Ugięcie wałków prowadzących. Termoploter laika.

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Tomek.S
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2016, 00:34
Lokalizacja: Strzyżów

Ugięcie wałków prowadzących. Termoploter laika.

#1

Post napisał: Tomek.S » 14 lip 2016, 03:40

Witam uczniów i szanowne grono pedagogiczne :D

Od razu zaznaczę, że moje pytania są wynikiem braku pojęcia w tej materii.
Do zastosowań modelarskich głównie, do modelarni planuje zbudować termoploter cnc.
Tematów zapewne sporo na tym forum o tej treści więc też nie będę zanudzać (chyba że na życzenie :p)

Ploter z dwoma niezależnymi bramkami XY i X'Y'. Pole robocze 1250x600x600.
Oś pozioma długość około 800mm (zakladam pole robocze plus długość wózka).
Jeżdżący po niej wózek (kolumna Y) z zakładą masą do 11,5kg . Silnik na dole, możliwe, że na kolumne Y zastosuje drążone wałki jeśli budżet pozwoli.

Jakiej grubości wałków niepodpartych/podpartych powinienem użyć by konstrukcja pracowała w granicach norm przyjetych jako "nieznaczace odchylki"?

Długość wałków osi Y będzie na pewno mniejsza. Przyjmując do obliczen 700mm jakie wałki pełne/drążone musialbym zastosować?

Pytanie to powstało dość na szybko (godzina dodania sugeruje bezsennosc hehe) więc też jesli proszę o za duże zaangazowanie z waszej strony, poprosilbym jedynie o naprowadzenie mnie jesli jest cos w stylu kompendium wiedzy dla laików jak to sobie zgrabnie policzyć, dobrać.

Pozdrawiam i dziękuję z gory za odpowiedzi :]

PS: Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle policzyłem

Dla wałka fi20 niepodpartego, długość 800mm, obciążenie 115N

f=P*l³/192EI dało 0,000195329087m = 0,195329087mm
Czy to jest akceptowalny wynik? Obliczenie uwzględnia jeden wałek więc powinno się to rozłożyć jeszcze (?).
Pozdrawiam :)



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 17 lip 2016, 04:49

A co to jest "termo ploter" ? (a może drukarka 3D) , "z dwoma niezależnymi bramkami XY" - też ciekawe, "kolumna Y" - kolumna na ogół jest pionowa a oś Y pozioma (chyba że się CUŚ wzieło i poznieniało), zawsze element ruchomy jest podpierany na minimum dwóch częściach nieruchomych (tu wózek na wałkach)
Poddaję się.


Autor tematu
Tomek.S
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2016, 00:34
Lokalizacja: Strzyżów

#3

Post napisał: Tomek.S » 17 lip 2016, 12:00

Już tłumaczę, nie poddawać się :D

Termoploter - pisząc to miałem na myśli wycinarkę do styropianu (tnącą gorącym drutem).
Określenie jak teraz widzę niefortunne bo w sumie niepoprawne, aczkolwiek dość szeroko spotykane (przynajmniej przeze mnie) więc sądziłem, że nie będzie problemu. Wycinarka CNC do styropianu etc.

Niezależne bramki - miałem na myśli to, że są 4 osie pracujące niezależnie od siebie - na potrzeby wycinania elementów po skosie itp. Myślę, że nie ma co się tu rozwodzić z tłumaczeniem.

A co do błędnego oznaczenia XY. Jako, że rozpatruje w budowie tej maszyny ruch bramki w dwóch płaszczyznach, użyłem oznaczenia XY. Y jako pionową kolumnę. X jako poziomą. Co myślę, że jest zresztą bez znaczenia w tym temacie bo nie o to się tu rozchodzi.


A wracając do tego o co się tu rozchodzi :)

Ten temat powstał tutaj w wyniku mojego raczej braku doświadczenia. I tak :D wiem, że oś będzie pracować na dwóch wałkach prowadzących, jednak ze względu na wspomniany brak doświadczenia w konstruowaniu podłożyłem pod wzór jaki znalazłem dla jednego wałka i pytanie brzmi czy dla takiego wyniku per jeden wałek - ugięcie całości będzie akceptowalne. W sumie o to tylko się rozchodzi w tym temacie. Resztę można odrzucić w procesie myślowym, żeby się nie poddawać za wcześnie :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”