odlew - dobór naddatków

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

odlew - dobór naddatków

#1

Post napisał: Robercik280214 » 14 mar 2016, 22:50

Witam ,
zastanawiam się nad dobrem naddatków obróbkowych do wykonania odlewu , muszę odlać pokrywę o wymiarach 500mm i szerokość 50mm z otworem w środku o średnicy 40mm. Wyczytałem w internecie ,że wymiary modelu odlewu trzeba powiększyć o wartość skurczu odlewniczego czy jeżeli np. dla żeliwa skurcz ten wynosi 1% muszę powiększyć wymiar zewnętrzny o 5mm wymiary szerokość o 0,5mm , dobrze rozumiem??? Kolejne pytanie to czy jeżeli w środek wsadzę rdzeń to czy też muszę powiększać wymiary otworu , wydaje mi się ,że jeżeli rdzeń bd w środku wtedy wymiar nie ulegnie zmianie ale to tylko moje gdybania. Dlatego proszę o odpowiedź osobę bardziej doświadczoną w tym temacie niż ja. Na koniec dodam jeszcze ,że tolerancja odlewu może wahać się w tolerancji +/- 0,5mm



Tagi:

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#2

Post napisał: ONATOS » 14 mar 2016, 23:27

Taką tolerancję to Kolega będzie mógł uzyskać na ciśnieniowym odlewie ( w takich wymiarach ) . Jeżeli rdzeń będzie piaskowy, to skurcz go zgniecie, jeżeli bedzie rdzeń stalowy to go zaciśnie i wymiar będzie w nominale. Jeżeli ma to być odlew żeliwny to o takich tolerancjach można pomarzyć. Żeby uzyskać w miarę dokładne odlewy to niestety nie obędzie się bez prób. A później aby utrzymać powtarzalność będzie potrzeba utrzymania bardzo reżimowych warunków technologicznych.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Robercik280214 » 15 mar 2016, 05:58

Dziękuję za tak pomocne informacje. Mam jeszcze parę pytań , muszę na studiach zaprojektować odlew dowolnej części budowy maszyn w formie piaskowej lecz bardziej skomplikowany niż wyżej opisany. Zastanawiam się nad wałkiem wielostopniowym lub pokrywa z wybraniem. Jeżeli pokrywa wymyśliłem sobie ,że rdzeń włożę w wybranie tak jak wyżej było to przez ONATOS napisane , zastosuję rdzeń metalowy a ,że wymiar nie będzie tolerowany to wybranie to nie będzie po odlewaniu już dalej obrabiane. Teraz zastanawiam się jak to jest w przypadku naddatku na skurcz?? Gdzieś wyczytałem w internecie ,że jeżeli element nie ba być dalej obrabiany bo na to pozwala jego klasa dokładności wykonania (warsztatowa) , wtedy wymiary modelu powiększamy o wartość skurczu. Np. wymiar na rysunku technicznym 600 , skurcz dla żeliwa wynosi 1% , czyli wymiar powiększamy do wartości 606 mm ale czy tak jest na pewno???? Wiem ,że dział odlewnictwa jest bardzo trudny i najlepiej metodą prób i błędów określić wymiary. Tylko jak to zrobić w tym wypadku ?? Wiem ,że na forum są osoby doświadczone w tym dziale także proszę Was o pomoc

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#4

Post napisał: ONATOS » 15 mar 2016, 17:49

Około 1% - w zależności od składu chemicznego i od rodzaju żeliwa.
Z rdzeniem stałym jest jeszcze problem że odlew może pęknąć.
Poza tym - po to są naddatki odlewnicze i pod obróbkę aby zniwelować w przybliżeniu skurcz a przy pomocy obróbki mechanicznej uzyskać wymiary w nominałach.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: Robercik280214 » 15 mar 2016, 18:36

Czyli radzisz mi zastosować naddatki odlewnicze + naddatki pod obróbkę w takim razie tak , też zrobię. Mam jeszcze pytanie muszę dodatkowo wykonać rysunek surowego odlewu oraz modelu . Jeżeli dobiorę naddatek na obróbkę mechaniczną + naddatek odlewniczy to na rysunku surowego odlewu do wymiarów z rysunku wykonawczego dodaję wymiary na obróbkę skrawaniem , natomiast na rysunku modelu do wymiarów z rysunku wykonawczego dodaję naddatek odlewniczy + naddatek na obróbkę mechaniczną. Dobrze to rozumuję???

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#6

Post napisał: ONATOS » 15 mar 2016, 20:44

Dokładnie, ale rys gotowego detalu ( według mnie ) nie powinien być nałożony na rys surowego odlewu, bo po prostu go zniekształci, takie jest moje zdanie. Przecież chodzi o czytelność. Mnie jako wykonawcę obróbki mechanicznej nie interesuje rysunek odlewu.
Powracając do skurczy, w praktyce przyjmuje się większe naddatki na skurcze, bo wiadomym jest że mogą wystąpić inne wady np. jamy, zaprószenia czy inne, które spowodują wadliwy odlew.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Robercik280214 » 16 mar 2016, 16:26

Właśnie nie chcę nakładać rysunku gotowego detalu na rys surowego odlewu. Chcę zrobić 3 rysunku osobno : rys gotowego detalu , surowego odlewu i modelu. Jeżeli chodzi praktyczne przyjmowanie naddatków to będę o tym pamiętał do projektu jednak przyjmę te 1% , ponieważ prowadzący czasami są upierdliwi i wydaje im się ,że teoria = praktyka. Dziękuję bardzo za pomoc i odpowiednio to wynagradzam.

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#8

Post napisał: ONATOS » 18 mar 2016, 20:50

Jeżeli Ci ktoś pomógł to kliknij " pomógł ", bo na drugi raz nikt Ci nie pomoże .


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: Robercik280214 » 26 mar 2016, 14:15

Kliknąłem tylko nie wiem dlaczego się wcześniej nie dodało ;/ ale już to nadrobiłem :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”