Sterownik temperatury - czego szukać?

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

Sterownik temperatury - czego szukać?

#1

Post napisał: gregor1975 » 17 sty 2016, 16:56

Witam,

Jako że na elektronice się nie znam a chciałbym wykonać pewien projekt, proszę o naprowadzenie na właściwe tory poszukiwań.

Poszukuję urządzenia pomiarowo – wykonawczego. Mierzoną wielkością ma być temperatura. Mierzonym medium będzie ciecz. Zakres temperaturowy 15-300st Celsjusza. Całość zgrubnie będzie wyglądać następująco:


pomiar dwupunktowy:

T1 – temperatura medium grzewczego
T2 – temperatura medium ogrzewanego

TZ – temperatura zadana
TA – temperatura aktualna


założenia wykonawcze:

T1A > T1Z+1 wyłączenie grzałek medium grzewczego
T1A < T1Z-1 włączenie grzałek medium grzewczego

T2A >T2Z+1 odcięcie dopływu medium grzewczego (wyłączenie pompy obiegowej lub zamknięcie zaworu oraz wyłączenie pompy obiegowej )

T2A >T2Z+5 włączenie dopływu medium chłodzącego (otwarcie zaworu), włączenie alarmu akustycznego

T2A < T2Z+5 wyłączenie dopływu medium chłodzącego (zamknięcie zaworu)

T2A < T2Z-1 włączenie dopływu medium grzewczego (włączenie pompy obiegowej lub otwarcie zaworu oraz włączenie pompy obiegowej)

Krótko mówiąc temperatura medium ogrzewanego (tutaj mieszaniny reakcyjnej) ma się mieścić w przedziale +/- 1 st. Celsjusza od temperatury zadanej. Górną wartością krytyczną jest odchyłka o 5 st. C &#8211; wtedy wymagane jest włączenie chłodzenia.

Medium grzewcze, to olej silikonowy (obieg zamknięty). Całkowita masa to max. 10kg
Medium chłodzące to woda wodociągowa (obieg otwarty &#8211; pomiar nie wymagany)
Medium ogrzewane to różnorakie reagenty. Całkowita masa to max. 3kg

O sterownikach temperatury słyszałem &#8211; o takich prymitywnych &#8222;jednopunktowych&#8221;. Moje pytania są następujące:

1. Czy w powszechnej sprzedaży są urządzenia, które wykonałyby działania o jakich piszę?
2. Czy te działania wykona jedno urządzenie, czy potrzebny jest zestaw urządzeń (nie mówimy oczywiście o czujnikach).
3. Czy działania te można zrealizować przy użyciu komputera, dedykowanej aplikacji oraz interfejsu komunikacyjnego z czujnikami temperatury?
4. Czy dokładność na poziomie +/- 1st.C jest realna do osiągnięcia a jeżeli tak, to czy znacząco wpłynie na cenę?
5. Rejestracja temperatury w czasie byłaby pożądana.

Będę wdzięczny za pomoc.



Tagi:


marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: marand68 » 17 sty 2016, 18:03

Zobacz np. tutaj


Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#3

Post napisał: gregor1975 » 18 sty 2016, 17:40

Bardzo dziękuję za tego linka &#8211; niestety nie do końca jasne dla mnie jest co z tego wybrać.

Jestem chemikiem, a nie elektronikiem. W ostatnim czasie, oprócz głównych zajęć etatowych (technolog) wykonuję również prace badawczo &#8211; wdrożeniowe. Uznałem, że prace te należy wykonywać nie na typowej aparaturze laboratoryjnej, tylko na aparaturze jak najbardziej symulującej warunki przemysłowe w skali mini. W związku z tym ekipa speców od obróbki skrawaniem i spawania wykonała według moich zaleceń reaktor laboratoryjny. Osprzęt do tego dobrałem i zmontowałem sam.

Syntezy laboratoryjne mają to do siebie, że przeważnie są długotrwałe i najzwyczajniej w świecie należy koło tego stać i odpowiednio reagować na różne warianty ich przebiegów. W organizacjach (uczelnie, instytuty, zakłady) działających według minionego systemu do takich zadań jest sztab ludzi &#8211; kierownik projektu, kierownik zadania, analitycy, laboranci a nawet... ludzie od mycia sprzętu. :mrgreen:
Ja jestem w tych zadaniach człowiekiem &#8211; orkiestrą, czyli wszystko robię sam. Postanowiłem zatem zoptymalizować sobie pracę i &#8222;osterować&#8221; moją aparaturę.

Mimo, że pracuję w korporacji, z groszem tam się liczą. Gdybym przedstawił konkrety, czyli wytypowane gotowe urządzenie do zakupu, pozyskanie środków byłoby kwestią dni.
Bez konkretów będzie to wyglądało tak, że sprawę przekażą do komórki elektryków-automatyków, ci przedstawią ofertę x10 (tak, tak &#8211; istnieje coś takiego jak międzykomórkowe rozliczenia), ta sprawa przejdzie przez szereg biurek, każdy będzie nad tym albo dumał albo chciał się tego kłopotu pozbyć i w efekcie pierdółkę za kilkaset złotych kupią mi za pół roku albo wcale. :cry:

Pomożecie?

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#4

Post napisał: ONATOS » 18 sty 2016, 21:40

Witam,
To co zaproponował Kolega "marand68", to najlepsze rozwiązanie. Ta firma ma różne sterowniki temperatury i wystarczy dobrać ( skontaktować się z działem handlowym, zastrzec rozmowę ze specjalistą i na pewno dobierze odpowiedni do potrzeb ) . Później zaprosić, w miarę kumatego elektryka ( do takich połączeń nie potrzeba specjalisty elektronika ) i wszystko połączy zgodnie ze schematami połączeniowymi sterowników ( każdy taki sterownik posiada schemat połączeń - aplikacje ) następnie z instrukcji serwisowej Kolega zapozna się z prostym zaprogramowaniem sterownika . I tyle w tym temacie, to są najprostsze połączenia w sterowaniu temperatur.


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#5

Post napisał: GumiRobot » 19 sty 2016, 10:56

Jestem też chemikiem ale o specjalności inżynieria chemiczna i procesowa, jeżeli chce kolega być nadal "Zosią samosią" to polecam książkę "Sterowanie procesów przemysłowych"
(czy coś w tym sensie) z serii Inżynieria Chemiczna PWN z lat 70/80-tych.
Następnie wziąć sondy Pt100 + przetworniki V/f, komputer z LinuxCNC lub MaschineKit, napisać kilka komponentów HAL i tak uzyskać elastyczny dowolnie konfigurowalny (włącznie ze sterowaniem po sieci ze smartfona) sterownik prawie za darmo.
Każde inne rozwiązanie będzie albo bardzo sztywne albo bardzo drogie i zawsze nie będzie w pełni spełniać oczekiwań szczególnie w pracach B/R.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 19 sty 2016, 22:23

GumiRobot pisze:Następnie wziąć sondy Pt100 + przetworniki V/f.
Możesz to rozwinąć na jakimś konkretnym przykładzie?

Do elastycznej samoróbki z dokładnym pomiarem temperatury (z rozdzielczością 0,25°C) i z użyciem termopar znalazłem tylko MAX31855 z gotową biblioteką do wykorzystania i do użycia z arduino lub raspberry. I jeszcze jeden przykład: https://hallard.me/max31865/
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#7

Post napisał: GumiRobot » 20 sty 2016, 12:18

LM331, 231 lub 131 - i liczymy impulsy tak jak z enkodera
lub np ICL7135 i wczytujemy gotowe 4.5 cyfry w kodzie bcd i dalej skalujemy w HAL-u na wartość mierzoną.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 21 sty 2016, 02:51

Każdy regulator temperatury dwuwyjściowy (z chłodzeniem). Przy czym chodzenie do szybkiego zejścia temperaturą w dół bo przesterowanie nie nastąpi.
Temperatura w zakresie 1C spokojnie pod warunkiem ciągłego mieszania oczywiście.
Tanio i niezawodnie, nic się nie zawiesi. Nie należy wyważać otwartych drzwi, szczególnie jeśli się na tym nie zna. Do tego potrzebny jest algorytm regulacyjny znacznie bardziej skomplikowany niż kolega sobie wyobraził.


Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#9

Post napisał: gregor1975 » 21 sty 2016, 18:04

mc2kwacz pisze: Nie należy wyważać otwartych drzwi, szczególnie jeśli się na tym nie zna
O to właśnie idzie, i to podwójnie - nie wyważać otwartych drzwi i nie każdy musi się znać na wszystkim.
mc2kwacz pisze: Każdy regulator temperatury dwuwyjściowy (z chłodzeniem).
Znaczy "dwukanałowy" :?:
mc2kwacz pisze: Temperatura w zakresie 1C spokojnie pod warunkiem ciągłego mieszania oczywiście.
Nie zdarzyło mi się prowadzić jakiegokolwiek procesu bez mieszania - mieszadło mechaniczne, mieszadło magnetyczne, mieszanie barbotażem, mieszanie rotacyjne dla ciał sypkich. Ten warunek zatem będzie spełniony a priori. Może są takie, gdzie mieszać nie trzeba, ale nie było mi dane uczestniczyć w takich pracach.
GumiRobot pisze: Jestem też chemikiem ale o specjalności inżynieria chemiczna i procesowa, jeżeli chce kolega być nadal "Zosią samosią"(...)Następnie wziąć sondy Pt100 + przetworniki V/f, komputer z LinuxCNC lub MaschineKit, napisać kilka komponentów HAL(...)
Wybacz Kolego, ale w moim życiu już za długo byłem Zosią, wykonywałem robotę od pracy na budowie, poprzez rozbujanie cudzej firmy, na jakichś pracach badawczych kończąc - niekoniecznie w tej kolejności. Teraz starczy mi jedynie kiedy ktoś nakieruje mnie na właściwe tory poszukiwań po przedstawieniu oczywiście konkretów z mojej strony na miarę moich umiejętności.

Wszystkim kolegom dziękuję, dalej już sobie poradzę. Wyrażam swoją wdzięczność poprzez punkty.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 23 sty 2016, 00:06

Przykładowy producent:
http://www.apar.pl/regulator-uniwersalny-ar600.html
http://www.apar.pl/regulator-uniwersalny-ar602.html

Jeśli chcesz bardzo szybkiej reakcji czujnika na temperaturę, wybierz termoparę. Na ten zakres J ew. K oczywiście
Jeśli chcesz większej dokładności BEZWZGLĘDNEJ, wybierz termorezystor (platynowy) ale taki o szybkiej reakcji.
Czujniki temperatury mają też swoje klasy, czyli stopień odchyłki od charakterystyki teoretycznej. Jeśli Ci bardzo zależy na bezwzględnej dokładności pomiaru (żeby stabilne 200C na wyświetlaczu nie okazało się 201,5 w rzeczywistości, co bywa istotne należy dokonać wzorcowania kompletu co niestety trochę kosztuje. Pewnie można to od razu kupić wywzorcowane u producenta.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”