeczkami (już wcześniej o nich czytałem w innym temacie) ale bałem się że ich nie wykręcę.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: Andrzej 40 » 22 gru 2016, 13:42

limak1231 pisze:Podoba mi się pomysł z kołeczkami (już wcześniej o nich czytałem w innym temacie) ale bałem się że ich nie wykręcę.
To zrób je z "robaczków" imbusowych z dopasowanymi do otworu średnicą i długością stożkiem wciśniętym np. na plastelinę, zawsze wykręcisz.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: clipper7 » 22 gru 2016, 19:54

limak1231 pisze:bałem się że ich nie wykręcę
Po to jest dziurka :mrgreen:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”