Zakup poziomego centrum tokarkiego

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#21

Post napisał: jasiu... » 30 gru 2015, 16:19

dan-cnc pisze:mogę napisać że są to elementy do form wtryskowych odpowiadające za wtrysk tworzywa gdzie występują duże ciśnienia i dlatego takie tolerancje.
Teraz to ja już zupełnie niczego nie rozumiem.
Jeśli to są wypychacze z tulejkami, to tolerancja h6 dla wypychacza zupełnie wystarczy. Wybacz, ale ciut tej roboty liznąłem i wiem, że tworzywo z reguły ma swoją gęstość, a poza tym określony luz jest konieczny z uwagi, żeby się to wszystko przy działaniu temperatur nie zapiekło. Bo co do słupów prowadzących, to ja bym mimo wszystko szlifował.

Chociaż z drugiej strony, jaka jest z reguły dokładność wypraski? W mikronach? Problem w tym, że samo tworzywo takiej dokładności nie da, bo - no właśnie - wszystko potrafi leciutko wpłynąć na skurcz tworzywa, choćby barwniki, czy wypełniacze. Czyli jeśli masz wypraskę w granicach 6-7 klasy dokładności to się cieszysz. No więc czemu takie dokładności? Mam wrażenie - wybacz bardzo prywatne odczucia - że nie wszystko przemyślałeś, co do rzeczywistych potrzeb w zakresie dokładności.

Zobacz - http://www.pkm.edu.pl/index.php/compone ... 0-00010310 jeśli masz wymiar 50, to stolerowanie go jako 50h3 daje możliwość tolerancji od zera do 5 mikronów na minusie. Kto i w jakich okolicznościach takie konstrukcje projektuje? Widziałeś gdzieś podobne tolerancje? Pewnie, natchniony inżynier może rysować wszystko, tylko że tolerancje, wpływają na koszty. A jeśli inżynierowi wydaje się, że taka dokładność jest konieczna tak, gdzie nie jest, to proponuję wrócić na studia, tym razem na lepszą uczelnię.

Wybacz, wiem, że nie na temat, ale forum czytają różni ludzie i dlatego chcę przekazać też i te spostrzeżenia, które sam, poprzez swoje doświadczenie (a i wiedzę również) udało mi się zgromadzić.



Tagi:


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#22

Post napisał: dan-cnc » 30 gru 2015, 16:24

Mat3ys pisze:Suwmiarką z lidla za całe 24,99zł.

Wybaczcie to było silniejsze ode mnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Też mi wybacz ale po prostu ręce opadają, jesteś jeden post do przodu.
Jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia to MILCZ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2015-12-30, 16:40 ]
Proszę napisz czym mierzyć chcesz.
Przyrząd do badania błędów kształtu

Myślę że jeśli chodzi o elementy okrągłe to na początek powinno wystarczyć.

Ewentualnie będę korzystał z usług zewnętrznych, wiadomo że koszt dobrego sprzętu pomiarowego na tym poziomie to gruba kasa i trzeba mieć specjalne pomieszczenia które są droższe od maszyn pomiarowych.

Może jakaś propozycja?

[ Dodano: 2015-12-30, 17:01 ]
jasiu... pisze:
dan-cnc pisze:mogę napisać że są to elementy do form wtryskowych odpowiadające za wtrysk tworzywa gdzie występują duże ciśnienia i dlatego takie tolerancje.
Teraz to ja już zupełnie niczego nie rozumiem.

Wybacz, ale ciut tej roboty liznąłem i ??? .
Przepraszam nie chcę być niegrzeczny, pozwoliłem sobie wyciąć część Twojego tekstu i się do niego w kilku słowach odnieść.

Niestety tolerancja nie kończy się h6, ja muszę zejść do tolerancji h3/h4-H3/H4.
I nie konstruuje tego natchniony inżynier tylko takie są wymagania.
W tym przypadku chodzi o układ gorąco kanałowy który poddawany jest wysokim ciśnieniom i temperaturom i dlatego potrzebne są takie pasowania.
I wówczas dochodzi jeszcze jedna operacja jak honowanie.

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#23

Post napisał: Tomciowoj » 30 gru 2015, 19:30

A może coś z Schaublina, mają tokarko szlifierki do hartowanych materiałów. Ogólnie podaję to jako ciekawostkę nie miałem z nimi do czynienia.
[youtube][/youtube]
Jeśli będziesz polegać tylko na tym co mówią handlowcy i katalog to szybko wsadzą cie na minę. Bez prób na maszynie nie podejmuj decyzji o zakupie. Jeśli twierdzą, że można uzyskać podaną i powtarzalną dokładność to niech się wykażą.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2015, 06:59 przez Tomciowoj, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#24

Post napisał: dan-cnc » 30 gru 2015, 20:05

Tomciowoj pisze:A może coś z Schaublina, mają tokarko szlifierki do hartowanych materiałów. Ogólnie podaję to jako ciekawostkę nie miałem z nimi do czynienia.
[youtube]http://youtu.be/JqcABfSoZjk[/youtube]
Jeśli będziesz polegać tylko na tym co mówią handlowcy i katalog to szybko wsadzą cie na minę. Bez prób na maszynie nie podejmuj decyzji o zakupie. Jeśli twierdzą, że można uzyskać podaną i powtarzalną dokładność to niech się wykażą.

Dziękuję za informację, właśnie szukam takich ciekawostek.
SCHAUBLIN


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#25

Post napisał: CFA » 30 gru 2015, 21:46

dan-cnc pisze:Myślę że jeśli chodzi o elementy okrągłe to na początek powinno wystarczyć.Ewentualnie będę korzystał z usług zewnętrznych
Jak sobie wyobrażasz korzystanie z usług firm zewnętrznych przy kontroli swoich wyrobów
na bieżąco? Musisz zdawać sobie sprawę, że pomiary w tych granicach to nie jest jakaś tragedia, ale jednak do pomiaru praktycznie każdej cechy wymagana jest taka zabawka jak podlinkowałeś. Inna do wymiaru długościowego, inna do średnicy, inna do promienia, kąta itd - każda za kilka, kilkadziesiąt tysięcy euro. Akurat sprawdzenie błędu/odchyłki kołowości jest stosunkowo najprostsze.
dan-cnc pisze:Niestety tolerancja nie kończy się h6, ja muszę zejść do tolerancji h3/h4-H3/H4.
I musisz sobie zdawać sprawę, że nie zrealizujesz tej 3-4 klasy na przemysłowych maszynach o jakie pytasz. Musisz szukać wykonań specjalistycznych opartych na łożyskowaniu hydrostatycznym. Ale tam już może być specjalizacja czyli maszyny tylko do wałeczków czy tylko do pierścieni. Przykładowo - www.hembrug.com , www.danobatgroup.com , www.kugler-precision.com czy www.benzinger.de
Tam da się toczyć mikronowo, ale trzeba mieć czym sprawdzać.


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#26

Post napisał: dan-cnc » 31 gru 2015, 00:36

CFA pisze:Jak sobie wyobrażasz korzystanie z usług firm zewnętrznych przy kontroli swoich wyrobów
na bieżąco? Musisz zdawać sobie sprawę, że pomiary w tych granicach to nie jest jakaś tragedia, ale jednak do pomiaru praktycznie każdej cechy wymagana jest taka zabawka jak podlinkowałeś. Inna do wymiaru długościowego, inna do średnicy, inna do promienia, kąta itd - każda za kilka, kilkadziesiąt tysięcy euro. Akurat sprawdzenie błędu/odchyłki kołowości jest stosunkowo najprostsze.
Co do pomiarów części toczonych to będę musiał zainwestować w specjalistyczne przyrządy pomiarowe o których wspominasz.

CFA pisze:I musisz sobie zdawać sprawę, że nie zrealizujesz tej 3-4 klasy na przemysłowych maszynach o jakie pytasz. Musisz szukać wykonań specjalistycznych opartych na łożyskowaniu hydrostatycznym. Ale tam już może być specjalizacja czyli maszyny tylko do wałeczków czy tylko do pierścieni. Przykładowo - www.hembrug.com , www.danobatgroup.com , www.kugler-precision.com czy www.benzinger.de
Tam da się toczyć mikronowo, ale trzeba mieć czym sprawdzać.
A Jeśli chodzi o precyzyjne wykonanie części to centrum tokarskie będzie potrzebne do wykonania początkowych operacji a wykończenie trzeba będzie zlecić wówczas na zewnątrz.
Jak pisałem już wcześniej, będę wdrażał wykonanie i okaże się jak powinno się zaplanować technologię.
Podpytam się u producentów podesłanych linków o ich produkty, ciekawe jak kształtują się ceny, co z serwisem?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#27

Post napisał: jasiu... » 31 gru 2015, 11:31

CFA pisze:I musisz sobie zdawać sprawę, że nie zrealizujesz tej 3-4 klasy na przemysłowych maszynach o jakie pytasz. Musisz szukać wykonań specjalistycznych opartych na łożyskowaniu hydrostatycznym. Ale tam już może być specjalizacja czyli maszyny tylko do wałeczków czy tylko do pierścieni.
No właśnie, firma, w której pracuję obecnie, produkuje duże szlifierki do walców, właśnie z takim ułożyskowaniem. Stąd wiem, jak to w praktyce wygląda. Zrobisz zbyt ciasne pasowanie i zatarcie gotowe.
dan-cnc pisze:będę wdrażał wykonanie i okaże się jak powinno się zaplanować technologię.
A to nie od zaplanowania technologii trzeba było zacząć? Najpierw chcesz kupić maszyny, a później kombinować, jak na nich wykonywać detale? szczególnie, że może się okazać, że potrzebujesz maszyn specjalistycznych, w wykonaniu niestandardowym (na przykład z określonym, niestandardowym wrzecionem, czy systemem pomiarowym)?

Tak żeby nie być gołosłownym, jak co niektórzy "szastają" wymiarami taki artykuł mi się kiedyś rzucił w oczy: http://www.wtryskiwacz.com/wtryskiwacze ... -rail.html

a pasowanie elementów par precyzyjnych następuje z dokładnością do 0,02 µm.

Dwóch setnych mikrona! Jeden mikron to 0.001 mm. A tu mamy dokładność 50 razy większą! W rzeczywistości, czy w artykule? :lol:


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#28

Post napisał: dan-cnc » 02 sty 2016, 14:23

Na początek Nowego Roku Życzę Najlepszego na 2016 Rok :smile:
jasiu... pisze:A to nie od zaplanowania technologii trzeba było zacząć?
Zgodzę się z Tobą, w głowie układa się plan jak to chciałbym zrobić ale z reguły nie zawsze wygląda to tak jak byśmy chcieli.

Podpowiedzieliście mi kilka rzeczy, pokazaliście maszyny bardziej wyspecjalizowane.
Od poniedziałku wracam do tematu, jestem umówiony do obejrzenia dwóch maszyn na produkcji zobaczę co na nich wykonują i dowiem jak się spisują.
Wysłałem zapytanie do jeszcze kilki firm w Polsce, czekam na kontakt i oferty.
Zostaje mi jeszcze zapytać o maszyny bardziej wyspecjalizowane, ciekawe ile kosztują i czy mam taki budżet?

Tak czy inaczej potrzebuję poziome centrum tokarskie do wykonywania obecnych prac (zastąpienia tokarki Gildemeister NEF 3210) jak i ewentualnie zatrzymania prac które zlecałem na zewnątrz.
jasiu... pisze:Tak żeby nie być gołosłownym, jak co niektórzy "szastają" wymiarami taki artykuł mi się kiedyś rzucił w oczy: http://www.wtryskiwacz.co...ommon-rail.html
a pasowanie elementów par precyzyjnych następuje z dokładnością do 0,02 µm.
Dwóch setnych mikrona! Jeden mikron to 0.001 mm. A tu mamy dokładność 50 razy większą! W rzeczywistości, czy w artykule? :lol:
Ja obstawiam że tak tylko wygląda w artykule i przy produkcji masowej jest to raczej nie osiągalne.

Przymierzam się do zastosowania systemy paletyzacji Erowa gdzie "Erowa PM Tooling" gdzie powtarzalność mocowania jest na poziomie max. 0,002 mm, co mi się w tym systemie podoba że można zazbroić go na tokarce i innych maszynach co pozwoli wykonać poszczególne operacje powtarzalnie.

[youtube][/youtube]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”