Izolacja na drutach transformatora

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

Izolacja na drutach transformatora

#1

Post napisał: kak » 15 lut 2016, 05:06

Czołem

Muszę się o coś zapytać bo dziwne rzeczy się u mnie w szafie dzieją :-)

Ze 4 lata temu kupiłem dwa takie same transformatory toroidalne, jeden zamontowałem w zasilaczu a ten drugi wsadziłem do pudełka kartonowego, w którym były inne plastikowe rzeczy i wsadziłem do szafy, gdzie leżało 4 lata.

Wczoraj go wyjmuję i cała ta biała izolacja uzwojenia pierwotnego jest tłusta i się klei jak gęsty olej.
Ona jest zrobiona z takich jakby włókien, które pewnie były wtopione w jakiś plastik. Izolacja na wtórnym uzwojeniu (czarna) jest plastikowa i nic się jej nie stało. Nawet tłuste plamy na dole pudełka się zrobiły og izolacjii.

Teraz nie wiem czy można to podłączyć do prądu czy nie.

Czy to się mogło zrobić od kontaktu z innymi plastikami? Na pudełko tak reaguje?

Już się wcześniej z tym spotkałem jak rakietki do tenisa stołowego kilka lat leżały w torebce foliowej. Guma na rakietce się trochę rozpuściła.
To samo w moim pudełku ze spławikami na ryby. Jak niektóre się stykały z innymi, też się zaczęły rozpuszać od tego.

Z kolei moje wydruki na reprapie po 1,5 roku zaczęły się kruszyć, też przechowywane w tej samej szafie w pudełku kartonowym.

Na zdjęciach starszy transformator z lewej strony na którym izolacja pierwotna, ta żółtawa, jest jak bardzo miękka guma i ten nowszy transformator z prawej, z " rozpuszczoną" białą izolacją. Oba leżały tyle samo czasu w pudełku.

I zdjęcie pudełka z tłustymi plamami na dole. Nic tłustego w tym pudełku nie ma, więc one są od izolacji.

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#2

Post napisał: pioterek » 15 lut 2016, 05:22

Z niektórymi koszulkami tak się dzieje, że robią się lepkie w dotyku, ale mimo tego one są sprawne. To takie koszulki olejowe.
http://www.selmex.pl/go.live.php/PL-H58 ... =SMQ%3D%3D


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 15 lut 2016, 18:57

Dzięki. Nie wiedziałełm że takie coś istnieje.

Lepkie to mało powiedziane. Z tej izolacji cieknie powoli na dno pudełka :-)


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 17 lut 2016, 16:34

Zareagowało z jakimiś oparami. Wytrzyj, wysusz i używaj. Wcześniej sprawdź omomierzem czy nie ma przebicia do wtórnego.
Niestety firmy ignorujące wszelkie certyfikaty i wiedzę, bo przecież "oni wiedzą lepiej", stosują różny szajs do produkcji, byle tańszy, a potem są takie efekty, że coś się rozpływa, kruszy, parcieje, odbarwia.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#5

Post napisał: pioterek » 18 lut 2016, 14:54

Mogło być tak, że kiedyś transformator był utopiony w oleju transformatorowym i tak sobie z niego wycieka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”