Cięcie na tokarce

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
SandMan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 09 wrz 2006, 20:35
Lokalizacja: Poznan

Cięcie na tokarce

#1

Post napisał: SandMan » 07 wrz 2007, 00:53

Witam!
Proszę doświadczonych o wypowiedzi na ten temat :) nigdy wcześniej tego nie robiłem. probuje przeciąć rurę stalową fi 40 , i narazie kiepsko mi idzie tzn. rura ma bicie ~ 1,5mm, jak dociskam nuż, zaczyna piszczeć, walić itp. z tego powodu boję sie mocniej docisnąć.
Noż przecinak 3mm (niebieski) chyba lutowany. Może jakieś porady, jaka prędkość wrzeciona?



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 07 wrz 2007, 03:42

naostrzyc noz, opuscic go troche ponizej osi, ciac tak blisko uchwytu jak sie da, podprzec swobodny koniec rury klem lub podtzrymka, zaostrzyc pzrecinak tak, by glowna krawedz skrawajaca byla pod lekkim katem wzxgeldem osi rury
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 07 wrz 2007, 08:56

DZIKUS pisze:podprzec swobodny koniec rury klem
nie klem bo na pewno połamie nóż
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: clipper7 » 07 wrz 2007, 12:17

Jaka jest długość rury od uchwytu do noża i od noża do końca ( w stronę konika ) ?
Z tym ustawianiem noża poniżej osi trzeba uważać, lepiej dobrze naostrzyć nóż. Jeżeli jest kłopot z wycentrowaniem rury w uchwycie to może uchwyt czteroszczękowy niesamocentrujący ?
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5344
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 07 wrz 2007, 12:23

Pierwsze - dobrze naostrzony nóż i sztywno zamocowany (brak luzów na prowadnicach). Akurat cięcie z nożem poniżej osi (zanalizujcie przebieg sił skrawania) może skończyć się wyłamaniem płytki. Efektami akustycznymi się nie martw - rura rezonuje i wydaje ci się, że ma tendencje do wyrwania noża. No chyba, że drży nóż, bo go za bardzo wysunąłeś z imaka - wtedy pomoże nóż z SW (bez płytki) no i dużo chłodzenia!. Chłodzenie to też smarowanie, a więc może dlatego ci drży, bo niewystarczająco chłodzisz.

Czasem wystarczy zmienić zakres obrotów i wszystko się poprawia.

Centrowanie rury, przy ucinaniu jest trochę niepoważne. Szkoda na to czasu.


Autor tematu
SandMan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 09 wrz 2006, 20:35
Lokalizacja: Poznan

#6

Post napisał: SandMan » 07 wrz 2007, 13:14

Przeciąłem :D Dziękuje za fachowe porady, obniżyłem nieco nóż oraz obniżyłem obroty i faktycznie zaczął ciąć- "piszczenie" ustało niestety nóż sie na końcu wykruszył, ale co tam człowiek sie uczy na błędach :) Co do ostrzenia noża to użyłem noża lutowanego z czymś bardzo twardym na końcu także kamień szlifierki nie podołał. Rura miała 130cm a konika jeszcze nie mam, tokarka to mój częściowo własny wyrób nielicząc uchwytu 250, suportu, imaka.
Jakich noży najlepiej używać do ciecia?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 07 wrz 2007, 13:30

witam !! z mojego doświadczenia wynika że jeżeli maszyna nie jest odpowiednio sztywna to gdzie się da ( twardość ciętego materiału ) lepiej stosować noże bez płytek ( ze stali szybkotnącej ) . noże z węglikami są dość wrażliwe na drgania , " chrupnięcia " , itp . ostrzy się je ( co chyba już wiesz ) :lol: dość ciężko . nóż ustawiaj jednak w osi - trochę się ugnie na luzach - i będzie ok ! pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 08 wrz 2007, 00:24

SandMan pisze:Co do ostrzenia noża to użyłem noża lutowanego z czymś bardzo twardym na końcu także kamień szlifierki nie podołał.
Najzwyklejszy pilnik typu iglak ewentualnie pilniczek do paznokci z diamentowym obsypem (srebrzysta powłoka) i zaostrzysz nawet w rękach. Tak ostrzę swoje wiertła całowidiowe. Oczywiście mam też małe tarczki z obsypem ale iglakiem idzie wolniej i więcej wiertła zostaje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”