BUDOWA FREZARKI CNC DO STALI

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

BUDOWA FREZARKI CNC DO STALI

#1

Post napisał: Kowal » 09 wrz 2007, 15:47

Witam wszystkich.
Od pewnego czsu przymierzam sie do budowy frezarki CNC do stali tak aby mozna bylo wykonac np. wykrojnik lub forme do prasy i tloczyc elementy z blacy.
Przeglądajac forum i ogladajac wykonane przez niektorych maszyny nasuwa mi se wiele pytan ale nie wszystko od razu:

1) Jak wykonac konstrukcje bramowa tak aby zapewnic prostopadlosc osi X Y Z wzgledem siebie, wydaje mi sie ze nawet milimetr ma znaczenie. Jesli np. os Z bedzie pochylona do stolu (poruszajacego sie w osi X i Y ) to nie uzyskam wysokiej jakosci frezowanego elementu!!

2) jakie silniki użyc? czy lepszy jest krokowy czy może serwo. jak dziala ten pierwszy to wiem natomiast nie wiem kompletnie jak zastosowac taki servo motor do frezarki i jak sie go steruje. gdzie je mozna kupic i ile kosztuja w poruwnaniu z krokowcami???

Z gory dziekuje za odpowiedź i pomoc.. :wink:



Tagi:


bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#2

Post napisał: bartek_iw » 09 wrz 2007, 18:07

Pierwsza pomoc bedzie tego typu ze na Twoje pytania znajdziesz odpowiedzi na tym forum uzywajac funkcji szukaj :cool:
1) Jak wykonac konstrukcje bramowa tak aby zapewnic prostopadlosc osi X Y Z wzgledem siebie
otoz trzeba to odpowiednio obrobic - frezowac powierzchnie bazowe na odpowiednio dokladnych maszynach a pozniej poskladac w calosc

albo przewidziec na etapie projektowania mozliwosc regulacji i przy skladaniu przy uzyciu odpowiednich narzedzi , czujnikow, sprawdzianow ustawic konstrukcje poskrecac i zakolkowac
co do napedu to napewno serva sa lepsze ale i drozsze
temat niejednokrotnie byl poryszany na forum sa przyklady cen i namiary gdzie mozna kupic
zawsze mozna na google wpisac serwomotor i szukac :razz:
a steruje sie to odpowienim programem
my tutaj wiekszosc chyba uzywamy MACH ale sa i inne
kwestia co komu pasuje i za ile

pozdr
kosela & kosela - wyrób pomidorów :)
http://www.cnc.info.pl/topics60/cnc-vt1302,180.htm

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#3

Post napisał: gmaro » 09 wrz 2007, 18:10

Jak wielkie będzie pole robocze owej maszyny ?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#4

Post napisał: olo_3 » 09 wrz 2007, 19:07

Kowal pisze:przymierzam sie do budowy frezarki CNC do stali tak aby mozna bylo wykonac np. wykrojnik lub forme do prasy i tloczyc elementy z blacy.
jaka będzie dokładność tej maszyny ?
tu masz cos co służy do podobnych celów: https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... vt1706.htm i czy Kolega wie aby na pewno co pisze - sądząc po pytaniu co lepszego do stali krokówka czy serwo, i jak ustawić osie ... :sad: ???
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Kowal » 09 wrz 2007, 20:11

Witam
gmaro pisze:Jak wielkie będzie pole robocze owej maszyny ?
Myśle ze pole robocze bedzie w granicach 1000 na 600mm a w osi Y bede potrzebował ok 400mm
-------------------------------------------------
cytat
i czy Kolega wie aby na pewno co pisze - sądząc po pytaniu co lepszego do stali krokówka czy serwo, i jak ustawić osie ... ???

Nie rozumiem sugesti. Bardzo podoba mi sie maszyna kolegi Mex którą mozna zobaczyc w przywatnej galerii, nie jest wprawdzie konstrukcja bramowa ale jest bardzo solidna i profesjonalnie wykonana.

Oczywiście dokładnoś chciałbym uzyska jak największą nie wiem ile moge uzyskac 0,01mm moze 0,005mm
:neutral:
pozdr.


bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#6

Post napisał: bartek_iw » 09 wrz 2007, 20:32

ambitne plany
bede trzymal kciuki by udalo Ci sie te plany zrealizowac
wlasciwie odnosze wrazenie ze jeszcze wielu rzeczy nie wiesz jak do tego tematu podejsc :roll:
ogolnie musisz sprecyzowac co dokladnie chcesz na tej maszynce robic
i jakia dokladnosci chcesz uzyskac
a nie odwrotnie ze zaczniesz budowac a dokladnosc bedzie taka jaka wyjdzie
zalozona dokladnosc pociaga za soba wybor odpowiednich elementow wykonanych z odpowiedniej klasie dokladnosci
a im wieksza dokladnosc tym wiecej kasy cie to bedzie kosztowac

jezeli mozna wiedziec jaki budzet wstepnie zalozyles by to cos wykonac :?:

i przydal by cie jakis szkic rysunek koncept bysmy mogli tu na forum zobaczyc i zaczac nowa dyskusje

pozdr
kosela & kosela - wyrób pomidorów :)
http://www.cnc.info.pl/topics60/cnc-vt1302,180.htm


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: ARGUS » 09 wrz 2007, 22:29

Kowal pisze:Myśle ze pole robocze bedzie w granicach 1000 na 600mm
Jak dla mnie to >>kosmos<<
Przy takim polu pracy i konstrukcji bramowej
hmm
waga będzie równie imponująca
ale trzymam kciuki i >niech moc będzie z Tobą <

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#8

Post napisał: arizon » 10 wrz 2007, 10:08

No to będziemy mieli do czynienia z pierwszą konstrukcją oprócz giganta kolegi MEX ważącą kilka ton oczywiście jeśli Kolega chce zrealizować założenia 0,005mm dokładność konstrukcja bramowa i pole pracy 1000x600x400
Podziwiam i z zainteresowaniem będę śledził ten wątek
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


Mex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 07 mar 2006, 14:44
Lokalizacja: Mysłowice

#9

Post napisał: Mex » 10 wrz 2007, 11:31

Witam

Czy kolega może uzasadnić zastosowanie konstrukcji Bramowej w tejże maszynie ? a z tego co kolega pisze maszyna ma pracować w metalu i wykonywać formy ja na kolegi miejscu zastanowił bym się czy na pewno chce zastosować tą konstrukcje
bo z mojego doświadczenia a o formach , wykrojnikach mogę coś powiedzieć że na bramówce będzie ciężko. Oczywiście zawsze można skrobać po kilka dziesiątek ,no ale tak czy siak powierzchnia wyjdzie nijaka no i czas czas .
Dalej czy kolega zrobił sobie jakieś szacunki co ma zamiar obrabiać jakimi narzędziami obliczył sobie opory skrawania , wytrzymałość konstrukcji i jej sztywność .
Proponuje koledze zacząć od tego .
Co do 0.005mm rozdzielczości to tak , ale taka dokładności na bramówce nie .
No i oczywiście tylko serwa nawet niema się kolega nad czym zastanawiaćprzy takich detalach .
Pytał kolega ile kosztują serwa i gdzie można kupić ja kupiłem
z Profi 10 Nm AC całość 13 000 zł oczywiście chińskie mi wysterczają
z innymi producentami ceny zaczynają sie dwoić i troić.
A pole robocze rzeczywiście imponujące .
Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle
http://www.cnc.info.pl/topics85/pila-tasmowa-vt3491.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Kowal » 10 wrz 2007, 20:27

Witam
Dostaje powoli burzy muzgu ale po kolei:
bartek_iw pisze:
jezeli mozna wiedziec jaki budzet wstepnie zalozyles by to cos wykonac :?:

i przydal by cie jakis szkic rysunek koncept bysmy mogli tu na forum zobaczyc i zaczac nowa dyskusje

pozdr
Jeżeli chodzi o budrzet to planowałem ok 15000 zl ale juz wiem ze to za malo i jestem co tu duzo mowiac rozczarowany. :sad: :sad: :cry: :cry:
Mam zakupione dosyc duze silniki krokowe .plytke ze sterowaniem zasilacz kilka srob pare mniejszych silników i okazyje sie ze to wszystko sie moze nie przydc.( zdjecia krokowcow zamieszcze na stronie www o ktorej zaraz napisze.

co do szkiców i rysunkow oraz wiekszych dywagacji i dyskusji to postanowiłem utworzyc stronę na której oprócz forum bedę sukcesywnie zamieszczał informacje zwiazane z budowa maszyn CNC zarówno mojej jak i inne informacje zwiazane z ta tematyką. Wiec zapraszam do współpracy. niestety nie jestem dobrym programistą stron www wiec wszystko bedzie wygladac bardzo surowo. adres strony to :
www.motoakcesoria.riders.pl/cnc/indexcnc
moze pójdzie :oops:

zamiescilem tam na razie kilka klawiszy ktore beda dzielic tematy. moze jakies sugestie co do pierwszej rozbudowy. :?:

[ Dodano: 2007-09-10, 20:42 ]
ARGUS pisze:
Kowal pisze:Myśle ze pole robocze bedzie w granicach 1000 na 600mm
Jak dla mnie to >>kosmos<<
Przy takim polu pracy i konstrukcji bramowej
hmm
waga będzie równie imponująca
ale trzymam kciuki i >niech moc będzie z Tobą <
Nie wybrałem jeszcze konstrukcji jaką użyję, wydaje mi sie moze mylnie ze podparcie osi Y i Z na "bramie" daje dosyc dobra sztywnosc w porównaniu z konstrukcją przypominajaca tradycyjna frezarke. taki uklad zastosowal kolega Mex.
Ponieważ konstrukcja i tak bedzie ciezka i nie bedzie wazyc tyle zeby ja wziac pod pache i przeniesc, jednym z moich zalozen jest to ze waga calej maszyny nie ma dla mnie znaczenia . Mam juz tokarke ktora wazy 2,5 tony to i tak zeby sie gdziekolwiek przeniesc musze zamówic dzwig. Zatem czy bedzie to tona czy dwie albo i cztery nie robi różnicy- wazne żeby dzialalo jak najlepiej!!
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”