CNC + NOŻE KSZTAŁTOWE

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ZwykłyTokarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2016, 19:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

CNC + NOŻE KSZTAŁTOWE

#1

Post napisał: ZwykłyTokarz » 08 lis 2016, 19:16

Witam mam pytanie, chodzi mianowicie o używanie noży kształtowych w numerkach jak się sprawdza ? Opiszcie swoje doświadczenia czy jest sens zamiast narzędzi z płytkami (chodzi głównie o wykończeniową) używać noży kształtowych, chodzi o produkcje jednego typu wyrobu na danej maszynie przez dłuższy czas, czy czas trwania cyklu jest zazwyczaj dłuższy? Chciał bym dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat (Proszę nie mieszajcie mnie z błotem to mój pierwszy wpis na tym forum) z góry dzięki za sensowne odpowiedzi zależy mi głównie żeby ktoś jeśli ma jakieś doświadczenia z tym opisał jak na tym wyszedł czy opłaca się używać noży kształtowych w numerykach czy nie + uzasadnienie. Pozdrawiam



Tagi:


andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

#2

Post napisał: andrzey520 » 08 lis 2016, 21:47

Witam powiem tak na CNC przeważnie większość kształtów da sie zrobić 1 narzędziem niż jak na manualu kombinować z róznymi operacjami czyli to co na manualu robisz powiedzmy 3-4 nożami na CNC idzie zrobić 1 ( choć niewszystko :) ). U nas w firmie stosujemy noże kształtowe na cnc jak jest seria w miekkim materiale bardzo skraca to czas obrobki (wymiana narzedzia) nóż jest zaszlifowany pod kształt detalu i tylko on robi kształt a póżniej odcięcie ale zaznaczam tylko w miękkich materiałach Al mosiadz tworzyw. Moim zdaniem do pojedyńczej roboty mija sie to z celem. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 08 lis 2016, 21:48 przez andrzey520, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: viper » 08 lis 2016, 21:48

Noże kształtowe w CNC to nieporozumienie... Dawniej sam takich używałem jak się klepało setki tysięcy detali na automatach krzywkowych gdzie powierzchnia nie miała wielkiego znaczenia no i CNC nie były tak tanie i dostępne jak teraz.

Nie po to wymyślili programowanie numeryczne aby nożami kształtowymi robić detale...

tu masz filmik pooglądaj i wnioski sam wyciąg :wink:

Tak w ogóle co chcesz toczyć i jaka maszyna?


zdzicho
Posty w temacie: 3

#4

Post napisał: zdzicho » 08 lis 2016, 21:51

Przy produkcji masowej drobnych części o złożonych kształtach noże kształtowe są najlepszym rozwiązaniem,bo najtańszym ,pod wieloma względami.Rodzaj sterowania nie ma znaczenia,czy jest ono krzywkowe,czy cnc. Przy pomocy noża kształtowego, jednym poprzecznym wtoczeniem , możesz uzyskać pożądany kształt,lub jego część,z zachowaniem wielu wymiarów dlugosciowych,oraz kształtów,do których w toczeniu cnc uniwersalnymi nożami,musialbys użyć kilku narzędzi.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: CFA » 08 lis 2016, 23:20

viper pisze:Noże kształtowe w CNC to nieporozumienie...
Nieporozumienie? W masówce - jak pisze zdzicho - to jest prawie standard.
Bo jest szybciej. Przy masówce nawet drogie narzędzie jak daje oszczędność rzędu 1%,
to w skali ilości sztuk daje czysty zysk. A płytka kształtowa daje kilka procent.
Zajrzyj na strony Schwanog, Zisterer - typowych producentów narzędzi do toczenia kształtowego. Można co najwyżej marudzić, że nie na klasycznej CNC, tylko bardziej na automatach CNC, ale filozofia jest ta sama. (na mniej sztywnej tokarynce potrwa dłużej niż na jakimś kombajnie przeznaczonym do poprzecznego wcinania)


Autor tematu
ZwykłyTokarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2016, 19:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

Załącznik

#6

Post napisał: ZwykłyTokarz » 08 lis 2016, 23:28

Obrazek

Chodzi dokładnie o ten detal mam sporo maszyn ctx, gildmeister fanuc/simens jest w czym wybierać jeśli chodzi o mareriał to czysta stal nic innego żadnego aluminium Dokładnie detal o którym mowa to choinka do korpusu do węża wysokociśnieniowego.


zdzicho
Posty w temacie: 3

#7

Post napisał: zdzicho » 09 lis 2016, 05:33

Jakie to jest długie,i jaką ma średnicę max i min ?


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: lepi » 09 lis 2016, 08:46

Bedzie trudno nożem ksztaltowym bo spora szerekosc w porównaniu do średnicy. Najlepiej chyba na automacie wzdłużnym.

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: viper » 09 lis 2016, 09:10

ZwykłyTokarz pisze:{ALT}
świat jest mały :mrgreen: te choinki klepało się nożami kształtowymi na 6 wrzecionowych automatach.. teraz technologia się zmieniła.. dopiero zaczynasz w branży hydrauliki czy już działasz i robisz te lub podobne detale?


Autor tematu
ZwykłyTokarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2016, 19:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

Noze

#10

Post napisał: ZwykłyTokarz » 09 lis 2016, 10:21

Jeśli chodź o wymiary maja byc rożne . Wiem w naszej firmie sa automaty sześciu wrzecionie tylko podobny asortyment idzie na cnc a mojemu szefowi zależy na przyspieszeniu cyklu i chce wprowadzić noże kształtowe do numerykow poprostu aby zyskać na czasie wydaje mi sie ze to zły pomysł z tego względu ze szybko głowica może dostać luzz tocząc taka powierzchnie nożem kształtowym , noże szybko bedą sie tępić i co chwile bedą do ostrzenia jeśli chodzi o średni stali w której chce toczyć jak mowie jest rożna od 6 mm do nawet 30. Nie widze w tym sensu dlatego pytam was o doświadczenia z nożami w numeryku uważam tak samo jak kolega u góry ze nie po to sa narzędzia z płytkami gdzie wymieni sie płytkę raz dwa i maszyna leci dalej , noże mogę ostrzyc w firmie mam wszystkie potrzebne narzędzia do tego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”