Sterowanie zderzakiem wiertarki

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
mat_c1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:00
Lokalizacja: rzeszow

Sterowanie zderzakiem wiertarki

#1

Post napisał: mat_c1 » 09 maja 2016, 19:41

Witam. Od razu pisze ze to mój pierwszy post i nie wiem czy umieściłem go w dobrym miejscu, jak co to proszę o przeniesienie. Chciałem zapytać czy byłby mi ktoś w stanie pomoc z sterowaniem zderzakiem do wiertarki górno wrzecionowej. Zasada działanie tej wiertarki polega na tym ze będą wiercone otwory w profilu zamkniętym co kilka centymetrów i potrzebuje sterowanie do zderzaka (do którego będę dosuwał profil) który ma się przesuwać o zadana odległość w milimetrach (dokładność do 1 mm) stół na którym leży profil ma około 3 m długości a zderzak przesuwa się po około 1.5m. Zderzak jest napędzany za pomocą paska zębatego poprzez przekładnie ślimakowa 1:10. Silnik na razie jest od wycieraczek z przekładnią ślimakowa swoja ale nie musi zostać jeżeli by to ułatwiło konstrukcje. Nieodzownym elementem musi być klawiatura do wprowadzania odległości o jaka ma się przesunąć zderzak( np +55mm lub -55mm czyli w obie strony) i wyświetlacz. Myślałem żeby na napędzie przekładni założyć jakieś kolo z wycięciami które by zliczał - no właśnie ten układzik i na tej podstawie przeliczał odległość, który przerasta już raczej moje możliwości stworzenia go od podstaw. Dlatego proszę o jakieś pomysły ewentualnie może ktoś byłby w stanie odpłatnie skonstruować coś takiego dla mnie no chyba ze można coś takiego kupić tylko ja nie wiem jak to szukać. Dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 10 maja 2016, 10:08

Zamiast przekładni ślimakowej silnik krokowy. Układ przeliczający milimetry na kroki może być nawet na atmega8 z lcd i klawiaturą. Sterowanie w trybie kierunek - krok obsługuje każdy sterownik silników krokowych. http://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-ste ... 14_29.html
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: saymon5e » 21 cze 2016, 18:43

Jakieś 3 lata temu też miałem podobny problem, z taką różnicą że profil krótszy i odległość między otworami jest zawsze taka sama. Steruję to sobie tym ustrojstwem http://www.wobit.com.pl/produkt/8075/ko ... /mi-3-8-9/
Aktualnie działa to tak, że wkładam profil, maszynka wierci te naście otworów i wyjmuję gotowca. Ten sterownik, co podałem jest 3 osiowy, ale jak chcesz obsługiwać wiercenie samemu, to tańsze, jedno osiowe też są. http://www.wobit.com.pl/produkt/10265/k ... krokowych/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”