Frezarka ze skejki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Lukasz_S
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Frezarka ze skejki

#1

Post napisał: Lukasz_S » 02 lut 2016, 17:23

Witam!

To mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.
Postanowiłem zbudować frezarkę CNC i chciałby, abyście ocenili, czy takie coś ma rację bytu.
http://postimg.org/image/hwy2adds7/
http://postimg.org/image/8vzf4p3cx/
Cała konstrukcja bramy jest ze sklejki 30mm, natomiast stół oraz podstawa ze sklejki 18mm. Stół ma wymiary 1000mmx1000mm. Całość będzie służyć do obróbki drewna.
Postanowiłem wykorzystać wałki podparte 16mm oraz śruby trapezowe TR16x4. Za wrzeciono najprawdopodobniej, przynajmniej na początku, będzie robił Bosch GKF 600.
Co do elektroniki to tutaj jestem zielony.
Myślałem nad silnikami FL57STH76-2804A 1.89 Nm, 2,8A, sterownikami SSK-B02 oraz płycie SSK-MB1. Będzie to razem ze sobą współpracować?
Z góry dziękuje za pomoc.



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka ze skejki

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 02 lut 2016, 19:38

Startujesz w konkursie "kto zbuduje frezarke z jak najwiekszej ilosci kawalkow sklejki"?

Im prosciej tym lepiej...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
Lukasz_S
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:05
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Lukasz_S » 02 lut 2016, 21:15

W którym miejscu jest za dużo sklejki? Gdzie można jej ująć, aby nie stracić na sztywności?


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 02 lut 2016, 23:14

Lukasz_S pisze:W którym miejscu jest za dużo sklejki? Gdzie można jej ująć, aby nie stracić na sztywności?
W stosunku do zetki, krzyżaka i belki bramy to wszędzie. Na nic nie zda się solidna kratownica w korpusie, stole i bokach, przy takiej lichej zetce. Belka bramy też jest nieproporcjonalnie podatna na skręcanie w stosunku do reszty. Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Z doświadczenia swojej konstrukcji "wypasionego drewniaka", wiem że ciężko jest ze sklejki zrobić równie solidny (jak korpus) krzyżak i zetkę, bo po prostu brakuje "mięsa". Trzeba spuścić z tonu i za radą oprawcafotografii uprościć całość (bo tylko wpakujesz kupe materiału bez sensu) lub mieć w zanadrzu aluminiowy krzyżak i zetkę (ale i przy tym bym to również uprościł). Mi się wydawało, że zrobiłem solidną konstrukcję, ale po roku nie mam większych zastrzeżeń tylko do stołu i korpusu. Krzyżak i okolice skręcałem 3 razy na nowo, aż w końcu zrobiłem z aluminium. Teraz to inna maszyna z zetką i krzyżakiem adekwatnym pod względem sztywności do reszty konstrukcji (mimo że sklejkowej).


Autor tematu
Lukasz_S
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:05
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: Lukasz_S » 03 lut 2016, 12:08

Trochę pozmieniałem i całość prezentuje się teraz tak:
http://postimg.org/image/50gljc2id/
Brama oraz zetka, zostały wzmocnione dodatkową warstwą 30-tki, obniżyłem stół, a przez to bramę o około 50mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”