Jaka wycinarka do plexi / sklejki

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
husky83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 09 sie 2011, 20:18
Lokalizacja: gliwice

Jaka wycinarka do plexi / sklejki

#1

Post napisał: husky83 » 23 lut 2016, 12:14

Cześć,

Nie znalazłem działu 'co kupić', więc pozwalam sobie napisać tutaj. Całkowicie nie znam się na sprzęcie cnc, więc proszę o wyrozumiałość i jeśli powiem jakąś głupotę to mnie poprawcie :)

Szukam wycinarki do papieru, plexi i sklejki. A właściwie urządzenia, które umożliwi również grawerowanie w tych materiałach. Mile widziane również grawerowanie w metalu, ale obawiam się, że nie ten budżet, więc skupmy się na plexi i sklejce, przy czym sklejka będzie stanowić raczej olbrzymią większość (kto wie, może nawet 100%, ale na chwilę obecną przyjmijmy 75%).

Co mnie interesuje - cięcie materiału o grubości ok. 5mm (max 10mm, ale nie wiem czy da radę). Do wycinanie w papierze (stąd pomysł na laser).
W miarę przyzwoita prędkość cięcia (przy czym nie znam 'średnich', więc nie wiem co to znaczy 'przyzwoita')...
Stół roboczy - powiedzmy 30x30cm to takie minimum, chociaż fajnie, gdyby jeden z wymiarów był troszkę większy.


Budżet - okolice 15.000zł z lekkim zapasem.
Mówimy wyłącznie o sprzęcie nowym, do kupienia w PL, ponieważ ma iść na to kasa z dofinansowania.

Wstępnie przeglądałem co i jak - laser 60W w tej cenie powinno dać radę kupić, ale to pewnie chińczyki. Czy takie coś będzie wystarczające?
Jakieś polecane firmy czy nawet modele?



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 23 lut 2016, 12:25

Do 60W cięcie i grawerowanie powyżej 80W cięcie.
Problem taki że 60W dość wolno będzie ciąć grubszy materiał.
Szybkość cięcia będzie zależeć od mocy lasera nie od mechaniki w zasadzie bo tu są dość małe prędkości max do 100, prze grawerowaniu 600-800 zależy też w sumie czego.


Autor tematu
husky83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 09 sie 2011, 20:18
Lokalizacja: gliwice

#3

Post napisał: husky83 » 23 lut 2016, 12:38

Możesz jakoś zdefiniować 'wolno'? To jest bardzo względne pojęcie, a szczerze mówiąc - nie mam pojęcia jak szybko działają takie maszyny. Wiem tyle ile widziałem na youtube ;)


Dobroslaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2015, 17:37
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Dobroslaw » 23 lut 2016, 14:30

Witam,

mam chińczyka o mocy 60W i pleksę tnę na następujących parametrach:

- pleksa 3 mm - prędkość 4 mm/s moc 20%
- pleksa 3 mm - prędkość 10 mm/s moc 45%
- pleksa 5 mm - prędkość 4 mm/s moc 30%

Grubszej pleksy nie ciąłem.
Pleksy 5mm na wyższych prędkościach nie tnę, szkoda mi tuby.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#5

Post napisał: koala.g » 23 lut 2016, 14:50

husky83 pisze:Możesz jakoś zdefiniować 'wolno'? To jest bardzo względne pojęcie, a szczerze mówiąc - nie mam pojęcia jak szybko działają takie maszyny. Wiem tyle ile widziałem na youtube ;)
Tak jak pisałem moc tuby wyznacza prędkość cięcia. Maszynka fizycznie na pewno o wiele większe prędkości osiąga ale wtedy nie przetnie materiału bo za mała moc.
Twoje fundusze wyznaczają moc tuby.
Koniec kropka.

I tak powiem różnica między 60W a 130W nie jest jakaś duża żeby aż tyle za to zapłacić.
Pewnie przy 200W to już by było coś ale cena pewnie jak na zastosowania kosmos.

Przy cięciu przemysłowym myślę że bardziej opłacała by się maszynka z 2 lub 4 głowicami po 60W niż jedna 120-240W.


bodix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2007, 19:44
Lokalizacja: Słupsk

#6

Post napisał: bodix » 23 lut 2016, 16:31

Do cięcia to najlepszy SEI, ale na poważnie to kolego sam nie wiesz co chcesz, a to forum aż kipi od takich jak ty. Nie masz ochoty poszukać choć podstawowych informacji o laserach, a tu na forum jest ich tak wiele, że nawet zielony dowie się bardzo dużo bez zadawania pytań. Tobie się nie chce i nie potrzebny ci laser tylko dotacja. Łatwizna na którą idziesz w wyciąganiu kasy (nas wszystkich) zasługuje tylko i wyłącznie na wirtualny lincz.


Autor tematu
husky83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 09 sie 2011, 20:18
Lokalizacja: gliwice

#7

Post napisał: husky83 » 24 lut 2016, 06:46

@Dobroslaw - Dzięki za konkrety. A orientujesz się +- jak to wygląda w przypadku sklejki?

@DominikPierog - niestety, funduszy za bardzo nie przeskoczymy ;-) Coś mogę dołożyć, ale niewiele. Póki co musiała by wystarczyć taka podstawowa maszynka. Pytanie też co znaczy 'cięcie przemysłowe', bo na jakąś super hurtową skalę nie będę ciąć.
Inna kwestia - zacząłem się poważnie zastanawiać nad 'konkurencją' lasera - czyli ploterem frezującym... Wiem, że zupełnie inne możliwości, te maszyny raczej się uzupełniają a nie konkurują. Ale chyba jeszcze doczytam co i jak, zanim podejmę decyzję.

@bodix - post o tyle śmieszny, że również od nowego użytkownika na forum. Jakoś 'stary wyjadacz' potrafił odpowiedzieć normalnie, a Ty się rzucasz. Wiem co chcę osiągnąć, tylko nie wiem jakiego dokładnie sprzętu potrzebuję. Co z tego, że forum 'kipi', skoro nie odpowiedziało na moje pytanie. Co za różnica skąd kasa na sprzęt. Mam pewien pomysł, który zamierzam zrealizować, a czy kasa moja czy z dotacji - nikogo nie powinno obchodzić. Powiedziałem o tym tylko dlatego, żeby zaraz nie mieć dziesiątek ofert 'używek'.


bodix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2007, 19:44
Lokalizacja: Słupsk

#8

Post napisał: bodix » 24 lut 2016, 09:23

Ha Ha ale śmieszne. A teraz nie śmiesznie bo właśnie stary wyjadacz mówi ci jaki jesteś. Metal sklejka 5 -10mm, papier, plexi 100 czy 75% człowieku ogarnij się bo jak na razie to jest 0% tego co chcesz robć. Nie musisz nam cytować swego biznes planu. Jedyne co wiesz to wydatek i musi być nowe. Właśnie kluczowa jest sprawa kasy i skąd, a zwłaszcza skąd bo jak piszesz o dotacji to właśnie wydajesz moje i innych pracujących ludzi pieniądze. Wysil się i zapracuj na tą dotacje, były targi Rema trzeba było pojechać wydać trochę własnych PLN i zobaczyć co i gdzie.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#9

Post napisał: cinematic2 » 24 lut 2016, 14:06

bodix pisze:Ha Ha ale śmieszne. A teraz nie śmiesznie bo właśnie stary wyjadacz mówi ci jaki jesteś. Metal sklejka 5 -10mm, papier, plexi 100 czy 75% człowieku ogarnij się bo jak na razie to jest 0% tego co chcesz robć. Nie musisz nam cytować swego biznes planu. Jedyne co wiesz to wydatek i musi być nowe. Właśnie kluczowa jest sprawa kasy i skąd, a zwłaszcza skąd bo jak piszesz o dotacji to właśnie wydajesz moje i innych pracujących ludzi pieniądze. Wysil się i zapracuj na tą dotacje, były targi Rema trzeba było pojechać wydać trochę własnych PLN i zobaczyć co i gdzie.
Akurat jeśli chodzi o dotacje to nie wydaje twoich pieniędzy tylko niemieckie, w większości.
A na dotacjach Polska jeszcze dodatkowo zarabia bo nowe musi być tylko dlatego żeby było obłożone 23% VAT-em czyli daniną na urzędasów.
I faktycznie mógłbyś przestać warczeć. Dobry weterynarz pomoże.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


bodix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2007, 19:44
Lokalizacja: Słupsk

#10

Post napisał: bodix » 24 lut 2016, 14:47

Cinemtic- jeśli reprezentujesz ogólny stan wiedzy ekonomicznej społeczeństwa na temat dotacji to nie mam więcej uwag. Wygogluj sobie "Bians dotacji unijnych", a może trochę zminisz poglądy. Polecam wszystkim.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”