przecież te pliki są - zdaje się - na elektrodzie.
też miałem robić elmhana - zaprojektowałem płytkę - ale " jakoś zeszło "

programować można na płytce - są wejścia - potrzeba 6 pin i prosty programator za 15 pln.
pozdrawiam.
Zgadza się, wszystko jest w temacie zalinkowanym przez AOLEK.pukury pisze:witam.
przecież te pliki są - zdaje się - na elektrodzie.
też miałem robić elmhana - zaprojektowałem płytkę - ale " jakoś zeszło "![]()
programować można na płytce - są wejścia - potrzeba 6 pin i prosty programator za 15 pln.
pozdrawiam.
Programator można kupić, można zrobić. Jak trzeba mogę zaprogramować uP.clipper7 pisze:Czy masz możliwość zaprogramowania procka ?
Zgadza się to są informację dla osób które cokolwiek liznęły elektronikę. Jak ktoś do tej pory pcb nie wykonywał to albo trzeba zamawiać albo termo transfer przyswoić.pioterek pisze:Oj, to tak łatwo się pisze, gdy już się to zrobi. Dla mnie temat z elektrody nie wyczerpuje całej wiedzy potrzebnej do wykonania tego sterownika, pozostaje wiele niewiadomych(...).
Te sterowniki które Ci składam to są właśnie te z elektrody i do kilkudziesięciu wat mocy serwomotoru dają radę. Problem jest gdy trzeba sterować czymś mocniejszym i napięciem ponad 30V np. popularne servomotory e240.pioterek pisze: Myślę, że należy ustalić na początek temat enkodera i przełożenia przekładni z silnika na śrubę pociągową. Zestaw z elektrody jest nierealny do potrzeb, zastosowano w nim elementy z drukarki, a więc silniczki o mocy kilku watów co mało kogo jest w stanie zadowolić. Enkodery optyczne zawarte w tym zestawie muszą być obudowane, bo światło zewnętrzne zakłucało by ich poprawne działanie. W drukarce jest obudowa która wszystko zakrywa i z tego powodu zdaje to w niej egzamin. Co do przełożenia to zależy ono od tego jaką maksymalną prędkość obrotową ma mieć śruba pociągowa przesuwając, w zależności od osi i budowy maszyny, materiał albo narzędzie. Na elektrodzie nie wiadomo jakie ono jest, a więc jakie powinno być? Nie widzę też możliwości spinania silnika bezpośrednio na osi śruby pociągowej, tak jak to jest stosowane z silnikami krokowymi, gdy zastosujemy śrubę o skoku 5 albo 10 mm. Silniki prądu stałego mają większą prędkość obrotową, nawet 5000 obr/min. Wydaje mi się, że w obu parametrach - przełożenia przekładni i rozdzielczości enkodera musi być zachowany pewien zakres tolerancji, ale nie wiem jaki dokładnie.
No a czego oczekujecie? Że dostaniecie informacje o elektronice dla osób, które są mechanikami? Taka już jest rzeczywistość, że nie da się znać na wszystkim więc niech elektroniką zajmie się elektronik a mechanik od niego ją kupi. I wice wersalka.Zgadza się to są informację dla osób które cokolwiek liznęły elektronikę. Jak ktoś do tej pory pcb nie wykonywał to albo trzeba zamawiać albo termo transfer przyswoić.
Moim celem jest doprowadzenie do wykonania potrzebnej ilości płytek drukowanych sterownika serwa DC step/dir + zaprogramowany procek, skupiam się na części sterującej. Mostek H, zasilanie itp. na razie zostawiam, każdy będzie mógł dobrać odpowiednie dla siebie. Nie przewiduję tworzenia kitów z częściami. Nie mam pojęcia o programowaniu ATTINY.... ani o projektowaniu i wykonaniu płytek drukowanych, dlatego wszelkie uwagi w stylu, że to proste, że wystarczy to i to nie są mi przydatne. Szukam osoby, która, za zwrot kosztów, przyśle mi zaprogramowany procek ( na razie, powiedzmy 2 szt.) i ew. pliki potrzebne do zlecenia wykonania płytek. Myślę, że najlepiej wygląda wersja, jaką ma kol. steff.k, więc wsad do procka jest znany. Co do płytek, to w materiałach z wątku kol. steff.k widzę tylko pdf'y z rysunkami płytek, a to chyba za mało, żeby je wykonać. Zwróciłem się do kol. Gizmonia z Elektrody o ew. sprzedaż płytek, czekam na odpowiedź. Jeżeli będę miał zaprogramowanego procka a nie będzie płytek, to zrobię prototyp na uniwersalnej.steff.k pisze:Moim zdaniem to ma być projekt samego sterownika.
Dzięki za troskę, ale tak dla jasności:pukury pisze:sama część z prockiem to najmniejszy problem.
do tego interfejs rs i wejście na enkoder.
schody mogą się zacząć przy mostku - szpilki , zakłócenia , itp.