Łożyska do wrzeciona ISEL 0.55kW

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Łożyska do wrzeciona ISEL 0.55kW

#1

Post napisał: januszs0 » 18 maja 2016, 22:49

Witam Kolegów
Mam następujący problem z wrzecionem ISEL 0.55kW obroty max 24 tys zasilanie 200V o częstotliwości 300Hz. Wrzeciono o konstrukcji podobnej do zwykłego silnika 3 fazowego. Z przodu ma łożyskowanie chyba podwójne, ale nie mam pewności bo to łożysko jest dobre więc go nie otwierałem a z tyłu od strony wiatraka jest jedno łożysko o wymiarach 12x28x8 mm. Wiatrak jest niezależny nie połączony z wirnikiem. Podczas testów w/w wrzeciona zauważyłem że łożysko od strony wiatraka jest zatarte. Po demontażu łożysko ciężko się obraca i skrzypi więc jednoznacznie jest do wymiany. Przy okazji stwierdziłem że obudowa w miejscu montażu łożyska tez jest luźna dlatego planuje nowe łożysko wkleić na kleju. Luz nie jest duży łożysko wchodzi tak na zero więc klej jest moim zdaniem jedynym rozwiązaniem. Jeśli możecie Koledzy podpowiedzieć inne rozwiązania będę wdzięczny. Problem mam z zakupem łożyska. Stare nie ma oznaczeń zadzwoniłem dzisiaj do dużego sprzedawcy łożysk w mojej okolicy i otrzymałem ofertę na następujące łożysko SS6001CTA7UL lub inne oznaczenie 6001CP4UL. Łożysko jakiegoś angielskiego producenta tylko nazwa mi uleciała, sprzedawca twierdzi że łożysko z bardzo dobrej firmy przeznaczone do pracy we wrzecionach i z dużymi obrotami. Cena 140 zł trochę drogo. Sprawdziłem więc inne sklepy i w drugim gość mi zaoferował łożysko 6001 C3 z NSK za 13 zł twierdził że również ma ono pracować we wrzecionie. I tu mam dylemat które łożysko wybrać czy odżałować te 140 zł i kupić dobre łożysko czy wystarczające będzie to za 13 zł na moje amatorskie potrzeby. Proszę bardziej doświadczonych Kolegów o radę bo do tej pory nie miałem takiego problemu.

Pozdrawiam Janusz



Tagi:


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#2

Post napisał: mike217 » 31 maja 2016, 07:31

To za kilkanaście złotych odparuje jak zadasz te 300Hz . 140 zł za łożysko na 18 tyś obrotów to podejrzanie tanio. Nie cuduj tylko kup najdroższe na jakie Ciebie stać bo za chwile będziesz miał wrzeciono do wymiany.


Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#3

Post napisał: januszs0 » 10 cze 2016, 18:44

Witam Kolegów

Dzięki za odpowiedz. Kupiłem łożysko szybkoobrotowe takie do 30 tys ale zwykłe za 50 zł, i w sumie dobrze zrobiłem bo wrzeciono i tak pójdzie w kosz. Jak się rozpędzą to w pewnym zakresie obrotów wydaje z siebie dziwne odgłosy, jak by było coś niewyważone. Najwięcej tych dźwięków jest przy 40 Hz potem się uspokaja. Doszedłem do 60 Hz więcej go nie nakręcałem bo zauważyłem że szybko się grzeje. Kolejna podejrzana sprawa to brak napięcia na uzwojeniu do wiatraka na którym powinno być 220 V. Napięcia brak nie ma więc możliwości włączyć chłodzenia dlatego będę kupował inne a to położę na półkę. Wrzeciono już było rozbierane dlatego postanowiłem nie przepłacać i kupiłem tanie łożysko. Zresztą stare łożysko też nie było jakieś specjalistyczne co się okazało jak go rozebrałem i dokładnie wyczyściłem. Podsumowując operacja udana pacjent zszedł.

Pozdrawiam Janusz

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 10 cze 2016, 23:11

Niby takie proste, a jednak ? :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”