Morbidelli Author 503 - OSZUKUJE OŚ Y

Dyskusje o maszynach Morbidelli

Autor tematu
MashtiF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Leszno

Morbidelli Author 503 - OSZUKUJE OŚ Y

#1

Post napisał: MashtiF » 11 paź 2016, 14:28

Witam serdecznie,

posiadam maszyne Morbidelli Author 503 . Mam nastepujacy problem:
MASZYNA Źle wymiaruje odległości Y Przykładowo:

wprowadzajac dane :

X:0 Y:0
X:0 Y:100

Maszyna podaze po X:0 idealnie natomiast Y: dochodzi do (wymiar rzeczywisy wyfrezowany) 133,3.

A więc oszukuje o 3,3 mm na 1 cm.

PLC zostało od nowa zainstalowane POPRAWNIE.

Jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to błednie liczacy encoder. Nie wiem jednak jak to sprawdzic, niestety nie mam drugiego encodera.

Prosze o pomoc wyczerpałem już wszystkie pomysły.

SPRAWA BARDZO PILNA !!!!



Tagi:


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#2

Post napisał: jarosław pawlik » 12 paź 2016, 07:52

Jeśli maszyna jest na silnikach prądu stałego to enkoder wystaje poza silnik i jest dokręcony do wałka za pomocą trzech imbusów. Trzeba dokręcić je dość mocno, bo czasem zasyfiony enkoder sprawia spore opory. Enkoder można także wykręcić, rozebrać i wydmuchać - szczególnie zwrócić uwagę na tarczkę z impulsami, czy jest czysta. Trzeba pamiętać, że po takim zabiegu maszyna ma inne wymiary, gdyż przestawi się punkt zerowy i wszystkie programy będą miały błąd. Trzeba naszyne ustawiać na nowo w Y. Jeśli maszyna zamiast koła frezuje elipsę, to problemem może być źle zamocowany silnik frezu lub luzy na nim. Miałem taki przypadek - agregat był zamocowany lekko pod kątem.. Jeśli chodzi o enkoder to może gubić impulsy, ale za każdym razem powinien być inny wymiar - jeśli to enkoder jest przyczyną. Chociaż tak duży błąd wymiaru sugeruje ,że to enkoder gubi wymiar - sprawdzić można oscyloskopem, ale najlepiej podstawić drugi. Jeśli maszyna jest z silnikami prądu zmiennego to problem jest całkiem inny.


Autor tematu
MashtiF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Leszno

#3

Post napisał: MashtiF » 12 paź 2016, 12:18

Dzięki za odpowiedz jutro bedziemy sprawdzac polozenie silnika i enkoder.

[ Dodano: 2016-10-13, 09:12 ]
Witam, maszyna funkcjonuje na prądzie zmiennym...


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#4

Post napisał: jarosław pawlik » 13 paź 2016, 11:00

Czy serwonapęd Yaskawa od osi Y wywala jakiś alarm podczas pracy? Pytam bo sygnał z enkodera idzie do serwa i emulowany, trafia do Tria.

[ Dodano: 2016-10-13, 21:51 ]
Jeśli pojawia się alarm enkodera na serwonapędzie Y (alarm A.C1 lub A.C2 , A.C3 ), to macie państwo uszkodzony sam enkoder lub kabel połączeniowy i wtyczkę. Jeśli żaden alarm nie występuje podczas pracy to enkoder jest ok.
Przyczyna jest w mechanice - luzy na sprzęgnięciu silnika osi Y ze śrubą pociągową. Po trzecie - rzadko się zdarza ale enkoder może być źle skręcony z silnikiem Y. Trzeba odkręcić tylny dekiel silnika ( małe imbusy) i sprawdzić mocowanie enkodera z wałkiem silnika.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Morbidelli”