Moment w belce

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
yeti121
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 lis 2014, 18:58
Lokalizacja: Szczecińskie

Moment w belce

#1

Post napisał: yeti121 » 08 lis 2014, 19:05

Witam,

Jestem uczniem technikum. Nauczyciel zadał nam belkę do rozwiązania i zrobiłem i sprawdziłem ale dwie rzeczy mnie nurtują.

Pierwsza to jak mamy belkę podpartą z jednej strony przegubową a z drugiej przegubowo-przesuwną to jak dajemy moment na środku to długość ramienia odnosi się do górnej powierzchni profilu czy do osi? No dajmy na to mamy dwuteownik 80 i na środku przyspawam profil o długości 400 mm to gdy przyłożę siłę to ramię mam 440 czy 400 mm ?

Drugie to jescze głupsze. Jak mamy belkę to na schematach podparcia przechodzą przez tak jakby oś obojętną belki, a tak naprawdę weźmy przykład mostu gdzie belka leży na podporach a nie w ich osi... pogubiłem się...



Tagi:


rradek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 05 lis 2011, 20:45
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: rradek » 09 lis 2014, 19:07

Żeby uniknąc takich wątpliwości każdy układ najlepiej jest sprowadzić do najprostszej postaci tzn. linii płaskich(bez grubości).
Nauczyciel powinien wytłumaczyć wam podstawy mechaniki na schematach a nie komplikować sprawę.
Dlaczego? Z inżynierskiego punktu widzenia twój prosty układ można skomplikować tak bardzo, że nie ważny będzie sposób podparcia a materiał spoiny, siła wiatru i liczba kóz... Płaski schemat jest uniwersalny i zrozumiały dla kazdego.
Dodatkowo taki układ nie jest belką tylko ramą.


kamalberski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 04 sty 2014, 13:25
Lokalizacja: Kozodrza

#3

Post napisał: kamalberski » 15 lis 2014, 01:11

Obrazek

Siły czy to w belce, ramie czy bardziej skomplikowanej konstrukcji zawsze redukuje się(sprowadza się) do osi obojętnej.
Wyżej przedstawiłem rzeczywistą konstrukcję oraz jej model obliczeniowy.
Mimośród (ramię) działania siły P wynosi h.
W wyniku analizy tej konstrukcji dostaniemy siły przekrojowe w prętach.
W pionowym moment zginający oraz siłę ścinającą natomiast w pręcie poziomym siłę osiową rozciągającą i moment zginający.


stefan902
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2016, 20:24
Lokalizacja: Polkowice

#4

Post napisał: stefan902 » 10 mar 2016, 20:33

hmm nie tylko widze ja mam problem z takim rozumowaniem... Belka jak belka... jak mam schemat to go rozwiaze, przynajmniej te proste . NIe rozumiem zasady uzycia w praktyce... podam przykład taki jak w załączniku.

ad1.
Czym rozni się np podparcie dwuteownika na dwóch podporach. Dajmy na to dwuteownika na dwóch stołkach a np dwuteownika który ma na przykład podpory w środkowej częśći swojej osi symetri??
Czym różnią się te dwa przykłady np w odniesieniu do przykładu z góry?

Macie jakaś literaturę która porusza takie tematy? Zwykła zadania nie pokazują jak to rozumieć...


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 11 mar 2016, 19:12

Yeti:

Temat ktory poruszyles jest szalenie ciekawy !

Przedewszystkim - polaczenie w poziomie dwuteownika - przegubowe badz przegubowo przesuwne ... hmmm - ja na Twoim miejscu zapytalbym nauczyciela w jaki sposob w jego opini takie polaczenie mogloby byc zrealizowane ?

Tutaj jest kilka odnosnikow do typowych, powszechnie stosowanych polaczen w dwuteownikach:

https://www.google.ie/imgres?imgurl=htt ... t=c&ictx=1

https://www.google.ie/imgres?imgurl=htt ... t=c&ictx=1

https://www.google.ie/imgres?imgurl=htt ... t=c&ictx=1

https://www.google.ie/imgres?imgurl=htt ... t=c&ictx=1


kamalberski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 04 sty 2014, 13:25
Lokalizacja: Kozodrza

#6

Post napisał: kamalberski » 12 mar 2016, 20:58

stefan902 pisze: Czym rozni się np podparcie dwuteownika na dwóch podporach. Dajmy na to dwuteownika na dwóch stołkach a np dwuteownika który ma na przykład podpory w środkowej częśći swojej osi symetri??
Czym różnią się te dwa przykłady np w odniesieniu do przykładu z góry?

Macie jakaś literaturę która porusza takie tematy? Zwykła zadania nie pokazują jak to rozumieć...
Jeśli chodzi o rozwiązanie samej belki to te 2 rodzaje podparcia niczym się nie różnią ( przy założeniu znacznej długość belki w stosunku do jej wysokości L/h . Przy małych proporcjach L/h nie wolno liczyć konstrukcji jako belki.)
Rodzaj podparcia będzie miał wpływ na zaburzenia brzegowe. Zasada którą przyjmujemy do tego uproszczenia obliczeń to ZASADA DE SAINT-VENANTA ( str 3) http://www.ikb.poznan.pl/almamater/bibl ... low/08.pdf Przykłady będą się różniły jeśli będziemy chcieli policzyć połączenie belki z podporą, liczona jest wytrzymałość na docisk miejscowy itp.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#7

Post napisał: InzSpawalnik » 13 mar 2016, 13:29

Kamamberski:
A jak masz zamiar w praktyce zrealizowac takie podpory jakie sa w tym zadaniu ? Bo od tego trzeba zaczac zamiast wyjezdzac z teoriami.


kamalberski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 04 sty 2014, 13:25
Lokalizacja: Kozodrza

#8

Post napisał: kamalberski » 13 mar 2016, 22:09

InzSpawalnik pisze:Kamamberski:
A jak masz zamiar w praktyce zrealizowac takie podpory jakie sa w tym zadaniu ? Bo od tego trzeba zaczac zamiast wyjezdzac z teoriami.
To nie są zbędne teorie. Jest to jedno z podstawowych założeń dzięki którym można uprościć zadanie i w prosty inżynierski sposób liczyć konstrukcje. W przeciwnym wypadku nie obeszło by się bez skomplikowanych programów komputerowych.
Co do przykładów praktycznych to sam nawet takie przykłady podałeś
Ale dla uściślenia:
- belka swobodzie podparta, podparcie w osi


- belka swobodzie podparta, podparcie na dolnej krawędzi belki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”